EN

مشارکت جدی بخش خصوصی و دولتی برای توسعه فناورانه صنعت حفاری کشور

دومین کنگره صنعت حفاری ایران با هدف تهیه نقشه راه صنعت حفاری و با حمایت وزارت نفت، پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب توسط انجمن دانش آموختگان و دانش جویان مهندسی نفت در روزهای 12 و 13 اسفند ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد. از آنجایی که فعالیت‌های علمی و کارگروه‌های تخصصی این کنگره با محوریت پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده مصاحبه‌ای با رئیس پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه و دبیر کمیته علمی دومین کنگره صنعت حفاری ایران، دکتر عزت‏ الله کاظم ‏زاده انجام داده‌ایم که از نظر می‌گذرد.

1-     آقای دکتر، آمار مقالات دریافتی به چه صورت و چه تعداد از آنها از بخش صنعت یا دانشگاه‏ها بوده است؟

پس از فراخوان کنگره به دانشگاه‏ها، مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی و شرکت‏های مرتبط با حوزه حفاری کشور، 287 مقاله به دبیرخانه ارسال شده که 57 درصد آنها از بخش صنعت نفت و 43 درصد از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی است.

رویکرد کمیته علمی به گونه‏ ای بوده که از تمام پتانسیل‏ های صنعت حفاری کشور، اعم از دانشگاه‏ها، موسسات پژوهشی و پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت‏ های دولتی و خصوصی استفاده شود.

قابل ذکر است تیم مجرب داوری نیز از 200 نفر از اندیشمندان و صاحب‏نظران صنعت حفاری تشکیل شده است.

همچنین 20 مقاله پذیرفته شده به صورت سخنرانی ارایه خواهد شد و 140 مقاله نیز به‏ عنوان مقالات پوستری در این کنگره پذیرفته شده است و در دو سالن دیگر این کنگره، پانل‏ های تخصصی، که کارگروه ‏های تخصصی کمیته علمی آنها را برنامه‏ ریزی کرده است برگزار خواهد شد.

2-     چه تعداد کارگروه تخصصی تشکیل شده و ترکیب اعضا آنها چگونه است؟

کارگروه‏های تخصصی در دو بخش فنی و مهندسی و اقتصاد و مدیریت تشکیل شد و 80 نفر از مدیران و کارشناسان ارشد صنعت حفاری در آن حضور دارند.

نتایج اقدامات کارگروه‏ها در قالب 11 پانل فنی و مهندسی و 2 پانل مدیریت و اقتصاد در دو سالن و به صورت هم‏زمان ارایه خواهند شد و یک سخنران کلیدی در هر پانل خواهیم داشت.

3-     مهم‏ترین اهداف تشکیل کارگروه‏ های تخصصی چیست؟

با توجه به پرمخاطره بودن اجرای فناوری‏ های نو در صنعت حفاری، به سطح تعاملات بسیار بالا بین پژوهشگران، بخش خصوصی و دولتی نیاز است . به این دلیل، تلاش برای ایجاد فضای مناسب برای بحث و تبادل نظر متخصصان و اندیشمندان این حوزه، یافتن راهکارهای علمی و عملی برای رفع مشکلات موجود، معرفی و بومی‏ سازی فناوری‏ های نوین از اهداف این کنگره به شمار می روند.

می توان از دیگر اهداف این کنگره به شناسایی و اولویت‏بندی مشکلات در حوزه‏ های پر اهمیت و مستندسازی تجارب مفید مدیران و متخصصان عملیاتی و بهره ‏مندی از این تجارت ارزشمند اشاره کرد.

4-     عناوین کارگروه‏های تخصصی چه هستند؟

پس از مذاکرات کارشناسی عناوین نهایی زیر در کارگروه‏های فنی و مهندسی اعلام شدند: مهــــندسی و عملیات حفاری، کنترل فوران چاه‏ های نفت،خدمـات فنی حفاری.مشکـــلات حفاری، سیالات حفاری، حفاری فروتعادلی UBD/MPD، تعمیر و تکمیل چاه، زمیـن‏ شناسی و اکتشاف در حفاری، مهندسی مخازن در عملیات حفاری،HSE و مدیریت پسماند و حفاری در آب‏های عمیق. در بخش مدیریت و اقتصاد نیز دو کارگروه با موضوعات مدیریت یک‏پارچه صنعت حفاری و مدیریت کلان و استراتژیک صنعت حفاری

5-     در پانل مدیریتی بیش‏تر به چه مباحثی پرداخته می‏شود؟

سرفصل‏ های پانل مدیریت یک‏پارچه صنعت حفاری شامل چالش‏ های شرکت‏ های حفاری، یک‏پارچگی حفاری و خدمات جنبی، سرمایه‏ گذاری در صنعت حفاری و تقسیم عادلانه بازار بین شرکت‏ های فعال هستند و در پانل مدیریت کلان و راهبردی، بیش‏تر به بررسی چشم‏انداز آینده صنعت نفت و بازار و تامین مالی در صنعت حفاری و خدمات حفاری در شرایط فعلی و بعد از تحریم متمرکز می‏شود.

6-      آیا کارگاه آموزشی در این کنگره برگزار خواهد شد؟

بله، با توجه به فشرده بودن برنامه کنگره فقط یک کارگاه آموزشی با عنوان مدیریت یکپارچه پروژه های حفاری در روز دوم برگزار خواهد شد.

7-     با توجه به اطلاع قبلی آیا شرکت سوکار(SOCAR) جمهوری آذربایجان در این کنگره مشارکت دارد؟

بله، یک گروه از مدیران و کارشناسان این شرکت در کنگره حضور داشته و همچنین با توجه به توانمندی‌های این شرکت در خصوص فناوری‌های نانو سخنرانی توسط نماینده این شرکت با این موضوع در حفاری چا‌ه‌های نفت و گاز ارائه خواهد شد.

8-                آیا بعد از پایان کنگره کارگروه‏ها به فعالیت ادامه می‏دهند؟

بله؛ در آخرین جلسه شورای سیاستگذاری که با حضور مدیر عامل شرکت ملی نفت برگزار شد مقرر گردید دبیرخانه تا کنگره بعدی فعال بوده و حداقل در هر ماه یک نشست برگزار و گزارشی از دستاوردها و اقدامات ارایه شود.

و سخن آخر؟

امیدوارم این کنگره قدمی مهم در صنعت حفاری باشد و مقالات و پانل‏های تخصصی برگزارشده و اقدامات انجام‏ شده نقشی مهم در اعتلا و پیشبرد صنعت حفاری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support