EN

لزوم استفاده از نتایج طرح‌های پژوهشی پژوهشگاه در تدوین دوره‌های آموزشی

نشست رؤسای آموزش شرکت های اصلی وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت ملی پتروشیمی ایران) به میزبانی آموزش و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه، طی روزهای دوشنبه و سه شنبه 18 و 19 خرداد ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه، در این جلسات روسای آموزش شرکت ملی نفت، تجارب خود را ارایه کردند و ضمن ارایه گزارش عملکرد، برای رفع موانع و محدودیت ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بر اساس این گزارش، نهایی سازی نظام جامع آموزش، برگزاری دوره های آموزشی ام بی ای، مسایل بدو استخدام و دوره های اچ اس ای و آی تی از اهم مسایل مورد بحث و بررسی در طی این دو روز برگزاری این نشست بود.

این گزارش حاکی است، جمعی از مدیران حاضر در این نشست ضمن ابراز خرسندی از آشنایی با توانمندی های پژوهشگاه، بر ضرورت استفاده حداکثری از امکانات و اساتید مجرب این مجوعه پژوهشی تاکید کردند.

در این مراسم عبدالنبی نجفی پور، معاون مدیر در آموزش و بهبود منابع انسانی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به وجود پژوهشگران ماهر و با دانش در پژوهشگاه صنعت نفت گفت: سابقه همکاری های آموزشی مناطق نفت خیز جنوب با پژوهشگاه به 15 سال قبل برمی گردد.

وی در ادامه تصریح کرد: شرکت ما از قدیمی ترین مجموعه هایی است که در قالب برنامه های آموزشی با پژوهشگاه در تعامل بوده و طرفین همواره از فواید برنامه های آموزشی مشترک بهره مند شده اند.

نجفی پور در خاتمه گفت: پژوهشگاه تا کنون بسیاری از تنگناها، محدودیت ها و مشکلات مناطق عملیاتی را برطرف کرده است که این موضوع در خور تقدیر و تشکر است.

همچنین سید کمال علوی، رییس آموزش مرکزی با اشاره به توانمندی های خاص پژوهشگاه تاکید کرد: پژوهشگاه یک فرصت استثنایی برای ارایه دوره هایی است که سایر شرکت ها قادر به انجام آن نیستند.

این مقام مسئول افزود: این نوع آموزش های ویژه باعث افزایش اعتبار پژوهشگاه می شود و ما معتقدیم پژوهشگاه توان بین المللی شدن را دارد.

وی همچنین از برنامه های آینده برای گسترش تعاملات آموزشی با کشورهای همسایه خبر داد و گفت: در صورت فراهم شدن فضاهای بین المللی می توان در حوزه تعاملات بین المللی نیز برنامه های خوبی را برای پژوهشگاه به اجرا درآورد.

رییس آموزش مرکزی با اشاره به بعد مسافت پژوهشگاه از ستاد وزارت نفت گفت: پژوهشگاه باید با در نظر گرفتن امکانات اقامتی، شرایط حضور همکاران بهره بردار و عملیاتی که از مناطق دور دست سفر می کنند را تسهیل کند.

اساتید پژوهشگاه، دانش خود را به صورت کاربردی آموزش می دهند

نصرت ا… شفق، رییس آموزش شرکت فلات قاره ضمن بر شمردن مزایای چنین نشست هایی از پژوهشگاه به عنوان یک مرکز بین المللی نام برد که در زمینه آزمایشات مرتبط با اطلاعات مغزه بی نظیر است.

وی با اشاره به توان اساتید پژوهشگاه گفت: اساتید پژوهشگاه دانش خود را به صورت کاربردی و منطبق با نیازهای صنعت آموزش می دهند که این یک مزیت بسیار بزرگ به حساب می آید.

این مقام مسئول با اشاره به این که تفکرات عملی و کاربردی اساتید پژوهشگاه در سایت های مختلف واحدهای بهره بردار پیاده سازی می شود گفت: ثمرات دوره های آموزشی اساتید پژوهشگاه در گوشه و کنار کشور در واحدهای عملیاتی جاری می شود.

در ادامه این مراسم حسن اکبری، رییس آموزش های فنی و تخصصی شرکت ملی گاز ایران، پژوهشگاه را به مثابه پل ارتباطی صنعت و دانشگاه دانست و گفت: با توجه به وجود تجهیزات، امکانات، اساتید و هیئت علمی بسیار برجسته باید دستاوردهای این مرکز در قالب دوره های آموزشی به صنعت منتقل شود.

اکبری زیر بنای بهبود مستمر را پژوهش بر مبنای علوم پیشرفته ای مانند نانو تکنولوژی دانست که در پژوهشگاه به خوبی در حال انجام است و متولیان آموزش در صنایع باید از این امکانات به درستی استفاده کنند.

در خاتمه محمد دیانت، معاون آموزش و بهبود منابع انسانی شرکت نفت با اشاره به مطرح شدن پیشنهاداتی برای برگزاری دوره های ویژه آموزشی در پژوهشگاه گفت: قرار شد کارگروهی تشکیل و در خصوص برگزاری دوره هایی ویژه، منطبق با پتانسیل های این مرکز بررسی های تفصیلی انجام شود.

وی با اشاره به این که پژوهشگاه نباید تنها به برگزاری دوره های مرسوم اکتفا کند گفت: پژوهشگاه باید جایگاه خود را تعریف کند و نتایج و محصولات طرح های پژوهشی خود را با هماهنگی واحدهای اجرایی شرکت نفت، تبدیل به دوره های آموزشی کند.

دیانت، تبدیل یافته های طرح های پژوهشی و مطالعاتی به دوره های آموزشی را مستلزم بررسی دقیق خواند و گفت: باید سعی شود با تدوین سرفصل ها و استانداردهای مرتبط نتایج یافته های پژوهشی در قالب دوره های آموزشی به صنعت منتقل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support