مهار تورم و رشد تولید

زمینه‌سازی جذب متخصصین خارج از کشور در پژوهشگاه صنعت نفت

در تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفت؛

زمینه‌سازی جذب متخصصین خارج از کشور در پژوهشگاه صنعت نفت

به منظور بهره‌گیری از ذخایر علمی و انتقال دانش، تجربه و ایده‌های فناورانه به کشور، طرح همکاری با دانشمندان و متخصصان ایرانی غیر مقیم، توسط پژوهشگاه صنعت نفت و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا می شود.

دکتر فلور شایق، رییس فناوری و نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که پژوهشگاه از سال گذشته به عنوان پایگاه متخصصان و دانشمندان غیرمقیم ایرانی همکاری خود را با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز کرده است، گفت: با اجرای این طرح در مراکز علمی و فناوری برگزیده کشور، فضای مناسبی از تعامل کارشناسان داخلی با دانش‌آموختگان خارج از کشور در قالب حمایت از انجام دوره‌های علمی و تحقیقاتی همچون پسا دکتری، فرصت مطالعاتی،تعریف پروژه‌های فناوری کوتاه و بلند مدت، برگزاری سخنرانی‌ها و کارگاه‌های تخصصی و حضور اساتید مدعو و معین ایجاد می‌گردد.

شایق به اهداف این همکاری اشاره کرد و گفت: ارتقای سطح علمی پایگاه تخصصی همکار، فراهم‌سازی شرایط مناسب به منظور جذب و توسعه فناوری‌های نوظهور و پیشرفته در کشور، فراهم نمودن شرایط جذب مهارت‌ها، تکنیک‌ها، روش‌ها و قابلیت‌های خدماتی نوین توسط محققین ایرانی غیر مقیم و همچنین ایجاد انگیزه برای بازگشت متخصصان و دانشمندان غیر مقیم ایرانی به کشور، از اهداف این طرح محسوب می‌شود.

رییس فناوری و نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: در حال حاضر 41 پایگاه متشکل از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی معتبر دولتی و خصوصی به عنوان پایگاه متخصصان و دانشمندان غیر مقیم ایرانی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری دارند و افراد فارغ‌التحصیل از 400 دانشگاه برتر دنیا بر اساس مرجع رتبه‌بندی QS می‌توانند از طریق سایت BMN.ir دراین طرح شرکت نمایند.

شایق در همین راستا ادامه داد: کارگروهی تخصصی در پژوهشگاه صنعت نفت به منظور بررسی فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی افرادی که در حوزه‌های مورد نظر پژوهشگاه ثبت نام کرده‌اند تشکیل شده است.

شایق با اشاره به گذشت حدود یک سال از اجرای این طرح در پژوهشگاه، نتیجه آن را بیش از بیست عنوان همکاری در قالب سخنرانی، دوره‌های پسا دکتری، فرصت مطالعاتی و مشاوره آموزشی حرفه‌ای در سه حوزه بالادستی،‌ پایین دستی و انرژی و محیط زیست عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support