EN

تدوین سند راهبردی سوخت و موتور در نهمین همایش بین المللی موتورهای درون سوز

دکتر حمید رضا کاتوزیان، رییس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این‌که نهمین همایش بین‌المللی موتورهای دورن سوز و نفت در روزهای 27 تا 29 بهمن ماه سال جاری با همکاری انجمن علمی موتور ایران و پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد، گفت: دوره گذشته این همایش با رویکرد سوخت و روان ساز، در سال 92 برگزار شد و شامل برنامه‌هایی نظیر ارائه مقالات علمی و صنعتی، سخنرانی‌های کلیدی، میزگرد‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی، جشنواره علمی و فنی و نمایشگاه بود.

کاتوزیان افزود: در دوره قبل 183 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد که از 107 مقاله پذیرفته شده، 63 مقاله به صورت شفاهی و 44 مقاله پوستر بوده است.

وی با اشاره به برگزاری اولین جلسه سیاست‌گذاری و راهبردی این همایش که روز یکشنبه 7 تیر ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، افزود: در این جلسه که در آستانه برگزاری نهمین همایش بین‌المللی موتورهای درون سوز و نفت که با حضور مهندس میر سلیم، مهندس زالی، مهندس افقهی و دیگر ذینفعان این همایش برگزار شد به مسایل مهم و تعیین اولویت‌ها و محورهای کاربردی این همایش پرداخته شد.

کاتوزیان با اشاره به مشارکت کنندگان در این همایش اظهار کرد: مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو و مرکز پژوهشی قوای محرکه پیشگاماز مهم ترین مشارکت‌کنندگان در این همایش بین‌المللی به حساب می‌آیند و امیدواریم که بتوانیم تعامل مثبت و چند جانبه فی مابین دانشگاه‌ها،‌ مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و صنعت برقرار کنیم.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر لزوم برگزاری چنین همایش‌های در سطح ملی و بین‌المللی در کشور تصریح کرد: از مهم‌ترین محورهای این دوره همایش می‌توان به فناوری‌های نوین موتور، مهار آلایندگی ناشی از احتراق، سوخت‌های نوین و پاک، احتراق در موتورهای درون سوز، دینامیک سیالات موتورهای درون سوز، صدا و ارتعاشات، مدیریت و تنظیم موتور، روانکاری و روش‌های عددی و آزمایشگاهی، نوین اشاره کرد.

کاتوزیان افزود: در دوره‌های قبلی این همایش، توانمندی‌ها و یافته‌های متخصصان داخلی و بین‌المللی در حوزه قوای محرکه خودرو ارائه شد و همچنین همایش بر رشد فناوری، روش‌های جدید طراحی موتور، توسعه قوای محرکه و موتورهای درو ن‌سوز متمرکز بوده است.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت آشنایی با وضع کشور در زمینه توسعه فناوری، سوخت، روغن و توسعه و تولید قوای محرکه را از اهداف این همایش برشمرد و تصریح کرد: این همایش کمک می‌کند شرکت‌های خارجی بتوانند علاوه بر آشنایی با توانمندی‌های متخصصان داخلی، به همکاری با شرکت‌های داخلی بپردازند و زمینه همکاری در این حوزه ها را به‌تدریج افزایش دهند.

کاتوزیان امضاء تفاهم نامه میان شرکت ایپکو ( مرکز تحقیقات موتور ایران) و پژوهشگاه صنعت را از نتایج به دست آمده از همایش دوره قبل دانست و افزود: با امضاء این تفاهم نامه دو موضوع اساسی پیگیری شده است که طراحی و ساخت نانو سیال برای رادیاتور خودروها یکی از این دو است که در حجم محدود به شرکت ایپکو تحویل داده شده است.

وی افزود: از دیگر موارد توافق شده در این تفاهم‌نامه می توان به طراحی و تولید سوخت ویژه توسط پژوهشگاه صنعت نفت اشاره کرد که این مورد نیز آماده تحویل به شرکت ایپکو است.

گفتنی است رونمایی از اولین خودرو داخلی با موتور دیزل و تحویل 200 دستگاه خودرو سواری به ناوگان حمل و نقل کشور مقارن با این رویداد خواهد بود.

خاطر نشان می‌شود نهمین دوره همایش موتورهای درون‌سوز در روزهای 27 تا 29 بهمن‌ماه در مرکز همایش‌های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support