EN

پژوهشگاه متولي جدي تحقيقات و توسعه دانش در صنعت نفت و گاز است

امروزه جامعه انتظاراتي از حوزه هاي تحقيقاتي دارد كه دستيابي به دانش هاي لازم براي حل فناورانه مشكلات يكي از آن­ها است و پژوهشگاه، به‏عنوان متولي جدي عرصه تحقيقات و توسعه دانش در صنعت نفت، بايد داراي برنامه راهبردي مشخص بوده تا پاسخ‏گوي نيازهاي صنعت باشد.

دكتر سعيد پاك­ سرشت، مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران در گفتگوي اختصاصي با واحد خبر پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين كه اين مجموعه با بيش از 53 سال فعاليت فراز و فرودهايي نيز داشته، افزود: با گذشت زمان، براساس انتظارات و نيازهاي صنعت، تغییرات بسیار در فعاليت‏هاي اين مركز رخ داده و به‏ عبارت ساده‏تر، پژوهشگاه متولي اجراي پروژه‏هاي پژوهشي در سطح صنعت نفت است و همواره بايد وظايف خود را در اين راستا تنظيم كند.

مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران با اشاره به فعاليت هاي اين دو مجموعه در ده سال گذشته، اظهار داشت: پژوهشگاه در بسياري از زمينه‏هايي كه شرکت ملی گاز تصميم داشته تحقيقاتی را انجام دهد، يكي از بازيگران اصلي اين صحنه بوده است و بايد گفت كه شركت ملي گاز با برنامه‏اي ازپيش‏تعيين‏شده اين مجموعه را انتخاب كرده، چرا كه اعتقاد داريم جايگاه واقعي پژوهشگاه پاسخ‏گويي به نيازهاي تحقيقاتي و پژوهشي كشور است.

وي در ادامه تصريح كرد: عمل‏كرد پژوهشگاه را در اين سال ها قابل‏قبول بوده و عمدتاً بيش‏تر كارهاي خواسته‏شده از پژوهشگاه انجام شده‏ است و مهم ترين نكته‏اي كه اين مركز بايد به آن بپردازد برقراري ارتباط هر چه بهتر با صنعت نفت است.

پاك سرشت با بيان اين كه اگر پژوهشگاه ارتباطي نزديك و تنگاتنگ با بدنه صنعت نفت برقرار كند، بهتر مي‏تواند نيازهاي واقعي صنعت را درك كند، تصريح كرد: پژوهشگاه مي تواند از اين طريق خود را بهتر به صنعت معرفي كند و اين امر زماني اتفاق مي‏افتد كه همكاران ما در پژوهشگاه بپذيرند که يك فرآيند كاري در جريان است و آن ها بايد خود را با اين نيازها همسو كنند و به‏دنبال پاسخ‏گويي به اين نيازها باشند.

وي در خصوص ترسيم چشم اندازي بهتر در مناسبات آتي پژوهشگاه و شركت ملي گاز گفت: اعتقاد ما بر اين است که همواره بايد نيازهاي فناورانه را با استفاده از افراد متخصص اين صنعت تامين كرد و افراد بايد توانمندي هاي خود را به‏درستي نشان بدهند و روشن کنند تا از اين طريق با صنعت گران و توليدكنندگان هم‏راستا شوند.

پاك سرشت افزود: اين گونه ارتباط ها باعث پيش‏برد اهداف خواهد شد و نيازها به‏درستي پاسخ داده مي‏شود؛ بنابراين ما بايد به‏عنوان كاركنان اين صنعت جايگاه واقعي كاركنان پژوهشگاه را در صنعت نفت بدانيم و توانمندي‏هاي آنها را بشناسيم و بپذيريم كه آنها مي‏خواهند در مسير اولويت هاي ما همكاري كنند و از طرف مقابل، همكاران ما در پژوهشگاه نیز بايد محدوديت‏ها و اولويت‏هاي صنعت را شناسايي كنند و بپذيرند كه براي رسيدن به اين اولويت‏ها بايد هم‏راستا با اين نيازها باشند.

اين مقام مسئو ل در ادامه گفتگو با اشاره به مهم ترين پروژه هاي تعريف‏ و ‏انجام‏شده در پژوهشگاه و شركت گاز گفت: در اواخر دهه 1380 مطالعات طرح توليد ماده بوداركننده را با همكاري پژوهشگاه به پايان رسانديم که اين يكي از اولين اقدامات عملي ما براي رسيدن به يك محصول واقعي و موردنياز در صنعت بوده است، در آن هنگام اين ماده از خارج كشور وارد مي شد و خوش‏بختانه پژوهشگاه در همان زمان تحقیقاتی را براي توليد اين ماده در مقياس آزمايشگاهي و پايلوت انجام داده بود و شركت ملي گاز توانست طي يك توافق با پژوهشگاه به سمت توليد اين ماده پيش رود و هم‏اكنون پيشرفت اين پروژه بيش از 80 درصد است و بسیار اميدواریم كه اين واحد صنعتي در سال آينده به بهره‏برداري برسد.

وي طرح توسعه دانش فني واحد شيرين‏سازي گاز كه يكي از واحدهاي پراهميت در پالايشگاه هاي گازي است را از ديگر پروژه هاي مشترك خواند و اظهار داشت: اين طرح از اواسط دهه 1380 با انجام مطالعات آزمايشگاهي و طراحي و ساخت پايلوت آغاز شد و در سال 1393، پس از اتمام فاز اول اين طرح و بررسي دستاوردهاي آن مشخص و بخش عمده انتظارات اوليه كه در طرح ديده شده بود، محقق شده‏اند. دستيابي به فرمولاسيون حلال شيرين ساز، توسعه نرم افزار شبيه ساز، تجهيز آزمايشگاه و تدوين دستورالعمل هاي آزمايش حلال از دستاوردهاي مشخص اين طرح پژوهشي بوده است.

مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران با بيان اين كه يكي ديگر از واحدهایی كه در پالايشگاه گاز كاربرد دارد واحد بازيافت گوگرد ( SRU ) است گفت: دستيابي به دانش طراحی و ساخت اين واحد نیز يكی ديگر از دستاوردهاي مشترك ما و پژوهشگاه صنعت نفت است. در بخش اول تصميم گرفته شد كه اين واحد طراحي و شبيه‏سازي شود و با استفاده از دانش مهندسي، مرور طراحي و به‏اصطلاح مهندسي معكوس براي يك پالايشگاه مشخص كار ادامه یابد.

وي ادامه داد: براي نزديك شدن طرح به واقعيت، يكي از پالايشگاه‏هاي كشور كه به واحد SRU نیاز داشت انتخاب و طراحي پايه براي آن انجام شد. هم‏اكنون بايد اين طرح را در شرايط تست عملياتي آزمايش کنیم و براي اين كار به يك پايلوت نیاز داريم و پايلوت و تجهيزات كليدي آن با مشاوره يكي از سازندگان بنام كشور در حال طراحي و ساخت است و در يكي از پالايشگاه‏ها نصب و در شرايط عملياتي نيز اجرا خواهد شد.

پاك سرشت كاربرد گوگرد را در كشاورزي بسيار حايز اهميت دانست و گفت: در این زمینه نیز طرحی مشترك با پژوهشگاه داریم كه خوش‏بختانه به مراحل خوبي رسیده است. هم‏اكنون ما در حال آزمایش ميداني كود گوگردي هستيم كه فرمولاسيون آن در پژوهشگاه توسعه يافته و با همكاري بخش‏هاي مختلف آماده آزمایش عملياتي آن هستيم. اين پروژه نتایج خوبی داشته و باردهي محصولات کشاورزی تولیدشده با این كود افزايش داشته است.

وي با اشاره به استفاده این کود در پانزده استان كشور گفت: كود توليد شده در اقليم‏هاي مختلف و براي چند محصول كشاورزي مورد استفاده قرار گرفته و به افزايش محصول(در برخي از اقلام بيش از 20 درصد) انجامیده است و اين امر مي‏تواند تحولی را در امر كشاورزي ايجاد كند.

پاك سرشت با تاكيد بر اهميت موضوع مديريت كربن به دليل بروز مسايل و مشكلات مختلف در سراسر دنيا گفت : يكي ديگر از مباحث مشترك پژوهشگاه و شركت ملي گاز مديريت كربن است. دستاوردهاي اين طرح بسيار خوب بوده‏اند و اين مسئله در جوامع بين‏المللي و داخلي بارها مطرح شده و همين باعث شده كه ديد افراد به اين مسائل عوض شود و این مقولات جايگاه خوبي پيدا كنند و اكنون با انجام پروژه هايي نظير اين مورد، توجه بسياري از مراكز و دستگاه ها به اين مسئله جلب شده و حركت خوبي در كشور آغاز شده است.

اين مقام مسئول با بيان اين كه يكي از موضوعات بسیار مهم، تجاري‏سازي دستاوردهاي پژوهشي است؛ افزود: پژوهش و فناوري كه به خلق ثروت منجر نشوند محكوم به فنا است و اين يك عبارت عام است و هميشه مي توان از آن استفاده كرد. ما نمي‏توانيم هميشه براي پژوهش سرمايه‏گذاري كنيم، بلكه نتايج پژوهش بايد به گونه‏اي باشند كه آن سرمايه‏گذاري را توجيه كند.

وي در ادامه تصريح كرد: در تمام دنيا تحقيق و توسعه‏اي بقا می‏یابد و قابليت ادامه دارد كه بتواند خود را اثبات كند و به خلق ثروت منجر شود و ما نیز به هيچ وجه از اين قاعده كلي مستثني نیستیم و لذا ضروري است که تمام اقدامات ما بايد جنبه اقتصادي داشته باشد و اگر اين اتفاق بيافتد ديگر ما نگران تخصيص اعتبارات پژوهشي نخواهيم بود.

پاك سرشت با بيان اينكه گاهي تصور مي‏شود كه وظيفه ذاتي پژوهشگاه اين است كه تحقيق كند و به همین منظور هم وزارت نفت باید اعتباراتي به آن اختصاص دهد، گفت: اين اتفاق بخشي از مجموعه فعاليت هاي زنجيره تحقيق و توسعه است كه اگر به‏تنهايي به آن نگاه شود، به بي‏راهه مي‏رويم و وزارت نفت بايد خروجي پژوهشگاه را به‏درستي رصد کند تا مشخص شود که چه مقدار ثروت خلق شده است و بحث تجاري‏سازي باید به حوزه تحقيقات ملحق باشد و پژوهشگاه نمي‏تواند خود را از اين امر مستثني كند و به هر طریق بايد نشان دهد كه اين بخش از كار را خودش مي دهد.

اين مقام مسئول در خصوصتوسعه يافتن و تجاري شدن بسياري از دانش هاي فني موجود در پژوهشگاه گفت:ايجاد شركت‏هاي دانش‏بنيان كه ما را به محصولات نهايي تحقيقات مي‏رسانند يكي از حلقه‏هاي مفقوده‏ای بوده كه هم‏اكنون توسعه يافته و شكل گرفته است و اين ارتباط ضروري‏ترين اتفاقي است كه بايد براي پژوهشگاه رخ دهد تا این مجموعه خود را به بازار متقاضيان كه به خلق ثروت منجر مي‏شود مرتبط کند. توجه به اين زنجيره فعاليت‏ها باعث مي شود كه پژوهشگاه را به نقطه پاياني برسد و جايگاه پژوهشگاه را تثبيت مي‏كند و آن زمان است كه كسي نمي‏تواند منكر اثربخشي پژوهشگاه در زنجيره تحقيقات تا خلق ثروت شود.

گزارش تصويري اين خبر از طريق http://aparat.com/ripi قابل دسترسي و مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support