EN

پايش ثبت اختراع خاورميانه، ايران و پژوهشگاه

پايش ثبت اختراع خاورميانه، ايران و پژوهشگاه

امروزه بخش عمده رقابت در حوزه فناوری به اتکای خلق و تجاری‌سازی انواع دارايي‌های فکری انجام می‌شود. به عبارت ديگر، اين دارايي‌ها و دسترسی انحصاری به آنها، کليد کسب مزيت رقابتی در حوزه فناوری است.

در اين ميان، ثبت اختراع اهميت ويژه‌ای می‌يابد. بنابراين، پايش فعاليت رقبا در حوزه ثبت اختراع، تا حدودی می‌تواند امکان تحليل نسبت به وضعيت آتی رقابت در حوزه فناوری را فراهم آورد.

تعداد اختراع ثبت شده توسط شهروندان و شرکت‌های يک كشور، به نوعی شاخص نوآوري و عمق دستاوردهای فناورانه در آن کشور به شمار می‌رود. ثبت اختراع همچنين شاخصي كليدي براي سنجش رقابت پذيري فناورانه يك كشور است. پژوهش‌ها نشان داده که رابطه معناداری ميان ثبت اختراعات کشورها و توفيقات فناورانه و اقتصادي آنها وجود دارد.

اين گزارش به تحليل فعاليت‌هاي ثبت اختراع کشورهای خاورميانه و ايران مي‌پردازد تا امکان مقايسه و تحليل دستاوردهای فناورانه کشورهای منطقه فراهم آید. در اين گزارش از زواياي مختلف به آمار و وضعيت ثبت اختراع اين کشورها پرداخته می‌شود.

وضعيت ثبت اختراع كشورهاي خاورميانه در آمريكا

کشور ايالات متحده آمريکا دارای يکی از قديمی‌ترين و بهترين نظام‌های ثبت اختراع در سطح جهانی است. اما از آن مهم‌تر اين که اين کشور، يکی از جذاب‌ترين بازارها برای بيشتر فناوری‌های نوين است. به هم دليل، بسياری از شرکت‌های غيرآمريکايي نسبت به ثبت اختراعات خود در اين کشور اقدام می‌کنند. اين ويژگی در کنار دسترسی مناسب به اطلاعات اختراعات ثبت شده در آمريکا باعث شده که ثبت اختراع در اين کشور بعضا به عنوان يک شاخص در ارزيابی عملکرد نوآورانه شرکت‌ها و کشورهای مختلف مورد استفاده و استناد قرار گيرد.

در ادامه عملکرد 5 ساله كشورهاي پيشرو خاورميانه را در زمينه ثبت اختراع از سال 2009 تا سال 2014 در آمريكا مرور خواهيم كرد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد فلسطين اشغالي حايز رتبه اول است و کشورهای تركيه، عربستان سعودي و امارات متحده عربی در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند. ايران در اين ميان با ثبت 243 اختراع در پنج سال، رتبه 8 را به خود اختصاص داده است.

تركيه

اين كشور با ثبت بيش از 3000 اختراع در امريكا در رده دوم کشورهای منطقه قرار دارد. محصولات فلزي، كشاورزي و خودرو حوزه‌هايي است كه بيشترين سرمايه گذاري پژوهش و توسعه در اين كشور را به خود اختصاص داده اند.

پر اختراع‌ترين سازمان‌ها در تركيه به ترتيب عبارتند از شرکت آرچليک، شرکت شرکت مهموت و شرکت وستل. شرکت آرچليک (Arcelik Anonim Sirketi) شركتي است كه به دليل فعاليت در حوزه‌هاي الكترونيك و لوازم خانگي مشهور است و با ثبت بيش از 700 اختراع در پنج سال مورد نظر پيشتاز ثبت اختراع در ترکيه است. در جايگاه دوم نيز شرکت مهموت (Bilgic Mahmut) قرار دارد كه 124 اختراع به ثبت رسانده و بيشتر در حوزه محصولات دارويي فعال است.

عربستان سعودي

اين كشور بيشتر بر توليدات نفت و پتروشيمي متمركز است كه بالغ بر 92.5 بودجه آن را به اين بخش اختصاص مي‌دهد. از همين رو پژوهش‌های اين كشور هم بيشتر در اين صنعت متمرکز است.

سه مالك برتر ثبت اختراع در عربستان سعودي عبارتند از شرکت نفت و گاز آرامکو، دانشگاه ملک فهد و شرکت صنايع پايه سعودی. آرامكو با ثبت 425 اختراع در صدر قرار دارد. اين شركت اصلي ترين شركت نفت عربستان است. دانشگاه نفت و مواد معدني ملک فهد حدود 400 اختراع در 5 سال گذشته به ثبت رسانده است.

امارات متحده عربی

اين كشور بر پايه گزارشات بانك جهاني در ميان كشورهاي پيشرفته در زمينه ديجيتال است كه كمترين فعاليت‌هاي اداري كاغذي را دارد. اين كشور با ثبت 508 اختراع در رده چهارم ثبت اختراع در ميان کشورهای منطقه قرار دارد.

پراختراع‌ترين سازمان‌ها در کشور امارات متحده عربی عبارتند از: شرکت ارتباطات و مخابرات امارات، دانشگاه علم، فناوری و پژوهش خليفه و شرکت مخابرات انگلستان. شركت ارتباطات و مخابرات امارات كه به ارائه خدمات ارتباطي و تصويري مي‌پردازد با ثبت 40 اختراع در صدر است. دانشگاه علم، فناوري و پژوهش خليفه كه در سال 2007 تاسيس شده است با ثبت 34 اختراع در جايگاه دوم است.

قبرس

بر خلاف فلسطين اشغالی و عربستان سعودی، پژوهش و توسعه جايگاه مهمی در قبرس ندارد و تنها 0.5 درصد از درآمد ناخالص اين كشور به اين موضوع اختصاص مي‌يابد.

سه مالك برتر اختراع در اين كشور عبارتند از شرکت اسکامبيا، بیت دیفندر و موبیل‌آی. بيشترين ثبت اختراع از طريق هولدينگ اسکامبيا (Scambia) با 25 اختراع ثبت شده مي‌باشد. اين شركت برپايه اعطاي حق امتياز دارايي‌هاي فكري شكل گرفته است. دومين شركت بيت ديفندر (Bitdefender IPR Management ) است كه 21 اختراع ثبت شده دارد. اين شركت نيز در زمينه مديريت حقوق مالكيت فكري فعال است.

ايران

ايران در رتبه هشتم ثبت اختراع در امريكا در ميان کشورهای منطقه قرار دارد و بيشتر فعاليت‌هاي ايران در اين حوزه به محصولات نفت و پتروشيمي مرتبط است.

پژوهشگاه صنعت نفت با ثبت 30 اختراع و با اختلاف چشمگيري نسبت به ديگر شرکت‌ها و مراکز پژوهشی در زمينه ثبت اختراع در جايگاه نخست قرار دارد. اين مرکز پژوهشی در سال 1338 تاسیس شده و هدف اولیه آن، پژوهش در صنايع نفت، ‌گاز و پتروشيمی است. انستيتو پاستور ايران در جايگاه دوم قرار دارد. اين موسسه پژوهشی، توليدي و آموزشي با هدف کمک به تامين بهداشت و سلامت جامعه در سال 1299 تاسيس شده است. انجام پژوهش‌های بنيادی و کابردي در زمينه تشخيص بيماري‌هاي مختلف و ارايه روش‌هاي کنترل،انجام پژوهش بنيادی و کاربردي در مورد ساخت محصولات بيولوژيک و آزمايشگاهي و پرورش حيوانات آزمايشگاهي وانجام پژوهش در زمينه  علوم پايه پزشکي محور فعاليت اين موسسه است. در جايگاه سوم نيز شرکت ملی پتروشيمی ايران قرار دارد. شرکت پژوهش و فناوری پتروشيمی، (به نمايندگی از شرکت ملی پتروشيمی) وظيفه ثبت اختراعات شرکت‌های زير مجموعه را در آمريکا بر عهده دارد.

تعداد اختراعات ثبت شده

نمودار زير نشان دهنده تعداد اختراعات شناسايي‌شده بر محور زمان است. همان‌گونه که از اين نمودار برمی‌آيد، بيشترين تعداد ثبت اختراع ايرانيان در خارج از کشور در سال‌هاي 2010 و 2011 صورت گرفته است. البته در مورد تعداد اختراعات ثبت شده در سال 2015 بايد اين نکته را درنظر داشت که اطلاعات اظهارنامه‌هاي تشکيل پرونده شده در ادارات ثبت اختراع تا 18 ماه محرمانه تلقي شده و ديگران امکان دسترسي به آن‌را در مدت محرمانگي ندارند. لذا ممکن است اظهانامه‌هايي که در اواخر سال 2014 تشکيل پرونده شده‌اند، به زودي در اختيار عموم قرار داده شده و بر آمار سال 2015 تاثير گذارد.آنگونه که از اين نمودار برمی‌آيد، روند كلي تقاضا براي تشكيل پرونده ثبت اختراع از سال 2005 رشد کرده و پس از کاهش در سال 2012 مجددا افزايش را نشان مي‌دهد. پيش‌بيني مي‌شود كه اين روند در سال‌هاي آتي همچنان صعودي باشد.

 

آمار تعداد اختراعات ثبت شده ايرانيان در خارج از ايران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support