ورود ایران به باشگاه صاحبان فناوری شیرین سازی گاز

ایران با دستیابی به فناوری شیرین سازی گاز موسوم به “پارسی سول” که برای جدا کردن گوگرد از گاز کاربرد دارد، توانست به باشگاه صاحبان فناوری شیرین‌سازی گاز در دنیا وارد شود.

مهندس امیر عباس حسینی، معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت در حاشیه مراسم رونمایی از فناوری پارسی سول که روز چهارشنبه 6 اسفندماه برگزار شد با بیان این‌که مصرف سالانه این فرآورده در کشور 10 هزار تن است و تا سال 1404 به بیش از 12 هزار تن می‌رسد، گفت: تامین این مقدار تاکنون از طریق شرکت‌های محدود خارجی و با صرف هزینه‌های بالا و مشکلات فراوان تهیه می‌شد که دستیابی به این فناوری به منزله جلوگیری از خروج ارز و قطع وابستگی فناورانه است.

وی این دستاورد فناورانه را ثمره همکاری موثر صنعت و حوزه تحقیق و توسعه دانست و خاطر نشان کرد پژوهشگاه هم اکنون با گذر از مرحله پژوهش برای پژوهش، وارد دوره جدیدی از حیات خود شده است که در آن پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت و گاز از مهم ترین مسایل پیش روی این سازمان است.

حسینی حل موضوع ترش بودن گاز مخازن به عنوان یکی از چالش‌های آتی کشور را هدف اصلی این پروژه خواند که اکنون با توان بالای متخصصان داخلی پژوهشگاه صنعت نفت کشور از واردات این فناوری راهبردی بی‌نیاز خواهد شد.

خاطر نشان می شود مراسم رونمایی از اولین فناوری بومی شیرین سازی گاز «پارسی سول» روز چهارشنبه 6 اسفند ماه با حضوررئیس پژوهشگاه صنعت نفت ، معاون عملیات شرکت ملی گاز ایران، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس و جمعی از کارشناسان، محققان و پژوهشگران در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support