EN

دکتر کاتوزیان برنامه پژوهشگاه صنعت نفت در نمایشگاه بیستم را تشریح کرد

پژوهشگاه صنعت نفت در بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با شعار “خلق فناوری، توسعه پایدار”  با هدف  بازاریابی از 16 لغایت 19 اردیبهشت ماه در محل دائمی نمایشگاه‏های تهران در سالن 9-8 شرکت می‏کند.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت، حمید رضا کاتوزیان، با اشاره به همسویی ماموریت های پژوهشگاه با سیاست‏های کلان و برنامه های وزارت نفت در حل فناورانه مشکلات این صنعت گفت: این مرکز امسال گزیده ای از دستاوردهای فناورانه خود را با رویکردی نوین در 4 بخش، پروژه های توسعه ای/ کاربردی، لیسانس ها و دانش های فنی، خدمات و محصولات با تمرکز بر بازاریابی و بخش ویژه نگهداشت و توسعه فناورانه مخازن برای تبیین نقشه راه پژوهشگاه در نقش آفرینی در این طرح مهم ملی در بیستمین نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد داد.

رییس پژوهشگاه در ادامه افزود: رونمایی از راهبردها و ماموریت ها و برنامه های پژوهشگاه که به تایید هیئت امنا رسیده، محصولات و خدمات جدید تجاری شده، طرح و پروژه های ملی نظیر فناوری نمک زدا ، فناوری نانو سیالات حفاری و مدیریت خوردگی بخشی دیگر از اقدامات این مرکز در ایام نمایشگاه استو همچنین حدود 70 محصول، خدمات، طرح، پروژه های کاربردی و توسعه ای و دانش فنی در این رویداد مهم معرفی خواهد شد.

دکتر کاتوزیان با اشاره به رونمایی از پورتال پردیس های بالادستی و انرژی و محیط زیست در ایام نمایشگاه گفت: این پورتال به معرفی کامل این دو پردیس پرداخته و اطلاعاتی نظیر زمینه های تحقیقاتی، طرح های شاخص، خدمات و محصولات، فرصت های همکاری، دانش های فنی و پتنت ها و راه حل های صنعتی را ارایه می دهد و پورتال اصلی به عنوان اولین پایگاه اینترنتی چهار زبانه حوزه انرژی محسوب می شود.

دکتر کاتوزیان با اشاره به برنامه پژوهشگاه در تجاری سازی برخی از فناوری های خلق شده از طریق شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف گفت: در سال 93 پژوهشگاه موفق به ثبت 2 شرکت انشعابی تحت عناوین ” تامین صنعت سامان در حوزه کاتالیست، حلال ها و پلیمرها” و ” گسترش نانو فناوری زاگرس ایرانیان در حوزه نانو فناوری و صنایع پیشرفته” شد و همچنین پژوهشگاه در این نمایشگاه در نظر دارد سومین  و چهارمین شرکت دانش بنیان خود را در حوزه های طراحی و مهندسی و جی تی ال معرفی کند.

دکتر کاتوزیان خاطر نشان کرد شرکت تامین صنعت نفت سامان انرژی اخیرا با  اخذ تاییدیه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به عنوان اولین شرکت دانش بنیان در صنعت نفت ایران مطرح شده است.

کاتوزیان در تشریح برنامه های جانبی این مجموعه در نمایشگاه بیستم گفت: طرح استفاده مجدد عملیاتی از پساب های املاح بالا در صنایع فرآیندی، مدل های پیش بینی آلودگی هوا برای شبیه سازی پراکنش آلاینده ها و ارزیابی وضعیت آلودگی هوا، توسعه فناوری های نوین جهت کاهش وحذف آلاینده های زیست محیطی در صنعت نفت، طرح توسعه فناوری‏های جدید مرتبط با تصفیه آب و پساب واحدهای نمک‏زدایی صنایع بالادستی، طرح توسعه فناوری­های زیستیپاک‏سازی خاک و آب زیرزمینی آلوده به هیدروکربن و طرح پژوهشی سامان‏دهی وضعیت رنگ ها و سیستم های پوششی سطوح اتمسفریک واحدهای عملیاتی به عنوان مهم ترین پروژه های کاربردی توسعه ای پردیس انرژی و محیط زیست این مرکز در این نمایشگاه است.

رییس پژوهشگاه با اشاره به لزوم تولید نرم افزارهای بومی گوناگون برای شبیه سازی رفتار مخازن کشور اظهار داشت: پردیس بالادستی پژوهشگاه با ارایه نرم افزارهایی نظیر شبیه ساز مخزن پارس(PRS)،پیش بینی میزان تشکیل آسفالتین پارس(PAPSim)، مدل‏ساز حوضه های رسوبی پارس(PBM-1D)، نرم‏افزار مدیریت چاه پارس(PWM) و نرم‏افزار تخمین­گر حجم مخزن (PRVean)  در این نمایشگاه حاضر خواهد شد.

وی در ادامه افزود: پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت با ارایه دستاوردهایی نظیر توسعه دانش فنی فرآیند ککینگ تاخیری برای تولید کک آندی، اولین فناوری شیرین‏سازی گاز، کاتالیست آروماتیک‏سازی، کاتالیست ریفورمینگ نفتا، تولید نانوسیالات انتقال حرارت، بازیافت بخارات بنزین برای جایگاه پمپ بنزین حضور فعالی در این دوره از نمایشگاه خواهد داشت.

در حاشیه این نمایشگاه به منظور رفع نیاز‏های پژوهشی و تحقیقاتی صنعت و واحد‏های عملیاتی چندین تفاهم نامه‏ و قرارداد در غرفه پژوهشگاه با دیگر شرکاء امضاء خواهد شد.

شایان ذکر است پژوهشگاه صنعت نفت  از روز 16 تا 19  اردیبهشت ماه سال جاری در سالن 9-8 غرفه 142 پذیرای علاقه مندان به حوزه فناوری های مرتبط با صنعت نفت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support