روایت نخبگان نفت از پژوهشگاه صنعت نفت

روایت نخبگان نفت از پژوهشگاه صنعت نفت

نمایندگانی از کمیته جوانان صنعت نفت ایران با هدف آشنایی با پتانسیل و ظرفیت‌های بزرگ‌ترین مرکز تحقیقاتی خاورمیانه، پژوهشگاه صنعت نفت و همچنین ارایه دستاوردها و تشریح ابعاد مختلف کاری این کمیته روز سه‌شنبه 13 دی ماه در پژوهشگاه حضور یافتند.

علی راه‌نشین نماینده کمیته جوانان صنعت نفت ایران در شورای جهانی نفت با اشاره به این‌که بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت برای این افراد بسیار قابل توجه بوده است، گفت: با توجه به فعالیت‌های پژوهشی که در این مجموعه انجام می‌شود حضور پژوهشگاه صنعت نفت در کنگره جهانی نفت (WPC) بسیار مثمر ثمر خواهد بود و با تعاملات این دو مجموعه می‌توان توانمندی‌های بسیاری را به منصه ظهور رساند.

وی ادامه داد: امیدواریم در آینده نزدیک ماحصل این‌گونه فعالیت‌ها به ثمر نشسته و مشکلی را از صنعت نفت برطرف سازد.

برگزاری اولین کنفرانس کنگره جهانی نفت در ایران

ایمان نجفی دانشجوی دکتری رشته مهندسی نفت و همچنین معاون کمیته جوانان صنعت نفت ایران در شورای جهانی نفت با اشاره به این‌که پژوهشگاه صنعت نفت یک مجموعه بین‌المللی و مطابق با استانداردهای جهانی است، گفت: پژوهشگاه مجموعه‌ای است آشنا با مباحث مرتبط با حوزه‌های مدیریتی و منابع انسانی که به تعالی سازمانی با توجه به اهداف این مجموعه تاکید دارد.

وی بر لزوم اهمیت داده‌ها در این حوزه اشاره کرد و گفت: برنامه‌ها و راهبردهای پژوهشگاه صنعت نفت تا حد زیادی با اهداف شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ جهانی شباهت دارد و در دنیای کنونی تمرکز همه شرکت‌ها به سمت دنیای داده‌ها است.

نجفی با تاکید بر این‌که در دنیای امروزی در حوزه داده‌ها رقابت‌های بسیاری شکل می‌گیرد، تصریح کرد: حجم اطلاعات و تولید علم در این حوزه از ابتدای تاریخ بشریت تا سال 2013 به اندازه سه سال گذشته بوده است و این نشان از رشد چشم‌گیر داده‌ها در صنعت نفت دارد.

وی ادامه داد: شورای جهانی ساختاری تصمیم ‌ساز بوده و خوشبختانه در چند سال اخیر تاثیرات مثبتی بر این سازمان داشته‌ایم تا جایی که برای اولین بار با گذشت 40 سال، اولین کنفرانس کنگره جهانی نفت در ایران برگزار خواهد شد.

نجفی در خاتمه تصریح کرد: امیدواریم همکاری این کمیته با پژوهشگاه صنعت نفت در راستای تعالی اهداف در ارتباطات بین‌الملل و انتقال تکنولوژی به داخل کشور که جزو اهداف وزارت نفت است متبلور شود.

همکاری‌های بین‌المللی برای تعریف و انجام پروژه‌های مشترک

سجاد کشاورزیان، دانشجوی دکتری انرژی دانشگاه پلی تکنیک میلان ضمن ابراز خرسندی از این بازدید بر لزوم همکاری‌های گسترده آتی تاکید داشت و گفت: بر همین اساس بازدید امروز توسط انجمن دانشجویان ایران در اروپا که با کمیته جوانان صنعت نفت ایران همکاری می‌کند هماهنگ شده بود.

وی ادامه داد: در جلسه برگزار شده بر لزوم استفاده از پتانسیل نخبگان ایرانی که در خارج از کشور هستند نیز تاکید شد و با ظرفیت‌های این مرکز بزرگ تحقیقاتی از نزدیک آشنا شدیم.

کشاورزیان با بیان این‌که استفاده از ظرفیت‌های موجود در داخل کشور بسیار حایز اهمیت است، گفت: امیدوارم که دانشجویان دکتری بتوانند از امکانات موجود در پژوهشگاه استفاده کرده و پروژه‌های دکتری خود را بر اساس این ظرفیت‌ها و امکانات تعریف کنند.

وی در خاتمه به بهره‌گیری از امکانات و فناوری‌های به روز کشورهای اروپایی نیز اشاره کرد و گفت: این فعالیت‌های دو جانبه می‌تواند سرآغازی برای همکاری‌های بین‌المللی برای تعریف و انجام پروژه‌های مشترک باشد.

فعالیت‌های دو جانبه در زمینه کنترل پروژه و ارزیابی عملکرد

در ادامه این مصاحبه سونیا صدیقی، ‌هماهنگ کننده بخش بانوان و ژورنال این کمیته با بیان این‌که در این نشست در خصوص راهبردها و روند بررسی پروژه‌های پژوهشگاه گزارشاتی ارایه شد، اظهار کرد: با توجه به مباحث مطرح شده، کمیته جوانان صنعت نفت ایران می‌تواند همکاری‌های مناسبی در زمینه کنترل پروژه، ارزیابی عملکرد و CRM با پژوهشگاه صنعت نفت داشته باشد.

وی ادامه داد: مذاکراتی با بانوان محقق پژوهشگاه صنعت نفت انجام و مقرر شد در زمینه تاثیر فعالیت‌های بانوان در صنعت نفت پژوهش‌هایی انجام و در ژورنال WPC این‌گونه فعالیت‌ها منتشر شود.

تاکید بر لزوم زیرساخت‌ها و بستر‌های پژوهشی صنعت نفت

امین امرایی عضو هیات مدیره کمیته جوانان صنعت نفت در شورای جهانی نفت در ادامه این گفتگو با تاکید بر این‌که بازدید از پژوهشگاه فرصت مناسبی را برای نخبگان کشور به منظور آشنایی با زیر‌ساخت‌ها و بستر‌های پژوهشی صنعت نفت فراهم می‌سازد، گفت: جوانان به عنوان رهبران آینده این صنعت می‌بایست با بستر‌ها و توانمندی‌های مراکز مختلف پژوهشی آشنا شده تا به شناخت کافی از امکانات موجود دست پیدا کنند.

این عضو هیات مدیره در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مجموعه پژوهشی که در داخل کشور و منطقه فعالیت‌های چشم‌گیری انجام می‌دهد، این فرصت را در اختیار جوانان قرار داد تا با یک همکاری دو جانبه در راستای افزایش بهره‌وری، راهبرد‌های صنعت نفت و بهبود چالش‌های موجود در صنعت گام ‌های اساسی برداشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support