EN

دوره انتقال انرژي، تجارت گاز، جايگاه ايران از منظر بين‌المللي ، گاز و محيط زيست

عادلي دبير كل مجمع كشورهاي صادر كننده گاز تشريح كرد:

دوره انتقال انرژي، تجارت گاز، جايگاه ايران از منظر بين‌المللي ، گاز و محيط زيست

دكتر محمد حسين عادلي دبير كل مجمع كشورهاي صادر كننده گاز در مراسم پنجاه سالگي شركت ملي گاز ايران با اشاره به اينكه مجمع جهاني كشورهاي صادركننده گاز به عنوان سازمان بين المللي در سازمان ملل ثبت شده است گفت: اين سازمان با 6 كشور عضو، در سال 2001 در تهران متولد و در سال 2008 تصميم گرفته شد براي سازمان يك دبيرخانه دائمي درنظر گرفته شود كه مقر اين سازمان دوحه قطر است.

وي تصريح كرد:‌ به تدريج تعداد اعضا اين مجمع افزايش پيدا كرد به طوري كه تعداد اعضا به 19 كشور رسيد كه از اين ميان 12 كشور آن عضويت كامل و 7 كشور عضو ناظر هستند و در چند سال اخير دبير كلي آن بر عهده اينجانب قرار گرفته است و پس از مدتي كشورهاي آذربايجان و پرو به سازمان اضافه شدند.

دبير كل مجمع كشورهاي صادر كننده گاز با بيان اين‌كه اين سازمان 67% ذخاير جهان، 66% تجارت خط لوله گاز را داراست، تصريح كرد: بعضي از رسانه­ها به اشتباه به اين سازمان، سازمان اوپك گازي مي­گويند، اگر بخواهيم مقايسه كنيم، سازمان كشورهاي صادر كننده گاز هم از لحاظ تعداد كشورهاي عضو و هم از لحاظ ذخاير و تجارت به مراتب بزرگ تر از سازمان اوپك است.

اين مقام مسئول دوره فعلي را دوره انتقال دانست و بيان كرد: در منظر اول، فرايند­هاي بازار و عوامل مؤثر در انرژي و همچنين بازار گاز تغييرات بسياري داشته اند و نخستين تغيير واضح، تغيير قيمت مي‌باشد و اتفاق ديگر اين است كه عرضه­كنندگان جديدي به وجود آمده‌اند.

وي ضمن اشاره به اين مورد كه كشور امريكا زماني وارد كننده گاز بوده‌است گفت: از ابتداي امسال اين كشور صادر كننده گاز شده­ است و نه تنها به قاره امريكا و اروپا بلكه به خاورميانه نيز صادرات گاز دارد و اولين كشور خريدار ال ان جي امريكا، امارات متحده و كويت مي­باشند يا كشور استراليا كه يك توليد­كننده متوسط بود به توليد­كننده بزرگ تبديل شده است كه تا چند سال ديگر بزرگ­ترين صادر­كننده انرژي جهان كه قطر هست را پشت سر خواهد گذاشت.

عادلي با اشاره به‌اين‌كه محرك اصلي براي انرژي يكي رشد جمعيت و ديگري رشد شهر نشيني است، گفت: در 25 سال آينده 1.7 ميليارد به جمعيت دنيا اضافه خواهد شد و درصد فعلي شهر نشيني جهان 54% است كه در آينده به 64% خواهد رسيد كه اين شهر­نشيني ايجاد تقاضاي زيادي را در بر خواهد داشت از اين رو ميزان تقاضا براي گاز نيز افزايش خواهد يافت.

وي به موضوع گاز در كشور ايران اشاره كرد و افزود: مصرف انرژي در آينده تغيير پيدا مي­كند و اين بدان معني نيست كه در آينده رشد اقتصادي نخواهيم داشت بلكه به اين معني است كه رابطه تقاضاي انرژي و رشد اقتصادي رابطه جديدي خواهد شد و ضريب همبستگي قبلي ديگر وجود ندارد زيرا صرفه جويي، بهره وري و شدت انرژي در اين رابطه اثر­گذار خواهند بود و اين مورد باعث چالش برخي كشورهاي خاورميانه مي‌شود.

عادلي به ميزان سهم نفت و گاز در بازار انرژي اشاره و تصريح كرد: دنياي انرژي امروز، دنياي نفت، ذغال­سنگ و گاز است و در 25 سال آينده دنياي انرژي، دنياي گاز،‌ نفت و ذغال­سنگ خواهد شد ولي ارزيابي­هايي نشان مي­دهند كه گاز ستاره­اي رو به طلوع است.

اين مقام مسئول با بيان اين‌كه در بلند مدت شاهد اوضاع بهتري براي صنعت گاز خواهيم بود، تصريح كرد: در واقع 2000 تي­سي­ام افزايش تقاضا در گاز خواهيم داشت و نرخ نفوذ گاز در تركيب انرژي اغلب كشورهاي دنيا در 25 سال آينده افزايش پيدا مي­كند براي مثال كشور چين كه بزرگ­ترين مصرف كننده ذغال­سنگ است، سهم ذغال­سنگ آن كاهش پيدا خواهد كرد و به جاي آن سهم گاز افزايش پيدا مي­كند بنابراين در سال­هاي آينده تقاضا براي گاز به ويژه ال ان جي افزايش مي‌يابد.

وي با اشاره به اين كه رشد تقاضا در چهار كشور چين، امريكا، هند و ايران بيشتر از ديگر كشورها خواهد بود، افزود: جالب اين است كه اين چهار كشور بالاترين درصد­هاي مصرف گاز را خواهند داشت و در واقع نزديك  به نيمي از تقاضاي جديد گاز براي اين 4 كشور است.

وي به تفاوت منابع و ذهاير اشاره كرد و گفت: ذخاير، ذخاير ثابت شده قابل بهره برداري است. 485 ميليارد متر مكعب منابع گازي در دنيا است و بر اساس برآوردهاي بي پي ايران بيشترين منابع گازي دنيا را داراست و با اندك فاصله روسيه قرار دارد. اما ذخاير ثابت شده فقط 191 ميليارد متر مكعب است كه نشان مي­دهد هزينه سرمايه گذاري براي استخراج بسيار بالاست.

عادلي در ادامه به تجارت ال ان جي اشاره كرد و گفت: تجارت ال­ان­جي در 25 سال آينده حداقل 30% انرژي جهان انرژي را شامل مي‌شود و بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه نفت و گاز تفاوت مهمي در تجارت دارند در نفت، ابتدا توليد مي­كنيد و بعد قرار­داد آن بسته مي‌شود، اما در گاز ابتدا قرار­داد بسته مي­شود و بعد توليد خواهيم داشت.

وي ادامه داد: قرار داد نفت معمولا دو ساله است اما قرار­دادهاي گازي، نوع كوتاه مدت آن حداقل 10 سال بوده از اين رو شاهد آن هستيم كه در تجارت هاي بلند مدت به سمتي مي رويم كه نرمال جديد به وجود مي ­آيد و هيچ گونه قرار­دادي ندارد و رقيب براي آن به وجود مي آيد.

عادلي به نكاتي در زمينه بازار گاز ايران اشاره كرد و گفت: نكته اول اين است كه تقاضا براي انرژي در سال­هاي آيند ه در ايران 3 برابر خواهد شد و سالانه 2.5% رشد تقاضاي انرژي خواهيم داشت ولي ايران فعلا به منابع نفت و گاز محدود است و به عبارتي مي‌توان اذعان داشت كه در 25 سال آينده نيز همچنان به نفت و گاز محدود خواهد بود.

اين مقام مسئول ادامه داد: هم اكنون نسبت نفت و گاز كشور 38% نفت و 60% گاز و اين نسبت در 25 سال آينده به 32% نفت و 66% گاز خواهد رسيد و گفتن اين نكته ضروري است كه اين آمار بدون توجه به انرژي­ها نوين بوده و قرار است در برنامه­هاي انرژي، تا 10% انرژي هسته­اي مد نظر باشد.

عادلي نخستين بخش مصرف گاز را مصارف خانگي دانست و افزود: بعد از مصارف خانگي بيشترين مصرف در بخش‌هاي نيرو و حمل و نقل است اما اين تركيب تغيير خواهد كرد و بخش نيرو كه مهم­تر است در جايگاه نخست قرار خواهد گرفت و بايد با بهره‌وري كامل 20 درصدمصارف خانگي را كاهش داده تا در آينده بتوانيم صادرات را به خوبي انجام دهيم.

وي ايران را بازيگر مهم و البته بالقوه و نه بالفعل در صنعت گاز دانست و گفت: موضوع گاز مسئله‌اي بسيار مهم در جهان است و صادر­كنندگان گاز بر اين نكته تاكيد دارند كه گاز ستاره­اي است در حال طلوع. اما برخي از مصرف­كنندگان گاز مي­گويند كه عصر طلايي گاز به سر آمده است و عصر طلايي متعلق به انرژي­هاي پاك و تجديد پذير است.

عادلي ادامه داد: در اجلاس پاريس همه كشورها متعهد شده­اند كه اجازه‌ ندهند دماي جهان بيش از 2 درجه افزايش پيدا كند و  بيش از 40 گيگا تن گاز گلخانه­اي توليد شود ولي هم‌اكنون با آمار موجود به رقم 55 گيگا تن گاز گلخانه­اي خواهيم رسيد و دستيابي به اين اهداف دشوار خواهد بود.

وي به بحث الودگي‌ها كه سازمان بهداشت جهاني در خصوص آن هشدار داده است نيز اشاره كرد و گفت در هر سال 8 ميليون نفر در اثر آلودگي­هاي داخل خانه و آلودگي­هاي خارج از منزل زودتر از معمول مي­ميرند كه در اين راستا بسياري از افراد بلافاصله به سوخت­هاي تجديد پذير فكر مي­كنند و كنار گذاشتن سوخت­هاي فسيلي را پيشنهاد مي­كنند.

وي در ادامه گفت: بايد توجه داشت، گاز 40% نفت آلودگي دارد و از آنجايي كه گاز قابل دسترس بوده از نظر قيمت نيز قابل رقابت است براي كاهش آلودگي مي‌توان از آن استفاده كرد اما در خصوص زندگي بدون كربن يا سوخت كربن كم بايد گفت نمي توان بنا بر توصيه استفاده از سوخت­هاي تجديد­پذير جلو رفت بلكه بايد علاوه بر آن سياست از سوخت­هاي فسيلي من جمله گاز استفاده كرد و در سال گذشته كه اجلاس سران گاز در تهران برگزار شد يكي از موارد به جز هماهنگي با اجلاس پاريس براي جلوگيري از افزايش دما، اجلاس تهران گاز را براي منبع سوخت منتخب اعلام كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support