با برگزاری دومین همایش بین المللی فرصت های فناورانه در حوزه نفت و گاز؛ اهداف ابلاغیه اقتصاد مقاومتی در حوزه صیانت از میادین پیگیری می شود

با توجه به بندهای ابلاغیه اقتصاد مقاومتی درخصوص برداشت صیانتی و حفظ و افزایش ذخایر راهبردی یعنی تولید صیانتی از ذخایر هیدروکربنی، پژوهشگاه صنعت نفت بر آن شد تا دومین همایش بین المللی فرصت های فناورانه در حوزه نفت و گاز را با محوریت ازدیاد برداشت برگزار کند.

دکتر محمد کرامتی، سرپرست پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین پژوهشگاه با بیان این که ایران در مجموع ذخایر نفت و گاز در جهان دارای رتبه اول است، اظهار داشت: کشور ما با داشتن 3/9 درصد نفت قابل استحصال و 2/18 درصد گاز قابل استحصال در مجموع رتبه اول جهانی را دارا است. با توجه به ویژگی های میادین و مخازن در حال تولید کشور تاکنون عمدتا در فاز تولید اولیه بوده ایم و به عبارتی تولید طبیعی مخزن در حال انجام بوده است.

وی در ادامه افزود: هم اکنون وارد فاز دوم تولید از این مخازن شده ایم که اصطلاحا به آن تولید ثانویه گفته می شود که در این مرحله نقش و جایگاه فناوری های ازدیاد برداشت و تولید بهینه بسیار با اهمیت است.

این مقام مسئول با بیان این که دیگر نمی توان به سادگی گذشته از مخازن تولید داشت، افزود: در گذشته چاهی که حدود 30 هزار بشکه در روز با توجه به شرایط مخزن تولید داشته، هم اکنون تولید آن به 2 تا 3 هزار بشکه رسیده است از این رو چالش اصلی در حوزه بالادستی موضوع استفاده بهینه از فناوری ها در جهت بهینه سازی فرایندهای تولید و افزایش ضریب بازیافت از مخازن کشور می باشد.

کرامتی در ادامه افزود: امروزه باید تلاش شود تا فناوری های مهم و ثابت شده روز جهانی شناسایی و با توجه به شرایط و ویژگیهای مخازن کشور از آن ها استفاده شود.

وی با تاکید بر فعالیت های متفاوت شرکت های نفتی دنیا اظهار داشت: برخی از این شرکت ها بین المللی هستند که فعالیت آن ها تولید محور و فناوری محور است .دسته دوم شرکت های ملی هستند که متاسفانه تمرکزشان بر بخش تولید بوده و توجه کمتری به بحث توسعه و بکارگیری فناوری داشته اند.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه با بیان این که با توجه به شرایط مخازن کشور، توجه کمتری به بحث فناوی های ازدیاد برداشت در گذشته شده است، گفت: هم اکنون چنانچه از فناوری های روز دنیا استفاده نشود و ضریب برداشت کنونی که که در حال حاضر حدود 24 تا 25 درصد است ادامه یابد، برداشت بیش از 400 میلیارد بشکه نفت از مخازن با مشکل جدی روبرو خواهد بود.

وی با اشاره به این که طیف گسترده ای از فناوری های ازدیاد برداشت در دنیا مرحله نهایی آزمایشات میدانی خود را پشت سر گذاشته اند و کاملا در مرحله کاربردی قرار دارند گفت: رویکرد دومین همایش بین المللی فرصت های فناورانه، شناخت صرف این فناوری ها نیست بلکه باید آن ها را شناسایی، غربالگری و با توجه به شرایط مخازن کشور از آن ها استفاده شود.

کرامتی با تاکید بر این که مخازن کشور در نیمه دوم عمر خود قرار دارند، هدف اصلی از برگزاری این همایش را استفاده و شناسایی درست از فناوری های شناخته شده روز دنیا دانست و گفت: اولین همایش فرصت های فناورانه را سال گذشته برگزار کردیم که با استقبال بسیار خوبی هم روبه رو شد و امسال هم شرکت ها، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های صاحب دنیا از آن استقبال گسترده ای به عمل آورده اند.

این مقام مسئول با اشاره به این که این همایش در یک روز با محوریت ازدیاد برداشت در مهر ماه برگزار خواهد شد، گفت: این همایش دارای سه پنل تحصصی با 16 محور فناورانه است که امروزه اصولا شرکت های مطرح دنیا از این فناوری ها استفاده می کنند. وی همچنین یکی از اهداف مهم این همایش را تهیه نقشه راه فناوری برای توسعه فناوری های جدید در حوزه ازدیاد برداشت و تولید بهینه عنوان کرد. کشورهای صاحب نام فناوری ابتدا حوزه های هدف فناوری خود را مشخص کرده و سپس برای رسیدن به اهداف تدوین شده نقشه راه توسعه فناوری را ترسیم می کنند.

وی در ادامه افزود: در همین راستا پژوهشگاه صنعت نفت نقشه راه توسعه و بکارگیری فناوری های ازدیاد برداشت را برای میدان فوق عظیم اهواز برای مدت 10 سال تهیه کرده که این نقشه راه دارای لایه ها و مراحل متعددی در سه سطح مخزن، چاه و تأسیسات می باشد. تا بتوان از آن طریق ضریب بازیافت این میدان را با استفاده از این فناوری ها افزایش داد.

سرپرست پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین پژوهشگاه با اشاره به واگذاری مطالعات مخازن و میادین بزرگ کشور به دانشگاه ها و پژوهشگاه صنعت نفت گفت: پژوهشگاه صنعت نفت سابقه بسیار بالایی در مطالعات و مدل سازی مخازن و زیر ساخت های ازدیاد برداشت دارد و این مرکز یک مجموعه پیش رو در خاورمیانه است و درصدد هستیم از طریق این همایش و تعامل با شرکت های صاحب نام، دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی معتبر بین المللی بتوانیم این فناوری های را استفاده و توسعه دهیم.

خاطر نشان می شود دومین همایش بین ‏المللی فرصت های فناورانه در صنعت نفت و گاز چهارشنبه 8 مهر ماه سال جاری با محوریت فناوری های ازدیاد برداشت با همکاری وزارت نفت، وزارت امور خارجه، پژوهشگاه صنعت نفت و مشارکت شرکت های مطرح بین المللی، موسسات ودانشگاه های معتبر خارجی، نمایندگان اقتصادی و بازرگانی سفارتخانه های خارجی، موسسات بین المللی مقیم تهران و شرکت های سرمایه گذاری در مرکز همایش های بین‏ المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support