EN

عده‌ای با شایعه‌سازی کاسبی می‌کنند

دكتر حميد رضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت، طي مصاحبه اي با روزنامه شرق، آخرين وضعيت اين مجموعه تحقيقاتي را تشريح كرد.

متن كامل خبر كه در روز دوشنبه 18 خردادماه در اين نشريه به چاپ رسيده است از نظر مي گذرد .

حمیدرضا کاتوزیان با اشاره به تعطیلی پژوهشگاه صنعت نفت:

عده ای با شایعه سازی کاسبی می کنند

آذر جزایری: رؤیای بزرگی دارد که بعید به نظر می رسد حداقل حالا حالاها بتواند آن را به واقعیت بدل کند یا شاید به دوره مدیریت وی کفاف ندهد. بعد از هشت سال حضور در بهارستان و ریاست کمیسیون انرژی دور هشتم مجلس شورای اسلامی، این روزها بر صندلی مدیریت پژوهشگاه صنعت نفت تکیه داده و از رؤیای خودکفایی این پژوهشگاه در بخش درآمدزایی و پرداخت هزینه ها می گوید. همان رؤیایی که این روزها به یکی از گلایه های منتقدانش بدل شده است. حمیدرضا کاتوزیان، رئیس اسبق کمیسیون انرژی و رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در گفت وگو با «شرق» از تصمیم راسخش برای حضورنیافتن در انتخابات دور دهم مجلس می گوید و البته از رؤیاهایی برای بهبود وضعیت پژوهشگاه صنعت نفت می گوید که اولین مانع آن دولتی بودن یا بهتر بگوییم نگاه دولتی حاکم بر صنعت نفت است.

آخرین دیدار ما به زمانی برمی گردد که روحانی در حال دریافت رأی اعتماد برای هیأت دولت خود بود. در آن زمان از شما پرسیدیم قصد ورود به عرصه دولتی نفت را دارید و شما قاطعانه پاسخ منفی دادید، اما امروز بر جایگاه ریاست پژوهشگاه صنعت نفت تکیه زده اید. چه شد سمت دولتی را پذیرفتید؟

علاقه ای به کار دولتی نداشتم و بیشتر به خاطر تأکیدات بعضی از دوستان مبنی بر اینکه موضوع اداره پژوهشگاه اهمیت ویژه ای دارد و مشابه دانشگاه هاست آن را پذیرفتم.

در مورد بازگشت به مجلس هم تصمیمی ندارید؟

خیر؛ تصمیمی برای ورود به مجلس ندارم. اتفاقا برخی از دوستان لطف داشتند، اما بنده به هیچ وجه تصمیم بازگشت مجدد به مجلس را ندارم و فکر می کنم هشت سال کافی بود.

چرا؟

همان طور که می دانید بنده هیأت علمی دانشگاه امیرکبیر هستم، بنابراین ترجیح و علاقه ام این است که وقت خودم را صرف تحقیقات و تدریس در دانشگاه کنم. البته ناگفته نماند، دلیل اصلی اینکه هیچ اشتیاقی به کار دولتی ندارم این است که در این بخش متأسفانه مقررات و موانع دست وپاگیری وجود دارد که قدرت عمل را از یک مدیر می گیرد.

پس چه شد پای شما به پژوهشگاه صنعت نفت باز شد؟

بنده همان طور که گفته بودم علاقه ای به حضور در کار دولتی نداشتم، اما برخی دوستان و آقایانی که با بنده در ارتباط بودند پیشنهاد حضور در بخش دولتی را می دادند که البته بیشتر این پیشنهادها معطوف به بخش صنعت و نفت می شد. در این موارد هم همان جوابی را می دادم که قبل از آن به شما گفته بودم. در خیلی مواقع به دلیل محدودیت های قانونی و وجود بوروکراسی عملا امکان جهش و حرکت های بزرگ در صنعت و بخش های مختلف برای یک مدیر سخت و دشوار است. هرچند وزرا هم با این مشکل دست به گریبان هستند، چه رسد به ما که زیرمجموعه آنها تلقی می شویم. بااین حال طی صحبت هایی که با دوستان شد، به این نتیجه رسیدم که پژوهشگاه صنعت نفت بیشتر ماهیت علمی و تحقیقاتی دارد و به نسبت نهادها و سازمان های دیگر محدودیت های قانونی و بوروکراسی کمتری دارد.

به نوعی پژوهشگاه را یک دانشگاه می دانید؟

پژوهشگاه یک محیط علمی- صنعتی است. درصورتی که دانشگاه یک محیط علمی است. در واقع محصول یک دانشگاه فارغ التحصیلان آن هستند، درحالی که در پژوهشگاه صنعت نفت، تکنولوژی و فناوری محصول نهایی تلقی می شود.

درعمل هم پژوهشگاه یک محیط علمی و صنعتی است یا بوروکراسی اداری آن شبیه دیگر زیرمجموعه های نفت است؟

از نقطه نظری که اشاره کردم در عمل پژوهشگاه هم همان چیزی بود که پیش از حضور در آن فکر می کردم، ولی به دلیل بوروکراسی حاکم بر مناسبات دولتی اینجا هم به هر حال تحت تأثیر آن مناسبات است. هرچند شدت این بوروکراسی به نسبت ساختارهای دولتی به معنی وزارتخانه ها، معاونت های وزارتخانه ها و شرکت های دولتی کمتر است.

اگر دوباره امکان تصمیم گیری داشتید بازهم مسئولیت پژوهشگاه را برعهده می گرفتید؟

اگر شرایط گذشته و نگاه امروز را داشتم قطعا با یک سلسله اختیارات و پیش بینی های بیشتر به پژوهشگاه صنعت نفت پا می گذاشتم. درحال حاضر با توجه به اینکه مشکلات خاصی در پژوهشگاه وجود دارد، نیاز به یک سری حرکت های عمیق و تحول آفرین است که لازمه تحقق چنین جهشی اختیارات و هماهنگی های بیشتر است. البته ناگفته نماند در حال حاضر هیأت امنا کمک زیادی می کند. به ویژه در این راستا آقای وزیری هامانه، قائم مقام محترم وزیر نفت، با توجه به حکم تمشیت امور توسط آقای زنگنه کمک بسیاری به پژوهشگاه می کنند.

آقای دکتر روی میزتان کتابی با عنوان «چگونه می توانیم یک سازمان یا بنگاه اقتصادی کارآمد داشته باشیم» به چشم می خورد. ظاهرا علاقه خاصی به بنگاه داری اقتصادی دارید؟! برخی کارشناسان این نکته را در جهت انتقاد از مدیریت شما در پژوهشگاه هدف قرار می دهند.آیا نگاه شما به پژوهشگاه نگاهی اقتصادی و درآمدزاست؟ اساسا این انتقاد را تا چه اندازه وارد می دانید؟

پژوهشگاه به دلیل ماهیت فناوری، توسعه ای و تحقیقاتی ای که دارد، علی الاصول باید به عنوان بازوی وزارت نفت و شرکت های نفتی ایفای نقش کند. البته به صورت قطعی هم نمی توان گفت که باید کامل و مطلق کسب سود و درآمد کند، اما از آنجا که وظیفه پژوهشگاه حل وفصل مشکلات پژوهشی و فناورانه است بدیهی است باید با خلاقیت و نوآوری پاسخ گوی مشکلات صنعت نفت باشد؛ مشکلاتی که با بروز شرایط تحریم، آشکارتر شده و با کمک مطالعات جدید برای این مشکلات فنی باید راهکار پیدا کرد. شاید پژوهشگاه به طور ذاتی و مستقیما تولید ارزش افزوده نکند، ولی برای صنعتی که در آن درگیر است، بهره برداری از دستاوردهای پژوهشی امکان تولید ارزش افزوده را به همراه خواهد داشت. همیشه بخش های تحقیق و توسعه به همین شکل بوده اند، یعنی محصولی را ارائه می کنند که خودشان سازنده آن نیستند و فقط ارائه کننده مفاهیم، مدل و احیانا نمونه آزمایشگاهی آن محصول هستند سپس بخش صنعتی، آن را تبدیل به محصولی صنعتی می کند و در آخر سود اصلی نصیب صاحب صنعت می شود. بنده شخصا فعالیت پژوهشگاه را «فعالیت بنیادین» می دانم که باید مثل بخش های تحقیق و توسعه (R & D)، مبنای سرویس دهی به بخش نفت و گاز کشور قرار گیرد. اما اینکه گفته می شود نگاه من یک نوع نگاه اقتصادی نسبت به فعالیت های پژوهشگاه هست، کاملا درست است.

منظورتان تبدیل شدن پژوهشگاه به یک بنگاه اقتصادی است؟

نه بنگاه اقتصادی به معنای سنتی آن، درواقع پژوهشگاه را مجموعه ای می دانم که نهایتا باید خودش را اداره کند به این معنی که باید روزی برسد تا بتواند حقوق پرسنل خود را از شرکت ملی نفت نگیرد، درواقع به حدی از خودکفایی برسد که از طریق فناوری های توسعه ای و پژوهشی، کسب درآمد کند و بتواند خود را اداره کرده و سازمان خود را تعالی دهد. اعتقاد من این است که پژوهشگاه باید در این زمینه به طور عمیق فعالیت کند. در واقع باید طرح ها و برنامه های پژوهشی و فناوری هایی که کسب می کنیم و حتی آن مواردی که از دیگران اخذ می کنیم، به یک سری محصولات صنعتی تبدیل شود.

از نظر قانونی، پژوهشگاه می تواند در طرح های بزرگ بعضا نفتی مشارکت کند؟

ما هم به دلیل اینکه یک سازمان دولتی هستیم و هم اینکه توان مالی نداریم، طبعا نمی توانیم در طرح های بزرگ به عنوان سرمایه گذار مشارکت داشته باشیم. ولی به هرحال به دلیل آنکه پژوهشگاه می تواند طرح های توسعه ای و فناورانه را تدوین و ارائه کند، می تواند به عنوان یک شریک دائمی، در طرح ها حضور داشته و کسب درآمد کند. با قطع و یقین، فکر می کنم پژوهشگاه می تواند در این مسیر حرکت کند و در آینده هم بقای سازمان هایی مانند پژوهشگاه به این است که از نظر مالی خودشان بتوانند خود را اداره کنند.

به نظرتان پژوهشگاه صنعت نفت باید در فهرست خصوصی سازی قرار گیرد؟

این مسئله که پژوهشگاه تبدیل به سازمان خصوصی شود، امکان پذیر نیست، چون پژوهشگاه سازمان تحقیقاتی و توسعه ای است و سازمان هایی از این قبیل تبدیل شدنشان به یک سازمان خصوصی شاید میسر نباشد و خیلی وقت ها هم چنین اقداماتی عاقلانه به نظر نمی آید. در تمام دنیا بنیادها و سازمان هایی که کار توسعه ای دارند و روی مرزهای دانش حرکت می کنند، زیر نظر دولت و با هزینه دولتی اداره می شود؛ حتی تحقیقاتی که منجر به تولید یک محصول صنعتی می شود. تازمانی که یک محصول در مرحله تحقیق است، اصلا نمی توان حدس زد که قابلیت صنعتی شدن دارد یا خیر، بنابراین با توجه به اینکه بخش خصوصی همیشه در حوزه کسب درآمد سرمایه گذاری می کند تا به سودی برسد، برای این بخش سرمایه گذاری در بخش تحقیقات توسعه ای به ویژه در زمینه کارهایی که روی مرز دانش است یک ریسک تلقی می شود چون نتایج این تحقیقات از ابتدا نامشخص است. شما می دانید، گاهی اوقات در کار تحقیقاتی، تا چندین سال هم وقت گذاشته می شود ولی در آخر، آن نتیجه که انتظار داشتیم، را نمی گیریم. بنابراین اگر بخش خصوصی در این بخش سرمایه گذاری کند، ممکن است با یک شکست جبران ناپذیر مواجه شود. برهمین اساس معتقدم پژوهشگاه به عنوان یک مرکز علمی و تحقیقاتی همچنان باید به عنوان یک سازمان دولتی اما در مسیر کسب درآمد حرکت کند.

آقای کاتوزیان، اشاره ای کردید به اینکه اگر امروز می خواستید برای حضور در پژوهشگاه صنعت نفت تصمیم بگیرید، با دیدگاه فعلی اختیارات بیشتری را درخواست می کردید. این اختیارات شامل چه چیزهایی می شد؟

به هرحال اگر بخواهیم نگاه درآمدزایی را در پژوهشگاه اجرائی و تأکید کنیم که پژوهشگاه باید مثل یک شرکت خصوصی خودگردان باشد، باید مثل یک مدیر بخش خصوصی دست رئیس این سازمان هم باز باشد و بتواند با سهولت و اختیار تصمیم بگیرد و محدودیت ها از سر راهش برداشته شود. هرچندکه خوشبختانه نگاه دولت تدبیروامید یک نگاه باز در مباحث سیاسی و اقتصادی است و در بسیاری از مواقع به این دیدگاه هم کمک شده است. اما اگر بخواهم مثال واضح تری بزنم، باید به مسئله مربوط به کسب درآمد اشاره کنم که محدودیت های قانونی زیادی در این رابطه وجود دارد.

چه موانع قانونی؟

مثلا اگر سازمانی مانند ما بخواهد یک دستاورد تحقیقاتی اش را صنعتی کند و تصمیم به سرمایه گذاری یا حتی تأسیس یک شرکت زیرمجموعه در جهت درآمدزایی و مشارکت در پروژه ها داشته باشد، تخلف قانونی است. بنابراین، این قبیل محدودیت های قانونی به نوعی برای ما دست وپاگیر شده است. هرچندکه این نبود اختیارات فقط در بخش مسائل اقتصادی دیده نمی شود بلکه در بخش نیروی انسانی هم نبود اختیارات لازم کاملا محسوس است.

نیروی انسانی؟

درصد قابل ملاحظه ای از نیروی انسانی بیکار در پژوهشگاه وجود دارد یا اینکه در مواردی حجم کار افراد کافی نیست و درصدی از وقت آنها در طول روز تلف می شود. درحالی که این نیروهای بیکار می توانند در یک مرکز آموزشی یا پژوهشی یا صنعتی مؤثرتر واقع شوند اما برای جابه جایی یا حتی حذف نیروی انسانی ناکارآمد، اختیارات کافی نیست.

پژوهشگاه درحال حاضر چه تعداد نیروی انسانی دارد؟

ما کمی بیش از هزارو٧٠٠ نفر نیروی انسانی داریم که نزدیک به نیمی از این تعداد در ستاد پژوهشگاه مشغول به کارند. درحالی که به ازای هر دو نیروی ستادی باید ١٠ نیرو بیرون از ستاد مشغول به کار باشند.

این آمار به این معنی است که سازمان ما به لحاظ کارآمدی در سطح پایینی قرار دارد. البته من موافق تعدیل نیروها نیستم، بلکه این نیروها برای بالابردن کارآمدی صنعت نفت باید به بخش های دیگر فرستاده می شدند.

چه تعداد از نیروی انسانی پژوهشگاه رسمی هستند؟

حدود ٩٠٠ نفر از نیروی انسانی شاغل در پژوهشگاه، رسمی هستند و مابقی به صورت قراردادی مشغول به فعالیتند.

آقای دکتر، بسیاری از کارشناسان در زمان رأی اعتماد زنگنه معتقد بودند نگاه این مدیر بیشتر به سمت استفاده از تکنولوژی خارجی است و برپایه استفاده از خارجی ها در نفت مدیریت می کند. در حدود دو سالی که شما به عنوان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با ایشان همکاری می کنید، به نظرتان وزیرنفت دولت یازدهم تا چه اندازه به بهره گیری از تکنولوژی و فناوری داخلی در عرصه نفت کشور اعتقاد دارد؟

به نظر من این قضاوت دقیق نیست. تاریخ نفت و حضور آقای زنگنه بر مسند مدیریت وزارت نفت در گذشته، چیز دیگری را حکایت می کند. به عنوان مثال توسعه دانشگاه نفت و پژوهشگاه صنعت نفت توسط آقای زنگنه با هدف خودکفاکردن این صنعت به لحاظ نیروی انسانی و تکنولوژی صورت گرفت. بنابراین اگر نگاه ایشان به سمت استفاده از خارجی ها در تمام عرصه ها بود، دلیلی نداشت که به دانشگاه و پژوهشگاه این صنعت تا این اندازه بها بدهد. قضاوتی که صورت گرفته قضاوت دقیقی درآن زمان نبوده است.

به جرئت می توان گفت درحال حاضر فارغ التحصیلان نفت، چه در بخش پایین دستی و چه بالادستی که در حوزه های مختلف نفتی مشغول کار هستند، همه محصول تدابیری است که آقای زنگنه در آن زمان برای توسعه دانشگاه نفت اندیشیده بود. درحال حاضر هم وزیر نفت بخش زیادی از فعالیت های مرتبط در زمینه های تخصصی را به دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور محول کرده است؛ از جمله همین میادین و مخازن بزرگی که اخیرا مطالعات علمی آنها را به ما و دیگر مراکز واگذار کردند.

تا چه اندازه به دست های پنهانی که گفته می شود مانع پیشرفت تکنولوژی و توانمندی داخلی بالاخص در صنعت نفت می شود، معتقدید؟

اگر از منظر تکنولوژی به این صنعت نگاه کنیم، عده ای علاقه مند به این هستند که این صنعت به لحاظ تکنولوژی و تجهیزات خودکفا و ملی شود. اما گروهی دیگری از افراد نظریات و نگاه متفاوتی دارند که همین افراد خود به دوگروه تقسیم می شوند.

گروه اول کسانی هستند که معتقدند ضعف ها و عدم سرعت کافی متخصصان داخلی از یک سو و رشد سریع علمی در مسائل فنی و تولیدی در جهان از سوی دیگر سبب می شود، نتوانیم برای بهبود بهره وری در همه حوزه ها به نیروهای داخلی تکیه کنیم. نمی توانیم آن طور که باید جهش داشته باشیم و در این راستا باید به توانمندی های خارجی هم نگاه کنیم. در نتیجه آن طور که باید و شاید توانمندی های داخلی را مدنظر قرار نمی دهند. این افراد در همه صنایع حضور دارند و فقط مختص صنعت نفت نیستند.

گروه دیگری در همه صنایع حضور دارند که متأسفانه نگاه قدیمی به شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دارند و به نوعی دچار خودکم بینی هستند. به طور دائم بیان می کنند که ما نمی توانیم، و حتما خارجی ها باید برای ما کار کنند، حتی در بسیاری از جلسات به صراحت هم این نکته را اعلام می کنند.

به نظر من در هر صنعتی باید بیشتر به توانمندی داخل کشور توجه شود. اگرچه خودکفایی در عرصه های اقتصادی کشور هزینه های مالی و زمانی بسیاری دارد ولی نباید فراموش کرد که صرف این هزینه در نهایت منجر به عدم وابستگی خواهد شد.

آقای کاتوزیان، برخی از منتقدان معتقدند اغلب پروژه های پژوهشگاه صنعت نفت کاربردی نیست و بیشتر برمبنای مطالعات تحقیقاتی است. نظر شما چیست؟

اصولا پروژه های پژوهشگاه متقاضی بیرونی دارند بنابراین باید کاربردی باشند و نتیجه بخش. البته در مواردی این اتفاق افتاده که یک پروژه به صورت پایلوت اجرا شده ولی به دلایل مختلفی که مربوط به متقاضی آن است، به مرحله صنعتی شدن نرسیده است. اما اینکه پروژه های پژوهشگاه صرفا مطالعات تحقیقاتی باشد و کار صنعتی و اجرائی نشود حرف دقیق و قابل قبولی نیست. پیش آمده که ما حلال یا کاتالیست را به عنوان یک محصول تولید می کنیم اما می بینیم با وجود نمونه داخلی، باز آن را از خارج وارد می کنند.

حتی گاهی پیش آمده که کیفیت محصول ما به نسبت کالای وارداتی بسیار بالاتر است؛ اما متأسفانه ورود کشورهایی چون چین به این عرصه مشکلاتی را ایجاد کرده است. البته چین در کل دنیا این مشکل را ایجاد کرده، اگر به بازار آمریکا و اروپا هم نگاه کنیم چین در فعالیت های صنعتی و بازارهای این کشورها هم رسوخ کرده است.

به اعتقاد من ایران در همه بخش های صنعت و تجارت، زباله دان چینی ها شده است؛ یعنی هر کالا یا قطعه ای که از چین وارد می شود بسیار بی کیفیت است. در حوزه خدمات هم از چینی ها سابقه خوبی به لحاظ کیفیت و کارآمدی نمی بینیم. نباید فراموش کرد که در شرایط تحریم بهتر است به صنعت داخلی خودمان تکیه کنیم. مطمئنم به جنس ایرانی خیلی بیشتر از جنس چینی می توان اعتماد کرد.

در ارتباط با ساخت دکل های حفاری هم پژوهشی داشته اید؟

پروژه هایی که پژوهشگاه انجام می دهد تقاضامحور است و البته از جمله سیاست های آقای زنگنه هم این است که پژوهش باید تقاضامحور باشد. ما اگر بخواهیم برای طراحی دکل ها وقت بگذاریم، امکان دستیابی به این تکنولوژی وجود دارد.

یعنی پیش نمی آید خود پژوهشگاه برای نیاز روز صنعت، پروژه ای را تعریف کند؟

چرا؛ پروژه هایی هستند که تقاضا برای آنها وجود نداشته اما از سوی معاونت فناوری پژوهشگاه توصیه شده و در حال انجام است. اما قطعا معاونت فناوری ما از پروژه هایی حمایت می کند که تقاضای آتی برای آن هست و اگر به سرانجام برسد متقاضیان صنعتی خواهد داشت. درعین حال همه این مراحل باز هم نیاز به بودجه ای دارد که باید بررسی شود که آیا درآمد ما کفاف اجرای آن را تا رسیدن به نتیجه نهایی می دهد یا خیر.

پروژه هایی که متقاضی در داخل خود پژوهشگاه دارد، بعضا بدون هزینه مدیریت می شود، چراکه مثلا ١٠ پژوهشگر روی آن کار تحقیقاتی انجام می دهند و تنها هزینه آن پروژه، حقوق پژوهشگران است و هزینه ای بیش از آن ندارد. البته بعضی اوقات تجهیزات یا مواد اولیه محدودی نیاز است و قیمت ها به گونه ای است که خود پژوهشگاه از پس آن برمی آید و پرداخت می کند.

سفارش خارجی برای اجرای پروژه هم دارید؟

بله، ما سفارش هایی از بخش خصوصی خارجی و حتی همکاری های مشترک با بخش دولتی کشورها داریم.

منتقدان، امضای برخی از توافق نامه ها در صنعت نفت و به تبع آن در پژوهشگاه صنعت نفت را نمایشی می دانند.

به نظر شما این استدلال تا چه اندازه حداقل در پژوهشگاه نمود عینی دارد؟

متأسفانه در کشور ما یک سنت غلطی وجود دارد که گاهی فعالیت های تخصصی در قالب فعالیت های صوری و نمایشی صورت می گیرد که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا واقعی. امضای تفاهم نامه ها گاهی این گونه هستند. بنده صددرصد با این حرکات مخالف هستم و جلوی این حرکات را هم می گیرم.

ما در پژوهشگاه برای کاری که مدنظر داریم از قبل باید همه جوانب آن بررسی شود و این اطمینان را داشته باشیم که یک توافق نامه قرار است تبدیل به یک کار عملیاتی و پژوهشی شود تا در نهایت به امضا برسد، و گرنه اصولا آن را نمی پذیریم؛ چون نه اعتقادی به اجرای نمایش های تبلیغاتی داریم و نه احتیاجی به آنها.

آقای کاتوزیان، با این نگاه اقتصادی که از بدو ورود به پژوهشگاه داشته اید، چقدر توانسته اید به درآمدزایی این سازمان کمک کنید؟

تقریبا می توان گفت در یک سال اخیر تعداد قراردادها با بخش خصوصی دو برابر مدت مشابه قبل شده است. در این مدت صرفا دنبال پول گرفتن از دولت نبودیم. بر همین اساس با بخش خصوصی هم وارد مذاکره شدیم و قراردادهایی هم امضا کردیم و خوشبختانه کار هم به خوبی انجام شده است. درعین حال مناسبات پژوهشگاه با شرکت ها را بهتر کرده ایم و همین امر باعث افزایش اعتماد بخش دولتی و خصوصی به پژوهشگاه شد که همین امر منجر به امضای قراردادها و کارهای خوبی شد.

درحال حاضر اکثر شرکت های تابع وزارت نفت، یک واحد پژوهشی دارند. اگر وزارت نفت مجموعه ای به نام پژوهشگاه صنعت نفت دارد، پس چه فعالیتی در این واحدها صورت می گیرد؟ چراکه به گفته شما درحال حاضر در پژوهشگاه ظرفیت خالی بسیاری هست.

خیلی از واحدهای پژوهشی شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت خودشان کار پژوهشی انجام نمی دهند و در بیشتر مواقع کار را به ما سفارش می دهند. ضمن اینکه برخی از کارهایی را که خود آنها انجام می دهند، دیگر ما انجام نمی دهیم. درواقع با وجود این واحدها تداخلی در کار ما و خود این مجموعه ها ایجاد نشده است و هر کس کار خودش را می کند؛ مثل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی که درحال حاضر وجود دارد. این مجموعه کار خودش را می کند ولی درعین حال در برخی از مواقع با هم مشارکت هم می کنیم. سعی ما بر این است که کار موازی با کسی انجام ندهیم. به گونه ای که اگر سازمانی در حوزه ای مشغول فعالیت است، ما دیگر در آن حوزه وارد نمی شویم و برعکس این قضیه هم وجود دارد.

آقای دکتر این روزها یکی از مشکلات اساسی صنعت نفت، مهاجرت نیروی انسانی است. وضعیت پژوهشگاه در این رابطه چطور است؟

این موضوع خاص صنعت نفت نیست، در همه بخش ها این مسئله وجود دارد، اما بله در پژوهشگاه هم در چندسال اخیر تعدادی مهاجرت داشته ایم. از ابعاد اجتماعی به عنوان دلایل اصلی مهاجرت که بگذریم، بحث مربوط به درآمدها، کیفیت زندگی، رفتارهای حرفه ای در محیط کاری و … در این تصمیم بسیار مؤثر است.

خبرهای مربوط به تعطیلی پژوهشگاه و شکست های مالی ای که با آن روبه رو بوده است، حقیقت دارد؟

اینها بیشتر شایعات بود تا اخبار واقعی. متناسب با مشکلات مالی ای که دولت با آن مواجه است و تنگناهای مربوط به بحث یارانه که پرداخت آن را وزارت نفت برعهده دارد و کاهش قیمت نفت، همه این موارد سبب شد که ما با توجه بیشتری به دخل وخرج خودمان نگاه کنیم. همین دقت بیشتر باعث ایجاد شایعاتی چون تعطیلی پژوهشگاه شد. زمانی که دولت با یک تنگنا مواجه باشد، یک سازمان دولتی هم باید با پیش بینی هایی تلاش کند که در آینده دچار بحران نشود.

زمانی که این شایعات ایجاد شد، بنده تصمیمی درباره اضافه کاری ها گرفته بودم که همان زمان عده ای که با شایعه سازی کاسبی می کنند، این مطالب غیرواقعی را ساختند و منتشر کردند. بنده با اضافه کاری های بی مورد و حق مأموریت های بی دلیل و استفاده از امکانات پژوهشگاه به صورت ویژه مخالفت کردم و سعی داشتم رفتار اداری ما منضبط شده و مآلا به عدالت بیشتر نزدیک شود؛ اگرچه عده ای این رفتار را نمی پسندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *