رونمایی از راهبرد‌، ماموریت و برنامه های تدوین شده پژوهشگاه صنعت نفت در آینده نزدیک

راهبرد، ماموریت، چشم انداز و برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت پژوهشگاه صنعت نفت با صرف زمان و وقت کافی بطور کارشناسی، تدوین شده و در پایان سال گذشته به تایید هیئت امنا رسیده است که در آینده نزدیک جزییات آن اطلاع رسانی خواهد شد.

دکتر حمید رضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت با ارایه گزارشی درخصوص دستاوردهای پژوهشگاه در سال گذشته اظهار داشت: در روزهای پایانی سال 93 توانستیم گزارشی جامع را به حضور هیئت امنا ارایه دهیم و به اذعان برخی از مدیران ارشد وزارت نفت، هیچ مجموعه پژوهشی و تحقیقاتی در کشور در تدوین برنامه ها، تعیین راهبردها همانند این مرکز با دقت و شفافیت نگاه تخصصی عمل نکرده است.

وی افزود: پژوهشگاه درصدد ارایه برنامه های نمایشی نیست؛ به همین دلیل آن چه که در برنامه های این مرکز آمده و توسط هیئت امنا به تصویب رسیده است باید به سمت اجرایی شدن پیش رود.

این مقام مسئول شفاف سازی راهبردهای پژوهشی پردیس ها، ارتباط با مشتریان داخلی و خارجی، مدیریت دانش، مدیریت سبد پروژه ها، تکمیل زنجیره تجاری سازی پروژه ها و توانمند سازی منابع انسانی را از مهم ترین اهداف بلند مدت پژوهشگاه دانست.

دکتر کاتوزیان در مراسم شروع سال کاری 94 با گرامی داشت میلاد دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن، گفت: حضرت زهرا رکن رکین توسعه اسلام و ارزش های دینی است و نقش و ویژگی آن بانوی بزرگوار در پیشگاه خداوند بسیار برجسته و رفیع است.

وی در ادامه با اشاره به روز 29 اسفند، روز ملی شدن صنعت نفت افزود: این روز یادآور پایمردی ملت ایران با محوریت مرحوم دکتر مصدق است که اجازه نداد حقوق ملت ایران توسط استعمار و دیکتاتور دست نشانده اش ضایع شود.

پایش مستمر سیستم برای بهبود و ارتقاء سازمان

رییس پژوهشگاه در ادامه با اشاره به لزوم پایش مستمر سیستم گفت: سازمان پویا باید به طور مداوم فرآیندها را بررسی کرده و بازخورد بگیرد تا به تدریج با رفع اصلاحات به حالت ایده آل نزدیک شویم.

وی از دیگر اهداف پژوهشگاه را تشکیل کانون ارزیابی برشمرد و گفت: این کانون در توسعه افراد ، انتصاب مدیران شایسته و جانشین پروری ، توسعه و طراحی مسیرهای شغلی و پرورش و ارتقاء شایستگی مدیریتی افراد نقش بسزایی خواهد داشت.

دکتر کاتوزیان با اشاره به اجرای ارزیابی 360 درجه در سال گذشته گفت: این ارزیابی به صورت پایلوت اجرا شد و نتایجی از آن به دست آمد اما برای کامل تر شدن این ارزیابی می بایست فرهنگ سازی و نحوه آشنایی افراد با روش های این ارزیابی شفاف تر شود.

وی استقرار نظام پیشنهادات توسط معاونت برنامه ریزی را که موجب ارتقاء عملکرد و فرهنگ سازمانی و تشکیل بانک اطلاعاتی که در آینده قابل بهره برداری است را از مهم ترین فعالیت های سال گذشته برشمرد.

دکتر کاتوزیان عدم تطابق وظایف و اختیارات مدیران سیستم و مسئولان پروژه ها را از نکاتی برشمرد که مورد آسیب شناسی قرار گرفته است و افزود: خوشبختانه پس از تجزیه و تحلیل فرایندها سعی شد مسئولیت ها با پاسخگویی ها تناسب داشته باشند تا جایی که 12 فرآیند بررسی و شکل جدیدی به خود گرفت.

وی تصریح کرد: خرید مواد اولیه، تجهیزات، معاملات کوچک، متوسط و بزرگ، استفاده از نیروی کار معین و برنامه های آموزشی داخلی وخارجی فرآیندهای پیچیده ای داشت که پیشرفت و پیگیری پروژه و فرد مسئول را در پاسخگویی دچار مشکل می کرد.

پژوهشگاه توان اجرای 2/5 برابری فعالیت های پروژه ای با توان موجود خود را دارد

دکتر کاتوزیان با اشاره به پیشنهاد 190 میلیارد تومانی پروژه به کار فرمایان در سال گذشته گفت: حجم قراردادهای سال 93 حدود 60 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و در همکاری با بخش خصوصی نیز موفق تر عمل کرده ایم.

رییس پژوهشگاه با بیان این که ما به دنبال فعالیت های کیفی هستیم وتعداد تفاهم نامه ها ملاک سنجش عملکرد این مجموعه نیست گفت: بررسی ها نشان می دهد بسیاری از تفاهم نامه ها به قرارداد تبدیل شده است و سمت و سوی آن ها در جهت رفع معضلات واحد های عملیاتی و بهره بردار است.

وی با اشاره به ظرفیت های خالی پژوهشگاه صنعت نفت گفت: طی بررسی هایی که در سال گذشته انجام شده پژوهشگاه توان اخذ پروژه به میزان 2/5 برابر وضعیت فعلی را دارا است.

این مقام مسئول در ادامه افزود: تفاهم نامه هایی که در سال گذشته با مراکز آموزشی و پژوهشی منعقد شده است 23 مورد است که از این میان 9 مورد در بالادستی، 11 مورد پایین دستی و 3 مورد میان رشته ای بوده است.

وی با اشاره به ابلاغیه دولت درخصوص صیانت از سلامت اداری گفت: باید تلاش کنیم فعالیت های مالی و اداری به صورت کاملا شفاف و به دور از ابهام انجام شود.

ایجاد و راه اندازی مرکز رشد در پژوهشگاه با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

رییس پژوهشگاه با اشاره به مستقر شدن دفاتر شرکت های اقماری ( دانش بنیان) در پژوهشگاه گفت: به زودی در کنار این شرکت ها مرکز رشدی شکل خواهند گرفت که نخبگان دارای ایده و علاقه مند به تجاری سازی می توانند از این طریق یافته های خود را عملیاتی کنند.

دکتر کاتوزیان تلاش برای راه اندازی شهرک پژوهشی و فناوری صنعت نفت و نقش محوری پژوهشگاه در تشکیل آن را از دیگر زمینه های فعالیت آتی پژوهشگاه دانست.

رییس پژوهشگاه با اشاره به ضرورت خودکفایی اقتصادی پژوهشگاه گفت: طبق نظر مسئولان وزارت نفت مجموعه هایی همانند پژوهشگاه باید به سمت خودکفایی حرکت کرده و ما نباید وابسته به بودجه شرکت ملی نفت نباشیم.

وی در خصوص اصلاح ساختار و جابه جایی مدیران گفت: باید با نگاه باز و به دور از تصلب با تغییرات سازمانی برخورد کرد، چرا که در سازمانی متشکل از نخبگان، همه بر مبنای شایستگی به کار گرفته می شوند.

شایان ذکر است مراسم آغاز سال کاری 1394 پژوهشگاه با حضور رییس، روسای پردیس ها، معاونان، مدیران و جمعی کثیر از کارکنان این مرکز در سالن همایش های بین المللی پژوهشگاه در روز 16 فروردین ماه برگزار شد.

خاطر نشان می شود این مراسم برنامه هایی مانند پخش پیام نوروزی مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) و رییس محترم جمهور، نماهنگ رویدادهای سال 1393 پژوهشگاه با عنوان ” سال فرصت های طلایی” و شعر خوانی مذهبی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support