EN

6 دستاورد و فرآیند جدید مرکز تحقیقات نانو پژوهشگاه صنعت نفت ارایه می شود

مرکز تحقیقات نانو پژوهشگاه صنعت نفت با حضور در هشتمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو تهران، 6 دستاورد و فرآیند‌های مربوط به حوزه نانو را  که حاصل تلاش یک ساله بخش‌های مختلف این مرکز  است را ارایه خواهد کرد.

دکتر علیمراد رشیدی رییس مرکز تحقیقات نانو پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این‌که این مرکز با هدف استفاده از فناوری نانو برای رفع نیاز‌های تحقیقاتی صنعت نفت و دستیابی به دانش فنی ساخت تولید نانو مواد و تجهیزات پیشرفته مورد نیاز صنایع نفت،‌ گاز و پتروشیمی فعالیت می‌کند، گفت: در این نمایشگاه، پژوهشگاه تصمیم دارد برخی از دستاودهای خود را نظیر نانو افزایه‌های گل حفاری به منظور بهبود خواص روانکاری، انتقال حرارت و جلوگیری از تورم شیل و  نانو عایق در مقیاس پایلوت را معرفی کند.

رشیدی  نانو بازدارنده خوردگی در مقیاس صنعتی، تولید نیمه صنعتی گرافن، فرآیند بازیافت بخار هیدروکربن‌ها و فرآیند ذخیره‌سازی گاز طبیعی را از دیگر دستاوردها و فرآیندهای مرکز تحقیقات نانو پژوهشگاه صنعت نفت دانست که قرار است در هشتمین نمایشگاه فناوری نانو ارایه شوند.

رییس مرکز تحقیقات نانو پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر این‌که توسعه فناوری نانو از ماموریت‌های این مرکز محسوب می‌شود، افزود: تحقیقات در زمینه اولویت‌بندی و تهیه مواد نانو ساختار مورد نیاز صنعت نفت و سنجش نانومتری و شبیه‌سازی مولکولی نانو از دیگر اهداف این مرکز علمی به شمار می‌رود.

این مقام مسئول با اشاره به‌این‌که این مرکز در یک ساز و کار نظام‌مند، نیاز‌های صنعت نفت و صنایع وابسته به فناوری نانو را شناسایی و در قالب طرح‌های پژوهش و فناوری ارایه می کند، اظهار داشت: مرکز تحقیقات نانو پژوهشگاه صنعت نفت با استفاده بهینه از فناوری‌های موجود، مانند همکاری با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور، تا مرحله انتقال دستاوردها، در قالب واگذاری دانش فنی به شرکت‌های دانش بنیان و در نهایت، بهره‌وری عملیاتی در صنایع نفت فعالیت‌های منسجم خود را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به همکاری‌های فناورانه این مرکز با 4 شرکت اصلی وزارت نفت گفت: فعالیت‌هایی نظیر کاربرد فناوری نانو در مخازن هوشمند، فناوری ذخیره‌سازی گاز در نانو جاذب‌ها،‌کاربرد فناوری نانو در ذخیره سازی گاز و فرآیندهای پتروشیمیایی نمونه‌هایی از طرح‌های این مرکز با شرکت‌های تابعه وزارت نفت است.

خاطر نشان می‌شود 5 محصول تجاری شده شرکت دانش بنیان پژوهشگاه صنعت نفت با عنوان نفزا در هشتمین جشنواره و نمایشگاه نانو در نمایشگاه بین‌‌المللی تهران عرضه می‌شود.

گفتنی است هشتمین نمایشگاه فناوری نانو 13 الی 16 مهر ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، سالن خلیج فارس برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support