مهار تورم و رشد تولید

مهار تورم و رشد تولید

تقویت فناوری ملی، هدف اصلی قراردادهای جدید نفتی است

هدف اصلی از تحول در قرارداد های نفتی جذب شرکت های بزرگ نفتی برای تقویت فناوری ملی در صنعت نفت است و جذب منابع مالی دومین هدف صنعت نفت در این زمینه به شمار می رود.

بیژن زنگنه شنبه شب (10 مردادماه) در برنامه زنده تلویزیونی نگاه یک که با موضوع چشم انداز صنعت نفت و گاز بعد از لغو احتمالی تحریمها و عملکرد این وزارتخانه برگزار شد، به شرح اهداف مدل پیشنهادی قراردادهای ایران، پرداخت.

وی با تاکید بر اولویت استفاده از این قراردادها برای توسعه میدان های مشترک نفت و گاز ، افزود: اگر بتوانیم ضریب بازیافت نفت را افزایش دهیم، ارزش افزوده زیادی برای کشور به همراه خواهد داشت؛ به عنوان مثال، اگر در یک میدان ١٠٠ بشکه نفت وجود دارد با ضریب کنونی برداشت به طور متوسط ٣٠ بشکه برداشت و ٧٠ بشکه غیر قابل برداشت است.

زنگنه در ادامه بیان داشت: در صورت استفاده از فناوری های روز دنیا و افزایش تنها یک درصد ضریب برداشت از میدان های کنونی نفت بیش از ١۴٠ میلیارد بشکه در کل میدان های نفتی خود بیشتر برداشت نفت می کنیم، از این رو هم اکنون نیاز به ارتباط قوی با شرکت های دانش بنیان در این زمینه داریم تا انتقال فناوری به خوبی در صنعت نفت ما تسریع شود.

وزیر نفت سپس با اشاره به قراردادهای جدید نفتی ایران و امتیازاتی که برای شرکت های داخلی قائل شده است، یادآورشد: بر اساس این قراردادها هر شرکت خارجی برای فعالیت در ایران باید یک شریک داخلی داشته باشد، در همین راستا شرکت های خارجی با ثبت شرکت در ایران وظایف آموزشی و پژوهشی زیادی خواهند داشت، وزارت نفت ایران حتی در مورد نحوه چیدمان کادر مدیریتی این شرکت ها تصمیم گیری و برنامه ریزی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support