EN

استقرار دموکراسی و ارزش‌های انقلابی و تعمیق آن‌ها نیازمند سعه صدر و تحمل است

تحولات اجتماعی که به شکل جهشی انجام می شوند سلسله ایراداتی را به همراه خواهند داشت و پیاده‌سازی مفاهیمی همچون توسعه سیاسی و استفاده از آزادی‌ها و دموکراسی، زمان‌بر بوده و نیازمند به سعه صدر و تحمل حاکمان و مردم است.

دکتر حمید رضا کاتوزیان، رییس پژوهشگاه صنعت نفت در مراسم 36‌امین سال پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به اتفاق بهمن سال 57 گفت: بسیاری از دیکتاتورها و قدرت‌های بزرگ در مراحل حیات‌شان تصور می‌کنند توان نظامی، سیاسی و امنیتی و ثروت نامحدودشان، پایداری همیشگی نظام سیاسی را تضمین خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: قدرت‌های بزرگ که بر بنیان‌های مادی بنا نهاده شده‌اند، تصور می‌کنند می‌توان هر‌گونه با بشر رفتار کرد که همین مقدمه‌ای برای سقوط این افراد است و به تعبیر قرآنی، اتکا آن‌ها به قدرت‌هایی غیر از خدا مانند اتکا عنکبوت به خانه اش است در حالیکه خانه عنکبوت سست‌ترین خانه‌ها است.

رییس پژوهشگاه یکی از مشخصات اصلی حاکمیت‌های استبداد‌گر را اتخاذ روش‌های غیر انسانی دانست و گفت: آنچه در حکومت شاهنشاهی به وضوح مشاهده می‌شد حاکمیت خفقان و سرکوب آزادی‌های اساسی بود.

دکتر کاتوزیان تصریح کرد: در رژیم سابق با هر عقیده‌ای که بر خلاف سلایق حکومت بود به شدت برخورد می‌شد و رای ملت برای تعیین مقدراتشان نادیده گرفته می‌شد؛ تا جایی که مقدرات کشور توسط شاه، اطرافیان و مشاوران خارجی آنان تعیین شده و فضا خالی از شفافیت بود.

این مقام مسئول با اشاره به برخی اظهار نظر‌ها در خصوص اقدامات اصلاحی در دوران شاهان پهلوی گفت: وجود برخی نکات اصلاحی و مثبت در هر حکومتی غیر قابل انکار است اما نمی‌توان از این شاخص‌ها برای تشخیص و تایید صحت حاکمیت بهره گرفت.

وی با بیان این‌که تکنیک‌های به‌کارگرفته شده توسط دیکتاتورها در عصر کنونی تغییر کرده است گفت: مدیریت افکار عمومی در عصر جدید مستلزم انجام اقدامات اصلاحی است تا حجم التهابات و اعتراضات در جامعه کاهش یافته تا منافع مورد نظر حاکمان تامین شود.

رییس پژوهشگاه با اشاره به قضاوت‌های مختلف درخصوص دستاوردهای 36 ساله انقلاب گفت: واقعیت این است که هر انقلابی با چالش مواجه می‌شود و افرادی در آن ممکن است دچار لغزش شوند اما ما باید نسبت به مسایل و انحرافات با دید باز و روشن برخورد کرده و در چارچوب‌های قانونی ایرادات را بیان و حل و فصل کنیم.

دکتر کاتوزیان با اشاره به آیه قرآنی که اگر مسیر درست را در زندگی برگزینید، مورد حمایت و کمک خداوند قرار خواهید گرفت، گفت: امام راحل پس از پیروزی انقلاب فرمودند که شما در جهاد اصغر پیروز شده‌اید و همیشه بر ضرورت جهاد اکبر یا جهاد با نفس تاکید می‌کردند و ما نیز باید با مبارزه با تمامیت خواهی و خواهش‌های نفسانی با شاه درون خود مبارزه کرده و وضعیت جامعه را بهبود بخشیم.

وی در ادامه افزود: امروز با قاطعیت می توان گفت پس از پیروزی انقلاب، استقلال و تمامیت ارضی کشور حفظ شد، به گونه‌ای که امروز قدرت‌های مستکبر نمی‌توانند ذره‌ای در مقدرات کشور اعمال نظر کرده و آن را به سمت دلخواه خود سوق دهند.

دکتر کاتوزیان با بیان این‌که دیدار بعدی با کارکنان در مراسم شروع سال کاری 94 خواهد بود، افزود: پروژه‌ها و قراردادها در بالادست ، پایین دست و انرژی و محیط زیست در مسیر خوبی قرار گرفته‌اند و شرکای جدیدی برای فعالیت‌های مشترک با پژوهشگاه اعلام آمادگی کرده و یا همکاری خود را آغاز نموده‌اند و امیدواریم که با تداوم این همکاری دوسویه با تیم مدیریتی بتوانیم دورنمای خوبی را برای این مرکز پژوهشی ترسیم کنیم.

وی در پایان ماهیت فعالیت‌های پژوهشگاه را مصداق کار نیک دانست و گفت: فعالیت‌های پژوهشی از آنجا که آیندگان را منتفع خواهد ساخت از جمله باقیات و صالحات محسوب می‌شود و کارکنان این سازمان از اجری عظیم در آخرت برخوردار خواهند شد که بسیار با ارزش‌تر از مسایل مادی است.

خاطر نشان می‌شود مراسم 36‌امین سال پیروزی انقلاب اسلامی با حضور رییس، مدیران و جمعی از کارکنان پژوهشگاه روز شنبه 25 بهمن ماه در سالن همایش‌های بین‌المللی این مرکز برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support