دومین همایش بین المللی فرصت های فناورانه در صنعت نفت و گاز برگزار خواهد شد

دومین همایش بین ‏المللی فرصت‏ های فناورانه در صنعت نفت و گاز چهارشنبه 8 مهر ماه سال جاری با محوریت فناوری‌ های ازدیاد برداشت و تجهیزات مرتبط با همکاری وزارت نفت، وزارت امور خارجه، پژوهشگاه صنعت نفت و مشارکت شرکت‌ های مطرح‌ بین‌المللی، موسسات ودانشگاه‌های معتبر خارجی، نمایندگان اقتصادی و بازرگانی سفارتخانه‌های خارجی، موسسات بین‌المللی مقیم تهران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مرکز همایش‌های بین‏ المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد.

دکتر حمید رضا کاتوزیان، رییس پژوهشگاه صنعت نفت ضمن اعلام این خبر در تبیین اهداف و ضرورت‌های برگزاری این همایش اظهار داشت: ابلاغیه اقتصاد مقاومتی بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز به ویژه در میادین مشترک و همچنین افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز تاکید دارد که این مهم در تعیین اهداف همایش به عنوان سند بالادست کاملا مد نظر قرار دارد.

وی ادامه داد: سیاست‌ها و اولویت‌های اصلی وزارت نفت هم بر این اساس تدوین شده و در حال پیگیری است و ارایه راه‌حل فناورانه به مشکلات صنعت نفت و گاز با استفاده از تمام ظرفیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی کشور و مشارکت با طرف‌های خارجی با تمرکز بر تقویت فناوری ملی، مورد تاکید وزیر نفت است.

کاتوزیان با اشاره به جایگاه و اهمیت ازدیاد برداشت در برنامه‌های وزارت نفت گفت: واگذاری مدیریت یکپارچه مخازن به مراکز تحقیقاتی- پژوهشی و دانشگاه‌های کشور موجب شد تا این موضوع به عنوان محور دومین همایش بین‌المللی فرصت‌های فناورانه نفت و گاز ایران تعیین شود.

وی افزود: آغاز دوره پسا تحریم و تمایل شرکت‌های مطرح بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی معتبر جهان برای مشارکت در مباحث فناورانه، حاکی از میزبانی پژوهشگاه، برای یک رویداد مهم بین‌المللی در راستای اهداف ملی در حوزه انرژی می‌باشد.

وی استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی و مشارکت و استفاده مناسب از ظرفیت های بین المللی در حوزه فناوری را از ضرورت های برگزاری این همایش دانست و افزود: با توجه به راهبرد‌های وزارت نفت در تقویت فناوری های ملی با مشارکت شرکت‌های مطرح بین‌المللی تصمیم به برگزاری چنین همایشی گرفته شد و امیدواریم با تمرکز بر روی توانمندی‌های پژوهشگاه به عنوان قطب پژوهشی صنعت نفت در دو بخش فناوری‌های قابل عرضه به متقاضیان و ایجاد زمینه‌های مشترک همکاری فناورانه با شرکت‌های داخلی و خارجی بتوانیم در توسعه فناوری و تکمیل زنجیره ارزش افزوده گام های موثری برداریم.

رییس پژوهشگاه با بیان این‌که ارایه توانمندی‌های پژوهشگاه در خلق و توسعه فناوری در صنعت نفت و گاز از برنامه‌های این همایش است، اظهار داشت: از دیگر برنامه‌های این همایش بین‌المللی می‌توان به ارایه نیازهای فناورانه صنعت نفت و گاز با تمرکز بر ازدیاد برداشت به خصوص در میادین مشترک و همچنین تشریح زمینه‌های همکاری با شرکت‌های درجه اول بین‌المللی اشاره کرد.

این مقام مسئول با تاکید بر این‌که این همایش با مشارکت شرکت‌های ملی نفت ایران،‌ فلات قاره، اروندان، نفت مرکزی ، مناطق نفت خیز جنوب و پژوهشکده ازدیاد برداشت به منظور آشنایی دیگر شرکت‌ها با پیشرفت‌های فناورانه کشورمان و ادامه رایزنی‌ها برگزار می‌شود، گفت: پیشنهاد شده در افتتاحیه این همایش مقامات ارشد وزارت نفت به تشریح دورنمای صنعت نفت کشور، قراردادهای جدید نفتی و به ضمیمه فناوری آن بپردازند.

کاتوزیان با بیان این‌که مخاطبان این همایش مدیران نفتی کشور،‌ مدیران حوزه فناوری صنعت نفت و گاز و دانشگاهیان هستند، گفت: شرکت‌های مطرح و درجه اول دنیا توانایی‌ها و خدمات قابل ارایه خود را برای انتقال فناوری در قالب پنل‌های تخصصی در این همایش ارایه خواهند کرد.

به گفته رییس پژوهشگاه صنعت نفت،‌ مهمانان خارجی و مسئولان دفاتر سازمان‏ های بین‏ المللی مستقر در ایران و در بعد داخلی مسئولان تحقیق و توسعه شرکت‏ های وابسته به وزارت نفت، شرکت‏ های خصوصی فعال در زمینه نفت، دانشگاه‏ ها، شرکت های سرمایه گذاری و بخش های خصوصی و تمامی دست اندرکاران این صنعت از دعوت شدگان به این همایش هستند.

وی در خاتمه گفت: امیدواریم با شرایط جدید ایجاد شده در فضای بین‏ المللی در این گونه همایش ‏ها بتوان شرکای بالقوه و زمینه‏ های مشترک همکاری را شناسایی کرده و مذاکرات در حین همایش با جدیت بیشتری دنبال شود.

خاطر نشان می‌شود اولین همایش فرصت‌های فناورانه اردیبهشت ماه سال گذشته با معرفی 40 طرح فناورانه با حضور نمایندگان 30 کشور در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support