EN

در نشست فنی طرح توسعه پژوهش محور میدان اهواز رخ داد؛ استخراج 23 موضوع اصلی و چالش‌های محوری

نشست فنی طرح توسعه پژوهش محور میدان اهواز درتاریخ 1 و 2 اردیبهشت ماه 94 در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت با حضور کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب و پژوهشگاه صنعت نفت با هدف شناسایی چالش‌های اساسی در این طرح برگزار شد.

به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه، در این نشست دو روزه مشکلات و چالش های مخازن آسماری و بنگستان میدان اهواز از دیدگاه زمین شناسی، پتروفیزیکی، بهره برداری، حفاری، مخازن توسط کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب ارائه و مورد بحث و تبادل نظر فنی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش در روز اول نشست ابتدا اهداف کلی طرح و نقشه راه توسعه پژوهش محور میدان اهواز توسط دکتر کرامتی، مدیر طرح پژوهشگاه ارائه شد، سپس مخازن ذکر شده در حوزه های تخصصی زمین شناسی و حفاری توسط کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب بررسی شد و در بعد از ظهر روز اول کارگروه های تخصصی در زمینه های ذکر شده تشکیل و چالش های فنی موجود و آتی در میدان مورد ارزیابی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، بعد از انجام ارزیابی های لازم، در یک نشست جمعی با حضور تمامی کارشناسان، جمع بندی نهایی انجام شده و در حوزه مدلسازی و توصیف مخزن و در حوزه حفاری عناوین و سر فصلهای اصلی تدوین شد و به امضاء طرفین رسید.

این گزارش می افزید؛ در همین راستا در روز دوم موضوعات مربوط به مطالعات مخازن، بهره برداری و عملیات مخازن توسط کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب ارائه شد. سپس در کار گروههای تخصصی چالش ها و مشکلات میدان در حوزه های ذکر شده مورد بحث عمیق علمی و فنی قرار گرفت.

در انتهای روز دوم نیز در یک نشست جمعی با حضور کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب و پژوهشگاه صنعت نفت چالش های موجود در سطح مخزن و در سطح چاه مورد تأئید قرار گرفت و به امضای طرفین رسید. در مجموع حاصل این نشست فنی دو روزه که در نوع خود بی نظیر بود 23 موضوع اصلی و چالش های محوری در میدان فوق عظیم اهواز استخراج و مقرر شد پس از تأئید نهایی درخواست های ارایه طرح پیشنهادی (RFP) هر موضوع تدوین و پیشنهادات فنی توسط پژوهشگاه صنعت نفت جهت تأئید نهایی در کمیته راهبردی شرکت ملی نفت ایران ارائه شود.

خاطرنشان می شود، فعالیت های مطالعاتی، توسعه ی دو میدان بزرگ نفتی کشور، یعنی میدان اهواز به عنوان بزرگ ترین میدان تولیدی ایران و یادآوران که یک میدان مشترک بین ایران و عراق محسوب می شود؛ طی قراردادی از سوی شرکت ملی نفت به پژوهشگاه واگذار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support