جبران تاخیر برداشت از مخازن نفتی کشور، با استفاده از فناوری های پیشرفته حوزه ازدیاد برداشت

نقش فن‌آوری در دسترسی آسان، سریع و کم هزینه به نفت، با توجه به نرخ 24 درصدی برداشت از مخازن در ایران و نرخ 40 درصدی آن در سطح جهان، اهمیت بهره گیری مناسب از فناور های دانش بنیان و دست یابی به فناوری‌های جدید در حوزه ازدیاد برداشت از مخازن را بیش از پیش آشکار می‌کند.

مهندس سلبعلی کریمی، مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سخنرانی افتتاحیه دومین همایش بین‌المللی فرصت‌های فناورانه نفت و گاز کشور،‌ ضمن اشاره به ارزش افزوده بالای فناوری‌های ازدیاد برداشت برای مراکز علمی و در نتیجه صنایع نفت و گاز، گفت: با بهره گیری از این دانش می‌توانیم درآمدهای حاصل از فعالیت‌های نفتی را به حداکثر برسانیم و حتی هزینه‌ها را نیز کاهش دهیم.

کریمی با مهم یاد کردن جایگاه کنونی انرژی در جهان، اهمیت آن را هم پایه نیاز اولیه بشر به آب و غذا ذکر کرد و افزود: تنها راه ممکن و اساسی مصرف بهینه از انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن در صنعت، استفاده از فناوری‌های نوین دانش بنیان است.

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، ادامه داد: شهر نشینی و خطرات زیست محیطی ناشی از توسعه صنعت، یکی از مهم‌ترین عوامل آلوده سازی محیط زیست است که همه ما در مقابل آن مسئول هستیم و باز هم تنها راه حل این مشکل، بهره‌گیری از فناوری به ویژه در بحث تولید نفت بدون فلر ( استفاده از گاز فلرها و جلوگیری از هدر رفت آن ) است.

 وی در خصوص ایجاد ثبات در تولید و تاثیر آن بر کاهش سرمایه گذاری، گفت: با توجه به دسترسی کشورهای مصرف کننده به منابع متعدد تامین انرژی و غنی بودن مخازن نفتی کشورهای تولید کننده،‌هر دو طرف با تلاش برای ایجاد ثبات در مصرف و تقاضا می توانند ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهند.

سلبعلی کریمی، حمایت از شرکت های دانش بنیان را یکی از عوامل اصلی ایجاد ثبات در این زمینه عنوان کرد و ادامه داد: انرژی همواره درمعرض خطر بوده و ایجاد ثبات در این شرایط تنها در یک محیط صلح آمیز امکان پذیر است.

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، با اشاره به تحریم های غربی طی 15 سال گذشته،‌ کمرنگ شدن همکاری ها در حوزه نفت و گاز و روابط اقتصادی را به ضرر هر دو طرف دانست و افزود: این همایش فرصت مناسبی برای همکاری میان شرکت های فعال در حوزه نفت و گاز را که خلال سال های گذشته کمتر شده بود، فراهم می کند.

 دومین همایش بین المللی فرصت های فناورانه نفت و گاز کشور، امروز چهارشنبه(8 مهر ماه 94 ) با حضور شرکت های بین المللی فعال در حوزه بالادستی و نمایندگان اقتصادی از کشورهای مختلف، در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support