مهار تورم و رشد تولید

پژوهشگاه متولی جدی تحقیقات و توسعه دانش در صنعت نفت و گاز است

امروزه جامعه انتظاراتی از حوزه های تحقیقاتی دارد که دستیابی به دانش های لازم برای حل فناورانه مشکلات یکی از آن­ها است و پژوهشگاه، به‏عنوان متولی جدی عرصه تحقیقات و توسعه دانش در صنعت نفت، باید دارای برنامه راهبردی مشخص بوده تا پاسخ‏گوی نیازهای صنعت باشد.

دکتر سعید پاک­ سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در گفتگوی اختصاصی با واحد خبر پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که این مجموعه با بیش از 53 سال فعالیت فراز و فرودهایی نیز داشته، افزود: با گذشت زمان، براساس انتظارات و نیازهای صنعت، تغییرات بسیار در فعالیت‏های این مرکز رخ داده و به‏ عبارت ساده‏تر، پژوهشگاه متولی اجرای پروژه‏های پژوهشی در سطح صنعت نفت است و همواره باید وظایف خود را در این راستا تنظیم کند.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با اشاره به فعالیت های این دو مجموعه در ده سال گذشته، اظهار داشت: پژوهشگاه در بسیاری از زمینه‏هایی که شرکت ملی گاز تصمیم داشته تحقیقاتی را انجام دهد، یکی از بازیگران اصلی این صحنه بوده است و باید گفت که شرکت ملی گاز با برنامه‏ای ازپیش‏تعیین‏شده این مجموعه را انتخاب کرده، چرا که اعتقاد داریم جایگاه واقعی پژوهشگاه پاسخ‏گویی به نیازهای تحقیقاتی و پژوهشی کشور است.

وی در ادامه تصریح کرد: عمل‏کرد پژوهشگاه را در این سال ها قابل‏قبول بوده و عمدتاً بیش‏تر کارهای خواسته‏شده از پژوهشگاه انجام شده‏ است و مهم ترین نکته‏ای که این مرکز باید به آن بپردازد برقراری ارتباط هر چه بهتر با صنعت نفت است.

پاک سرشت با بیان این که اگر پژوهشگاه ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ با بدنه صنعت نفت برقرار کند، بهتر می‏تواند نیازهای واقعی صنعت را درک کند، تصریح کرد: پژوهشگاه می تواند از این طریق خود را بهتر به صنعت معرفی کند و این امر زمانی اتفاق می‏افتد که همکاران ما در پژوهشگاه بپذیرند که یک فرآیند کاری در جریان است و آن ها باید خود را با این نیازها همسو کنند و به‏دنبال پاسخ‏گویی به این نیازها باشند.

وی در خصوص ترسیم چشم اندازی بهتر در مناسبات آتی پژوهشگاه و شرکت ملی گاز گفت: اعتقاد ما بر این است که همواره باید نیازهای فناورانه را با استفاده از افراد متخصص این صنعت تامین کرد و افراد باید توانمندی های خود را به‏درستی نشان بدهند و روشن کنند تا از این طریق با صنعت گران و تولیدکنندگان هم‏راستا شوند.

پاک سرشت افزود: این گونه ارتباط ها باعث پیش‏برد اهداف خواهد شد و نیازها به‏درستی پاسخ داده می‏شود؛ بنابراین ما باید به‏عنوان کارکنان این صنعت جایگاه واقعی کارکنان پژوهشگاه را در صنعت نفت بدانیم و توانمندی‏های آنها را بشناسیم و بپذیریم که آنها می‏خواهند در مسیر اولویت های ما همکاری کنند و از طرف مقابل، همکاران ما در پژوهشگاه نیز باید محدودیت‏ها و اولویت‏های صنعت را شناسایی کنند و بپذیرند که برای رسیدن به این اولویت‏ها باید هم‏راستا با این نیازها باشند.

این مقام مسئو ل در ادامه گفتگو با اشاره به مهم ترین پروژه های تعریف‏ و ‏انجام‏شده در پژوهشگاه و شرکت گاز گفت: در اواخر دهه 1380 مطالعات طرح تولید ماده بودارکننده را با همکاری پژوهشگاه به پایان رساندیم که این یکی از اولین اقدامات عملی ما برای رسیدن به یک محصول واقعی و موردنیاز در صنعت بوده است، در آن هنگام این ماده از خارج کشور وارد می شد و خوش‏بختانه پژوهشگاه در همان زمان تحقیقاتی را برای تولید این ماده در مقیاس آزمایشگاهی و پایلوت انجام داده بود و شرکت ملی گاز توانست طی یک توافق با پژوهشگاه به سمت تولید این ماده پیش رود و هم‏اکنون پیشرفت این پروژه بیش از 80 درصد است و بسیار امیدواریم که این واحد صنعتی در سال آینده به بهره‏برداری برسد.

وی طرح توسعه دانش فنی واحد شیرین‏سازی گاز که یکی از واحدهای پراهمیت در پالایشگاه های گازی است را از دیگر پروژه های مشترک خواند و اظهار داشت: این طرح از اواسط دهه 1380 با انجام مطالعات آزمایشگاهی و طراحی و ساخت پایلوت آغاز شد و در سال 1393، پس از اتمام فاز اول این طرح و بررسی دستاوردهای آن مشخص و بخش عمده انتظارات اولیه که در طرح دیده شده بود، محقق شده‏اند. دستیابی به فرمولاسیون حلال شیرین ساز، توسعه نرم افزار شبیه ساز، تجهیز آزمایشگاه و تدوین دستورالعمل های آزمایش حلال از دستاوردهای مشخص این طرح پژوهشی بوده است.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که یکی دیگر از واحدهایی که در پالایشگاه گاز کاربرد دارد واحد بازیافت گوگرد ( SRU ) است گفت: دستیابی به دانش طراحی و ساخت این واحد نیز یکی دیگر از دستاوردهای مشترک ما و پژوهشگاه صنعت نفت است. در بخش اول تصمیم گرفته شد که این واحد طراحی و شبیه‏سازی شود و با استفاده از دانش مهندسی، مرور طراحی و به‏اصطلاح مهندسی معکوس برای یک پالایشگاه مشخص کار ادامه یابد.

وی ادامه داد: برای نزدیک شدن طرح به واقعیت، یکی از پالایشگاه‏های کشور که به واحد SRU نیاز داشت انتخاب و طراحی پایه برای آن انجام شد. هم‏اکنون باید این طرح را در شرایط تست عملیاتی آزمایش کنیم و برای این کار به یک پایلوت نیاز داریم و پایلوت و تجهیزات کلیدی آن با مشاوره یکی از سازندگان بنام کشور در حال طراحی و ساخت است و در یکی از پالایشگاه‏ها نصب و در شرایط عملیاتی نیز اجرا خواهد شد.

پاک سرشت کاربرد گوگرد را در کشاورزی بسیار حایز اهمیت دانست و گفت: در این زمینه نیز طرحی مشترک با پژوهشگاه داریم که خوش‏بختانه به مراحل خوبی رسیده است. هم‏اکنون ما در حال آزمایش میدانی کود گوگردی هستیم که فرمولاسیون آن در پژوهشگاه توسعه یافته و با همکاری بخش‏های مختلف آماده آزمایش عملیاتی آن هستیم. این پروژه نتایج خوبی داشته و باردهی محصولات کشاورزی تولیدشده با این کود افزایش داشته است.

وی با اشاره به استفاده این کود در پانزده استان کشور گفت: کود تولید شده در اقلیم‏های مختلف و برای چند محصول کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته و به افزایش محصول(در برخی از اقلام بیش از 20 درصد) انجامیده است و این امر می‏تواند تحولی را در امر کشاورزی ایجاد کند.

پاک سرشت با تاکید بر اهمیت موضوع مدیریت کربن به دلیل بروز مسایل و مشکلات مختلف در سراسر دنیا گفت : یکی دیگر از مباحث مشترک پژوهشگاه و شرکت ملی گاز مدیریت کربن است. دستاوردهای این طرح بسیار خوب بوده‏اند و این مسئله در جوامع بین‏المللی و داخلی بارها مطرح شده و همین باعث شده که دید افراد به این مسائل عوض شود و این مقولات جایگاه خوبی پیدا کنند و اکنون با انجام پروژه هایی نظیر این مورد، توجه بسیاری از مراکز و دستگاه ها به این مسئله جلب شده و حرکت خوبی در کشور آغاز شده است.

این مقام مسئول با بیان این که یکی از موضوعات بسیار مهم، تجاری‏سازی دستاوردهای پژوهشی است؛ افزود: پژوهش و فناوری که به خلق ثروت منجر نشوند محکوم به فنا است و این یک عبارت عام است و همیشه می توان از آن استفاده کرد. ما نمی‏توانیم همیشه برای پژوهش سرمایه‏گذاری کنیم، بلکه نتایج پژوهش باید به گونه‏ای باشند که آن سرمایه‏گذاری را توجیه کند.

وی در ادامه تصریح کرد: در تمام دنیا تحقیق و توسعه‏ای بقا می‏یابد و قابلیت ادامه دارد که بتواند خود را اثبات کند و به خلق ثروت منجر شود و ما نیز به هیچ وجه از این قاعده کلی مستثنی نیستیم و لذا ضروری است که تمام اقدامات ما باید جنبه اقتصادی داشته باشد و اگر این اتفاق بیافتد دیگر ما نگران تخصیص اعتبارات پژوهشی نخواهیم بود.

پاک سرشت با بیان اینکه گاهی تصور می‏شود که وظیفه ذاتی پژوهشگاه این است که تحقیق کند و به همین منظور هم وزارت نفت باید اعتباراتی به آن اختصاص دهد، گفت: این اتفاق بخشی از مجموعه فعالیت های زنجیره تحقیق و توسعه است که اگر به‏تنهایی به آن نگاه شود، به بی‏راهه می‏رویم و وزارت نفت باید خروجی پژوهشگاه را به‏درستی رصد کند تا مشخص شود که چه مقدار ثروت خلق شده است و بحث تجاری‏سازی باید به حوزه تحقیقات ملحق باشد و پژوهشگاه نمی‏تواند خود را از این امر مستثنی کند و به هر طریق باید نشان دهد که این بخش از کار را خودش می دهد.

این مقام مسئول در خصوصتوسعه یافتن و تجاری شدن بسیاری از دانش های فنی موجود در پژوهشگاه گفت:ایجاد شرکت‏های دانش‏بنیان که ما را به محصولات نهایی تحقیقات می‏رسانند یکی از حلقه‏های مفقوده‏ای بوده که هم‏اکنون توسعه یافته و شکل گرفته است و این ارتباط ضروری‏ترین اتفاقی است که باید برای پژوهشگاه رخ دهد تا این مجموعه خود را به بازار متقاضیان که به خلق ثروت منجر می‏شود مرتبط کند. توجه به این زنجیره فعالیت‏ها باعث می شود که پژوهشگاه را به نقطه پایانی برسد و جایگاه پژوهشگاه را تثبیت می‏کند و آن زمان است که کسی نمی‏تواند منکر اثربخشی پژوهشگاه در زنجیره تحقیقات تا خلق ثروت شود.

گزارش تصویری این خبر از طریق http://aparat.com/ripi قابل دسترسی و مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support