EN

فناوری پارسی سول، انتخاب راهبردی است

باید برای فناوری، نقشه راه و چشم اندازی را که منطبق با سیاست‌های کلی کشور و وزارت نفت باشد، ترسیم کنیم؛ بر همین اساس در زمینه پالایش گاز، فناوری پارسی سول که یک انتخاب راهبردی است باید به استراتژی‌های اصلی وزارت نفت گره بخورد.

علی اکبر شعبان پور، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس در مراسم رونمایی از فناوری پارسی سول که روز چهارشنبه 6 اسفند ماه در مرکز همایش‌های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد با اشاره به مستندات تهیه شده در خصوص فناوری پارسی سول گفت: این مستندات نشان از فعالیت‌های جدی و عمیق صورت گرفته در این پروژه است که فراتر از حد تصور است.

وی با بیان مطلب فوق تصریح کرد: مواردی همچون بررسی خوردگی حلال پارسی سول، فساد حلال پارسی سول، احداث زیر ساخت‌های لازم برای توسعه حلال‌های مهندسی شده و پایلوت شیرین سازی گاز از موارد مهمی است که در اجرای این پروژه به انجام رسیده است.

وی در ادامه افزود: امروزه بزرگترین چالش همه کشورهای جهان، انرژی است، کشورهای تاثیرگذار در حوزه انرژی به 3 دسته تقسیم می‌شوند، اولین دسته صاحبان منابع انرژی، دسته دوم صاحبان فناوری‌های انرژی و گروه سوم کشورهایی که دارای منابع و فناوری‌اند.

وی با اعلام این مطلب گفت: ایران علیرغم این‌که در برخورداری از منابع گازی در رده دوم قرار دارد و در مجموع ذخایر هیدروکربنی اول است، با چنین عظمتی متاسفانه جزو دسته اول است، بر این اساس موضوع فناوری، اولویت پیدا می‌کند و از این رو کشوری که در حال توسعه است، باید موضوع فناوری در اولویت برنامه‌هایش باشد.

این مقام مسئول در تحلیل وضعیت موجود انرژی کشور گفت: در حال حاضر فقط مصرف کننده منابع هستیم و وارد کننده‌ فناوری ، از این رو شناسایی و ارزیابی فناوری‌های کلیدی، جزو اهم امور است.

وی اتخاذ روش مناسب و زمان دستیابی به فناوری را بسیار مهم دانست و افزود: ترکیب و کارگروه متشکل از شرکت گاز، مدیریت پژوهش و فناوری و پژوهشگاه بسیار خوب است و چنین فعالیت‌هایی به مدیران علمی و اساتید مجرب نیاز دارد که در پروژه پارسی سول به طور مناسبی تحقق یافته است، گرچه از نظر زمانی نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به لزوم بررسی قابلیت پیاده‌سازی پروژه در مقیاس صنعتی گفت: اکنون همه پالایشگاه‌های گاز و پالایشگاه‌های شرکت نفت و گاز پارس از محلول متیل دی اتانول آمین (MDEA) استفاده می کنند که هدف استفاده از آن حذفدی اکسید کربن وسولفید هیدروژن است،‌ باید برای بررسی بیشتر کارآیی این فرآورده، ریسک آن پذیرفته شده و در سطح گسترده‌تر وارد آزمون میدانی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support