مهار تورم و رشد تولید

شبکه خبری پژوهشگاه صنعت نفت رونمایی می‌شود

مقارن با عید سعید غدیر؛

شبکه خبری پژوهشگاه صنعت نفت رونمایی می‌شود

شبکه خبری پژوهشگاه صنعت نفت با تمرکز بر دستاوردها، فعالیت‌ها و تازه‌های فناورانه حوزه انرژی و با هدف تبیین جایگاه مراکز پژوهشی در توسعه ملی و تعاملات بین‌المللی و اطلاع‌رسانی دقیق و روشن از خلق و توسعه فناوری با توجه به توان داخلی و معرفی بیشتر پژوهشگاه در عرصه بین‌المللی مقارن با عید سعید غدیر خم، عید بزرگ شیعیان، رونمایی خواهد شد.

به گزارش ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت، همواره تولید و انتشار پیام متناسب با گروه‌‌های مختلف مخاطبین و همچنین ارایه فرآورده‌های ارتباطی مورد نیاز آن‌ها از طریق بستر‌های مدرن یکی از راه‌های اثر بخش در اطلاع رسانی دقیق و شفاف و در نهایت تامین منافع این سازمان است و راه‌اندازی این شبکه خبری نیز در همین راستا صورت پذیرفته است.

ضرورت‌های راه‌اندازی شبکه خبری فناورانه در حوزه انرژی

بر همین اساس ارتباطات پژوهشگاه با درک اهمیت جایگاه ویژه این مرکز تحقیقاتی و سیاست‌های مبتنی بر اطلاع ‌رسانی شفاف بر آن شد تا به نحوی شایسته دستاوردهای دانشمندان، متخصصان و کارشناسان خود و فناوری‌های روز دنیا را انعکاس دهد.

گفتنی است شاخصه‌هایی نظیر راهبردهای وزارت نفت، راهبردهای جدید پژوهشگاه، وظایف و مسئولیت‌های ملی تعیین شده در راستای ابلاغیه اقتصاد مقاومتی و جایگاه پژوهشگاه به عنوان بزرگ‌ترین مرکز پژوهشی خروجی محور در توسعه و افزایش خودباوری ملی، مدیران و متخصصان این مرکز را بر آن داشت تا شبکه خبری این مجموعه را راه‌اندازی کنند.

تشکیل شبکه فناورانه پژوهشگاه صنعت نفت

همواره پژوهشگاه سعی کرده است که در مسیر دیپلماسی انرژی با تمرکز بر حوزه‌های فعالیتی خود حرکت کرده و همچنین با توجه به بندهای ابلاغیه اقتصاد مقاومتی و تاکید وزارت نفت و برنامه‌های مرتبط با برنامه‌های ششم توسعه این مجموعه درصدد توسعه شبکه فناورانه بین‌المللی برآید.

این گزارش می‌افزاید پژوهشگاه صنعت نفتبه عنوان بزرگ‌ترین مرکز تحقیقاتی خاورمیانه می‌تواند یکی از مراکزی باشد که توانمندی‌های خود را نه تنها به صنعت نفت کشور بلکه در سطح بین‌المللی معرفی و ارایه کند و از آن‌جایی که ارایه راه‌حل‌های فناورانه و پاسخگویی به مشکلات صنعت نفت و گاز ملزم به تمرکز ویژه‌ بر توانمندی‌های داخلی و توسعه همکاری‌های بین‌المللی است تعاملات بین‌المللی این مرکز پژوهشی روز به روز پر رنگ‌تر می‌شود.

با توجه به راهبردهای جدید پژوهشگاه، این مرکز پژوهشی در سال‌های اخیر توانسته است تعاملی معنا دار با شرکای خود ایجاد کرده و شبکه فناورانه‌ای را برای اولین بار در تاریخ عملکرد این مجموعه ایجاد کند.

تبلور اقتصاد دانش بنیان

بر پایه این گزارش، پژوهشگاه صنعت نفت بعنوان بازوی پژوهشی وزارت نفت تلاش کرده است که در اجرای اقتصاد مقاومتی پیشرو بوده و همواره اقتصاد مقاومتی را در بطن فعالیت­های خود دنبال کرده و در برنامه راهبردی خود نیز متناسب با سیاست­های اقتصاد مقاومتی و سند چشم­انداز توسعه کشور برنامه­ریزی کند. پژوهشگاه نماد تبلور اقتصاد مقاومتی در کشور است و خلق و توسعه فناوری‌های ایرانی مورد نیاز صنعت نفت و گاز و راه‌اندازی واحد‌های نیمه صنعتی از ویژگی‌های انحصاری این مرکز دانش محور است. از همین رو تاسیس شرکت‌های دانش بنیان یکی از اقداماتی است که در دو سال اخیر این مجموعه در فعالیت‌های خود گنجانده است و اخیرا نیز سومین شرکت دانش بینان این مرکز نیز به ثبت رسیده و فعالیت‌های خود را آغاز کرده است.

پژوهشگاه در دو سال اخیر 5 شرکت دانش بنیان را به ثبت رسانده است که از این میان 3 شرکت توانسته اند موفق به کسب گواهی دانش بنیان از کارگروه تخصصی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شوند.

گفتنی است شرکت‌های دانش بنیان پژوهشگاه در زمینه مواد شیمیایی، کاتالیست، نانو، خدمات مهندسی، بالادستی و تبدیلات گازی فعالیت می‌کنند.

رشد چشم‌گیر تولید انتشار خبر در پژوهشگاه

با توجه به آمارهای به دست آمده، واحد ارتباطات، در شش ماهه سال 95، 150 خبر به زبان فارسی تولید و منتشر کرده است. همچنین در این مدت 25 خبر به زبان انگلیسی، 30 خبر عربی و 25 خبر روسی نیز تولید و در پورتال این مجموعه منتشر کرده است.

پژوهشگاه با انتشار 389 خبر به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی و روسی و بیش از 1100 مرتبه بازتولید خبر‌ها در رسانه‌های مکتوب و مجازی، فعالیت های رسانه‌ای خود را به در سال 94 را به انجام رسانده است.رشد 52 درصدی نشر اخبار سازمان در رسانه نسبت به سال 93، نشانگر افزایش چشمگیر تعاملات برون سازمانی است.

جایگاه پژوهشگاه در زنجیره ارزشی صنعت نفت و گاز مشخص و راهبردی است و اهتمام ویژه پژوهشگاه به رویکرد‌های محوری وزارت نفت در ازدیاد برداشت و بهره گیری از توان داخلی در مدیریت توسعه فناورانه میادین نفت و گاز کشور، جهش 140 درصدی آمار انتشار اخبار بالادستی در سال 94 با انتشار 100 خبر را در پی داشته است. در حوزه پایین دست نیز ، در یکی از پر دستاوردترین سال‌های فعالیت ، سال 94 با 90 خبر از رویکردها، دستاوردها و محصولات فناورانه این بخش روبه‌رو بوده است. ارتباط با بدنه عملیاتی صنعت و تجاری سازی از مسیر تاسیس شرکت های دانش بنیان، بخش های محوری فعالیت های این حوزه در سال 94 بوده است.

طراحی و راه‌اندازی شبکه خبری پژوهشگاه

بر همین اساس داشتن وب سایت و یا شبکه‌ای مجزا از پورتال مجموعه تا بتواند قابلیت انعکاس این دستاورد‌ها را در قالب یک سامانه اطلاع‌رسانی را داشته باشد امری ضروری و غیر قابل انکار به نظر می‌رسد از این رو با همت متخصصان و کارشناسان واحد ارتباطات طراحی و پیاده سازی شبکه خبری پژوهشگاه صنعت نفت در دستور کار قرار گرفت.

گفتنی است این شبکه ششمین زیر پورتال پژوهشگاه محسوب شده و قرار است با دو زبان فارسی و انگلیسی دستاوردهای این مجموعه را انعکاس دهد و مهم‌ترین نکاتی که در نگاه اول در این زیر پورتال به چشم می‌خورد اخبار‌ مربوط به حوزه‌های بین‌الملل‌، پردیس‌های سه‌گانه، ستادی و اخبار عمومی است.

ارایه مجموعه‌ای کامل از اخبار و دستاوردها در سامانه مستقل الکترونیکی و دسترسی آسان به آن باعث شد تا این مجموعه را هر چه بیشتر مصمم به راه‌اندازی این زیرپورتال خبری کند.

از دیدگاه طراحی، دسترسی سهل الوصول به اطلاعات و منابع خبری و آشنایی تخصصی با منابع و موضوعات اخبار حوزه نفت و انرژی و همچنین دسته‌بندی اخبار بر اساس موضوع انها از شاخصه‌های مهم این وب سایت به حساب ‌می‌آید.

همچنین امکان نظردهی کاربران باعث ارتباط تنگاتنگ و دوسویه میان مخاطبان، مدیران و کارشناسان این مرکز علمی شده و دروازه‌ای نو برای این ارتباطات گسترده را فراهم کرده است.

قراردادان امکاناتی نظیر پادکست، وودکست و همچنین اخبار عمومی که شامل فرهنگی، ورزشی، ایمنی و انتشارات این مجموعه می‌شود باعث شده است تا بتوان برچسب شبکه خبری فناورانه حوزه انرژی را بر این زیرپورتال زد.

همچنین با توجه به اینکه پورتال داخلی پژوهشگاه نزدیک به 3سال است که با 4 زبان فارسی، انگلیسی، روسی و عربی خدمات ارایه می‌کند از این رو اضافه‌ کردن دو زبان روسی و عربی نیز در آینده نزدیک برای ششمین زیر پورتال پژوهشگاه در دستور کار است.

از دیگر ویژ‌گی‌های مهم این شبکه می‌توان به پوشش خبری مهم‌ترین اخبار و رویداد‌های پژوهش و فناوری موسسات و مراکز علمی و پژوهشی و همچنین دانشگاه‌ها اشاره کرد.

تمام تلاش این مجموعه ایجاد بستری مناسب برای دسترسی به مجموعه کامل و جامع برای تمام محققان حوزه انرژی بوده است و با توجه به قدمت بیش از صد سال در حوزه نفت سعی شده است گام‌های اساسی در پیشبرد این اهداف برداشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support