بازدید مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران از پیشرفت طرح مروارید خلیج فارس

بازدید مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران از پیشرفت طرح مروارید خلیج فارس

علی کاردر، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران به منظور آشنایی با دستاوردها و امکانات بزرگترین مرکز تحقیقاتی خاورمیانه، از غرفه پژوهشگاه صنعت نفت بازدید کرد .

دکتر محمدرضا کمالی، رئیس پردیس بالا‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت در این بازدید به تشریح ابعاد مختلف طرح مرواریدخلیج فارس پرداخت و گفت: اجرای این پروژه از سال ٩٠ تا اواسط سال ٩۵ تحت عنوان مدل سازی سیستم های نفتی در خلیج فارس و دریای عمان انجام شده است .

وی با اشاره به اینکه پژوهش های مشابه در گذشته صرفاً در مقیاس بسیار کوچک و در حد چاه و یا میدان بوده است، تصریح کرد: طرح مروارید امروز یکی از بزرگترین طرح ها در خاورمیانه و جهان در مقیاس ناحیه ای است و مساحتی حدود ١٨٣ هزار کیلومتر را تحت پوشش قرار می دهد.

کمالی در همین راستا ادامه داد: این طرح به صورت یکپارچه با بکارگیری علوم زمین شناسی ،ژئوشیمی ،ژئو فیزیک ،پتروفیزیک و مدل سازی قابل اجرا درآمده و به نتایج ارزشمند و کاربردی منتج شده است.

رئیس پردیس بالا دستی پژوهشگاه با بیان این‌که برای اولین بار تمامی اطلاعات موجود شناسایی و ساماندهی شده است افزود: هم اکنون بانک اطلاعاتی منسجمی تهیه شده و در مناطقی که با کمبود اطلاعات و داده مواجه بودیم نمونه‌های گاز، نفت و سنگ را برداشت کرده، با آخرین و پیشرفته ترین روش های روز دنیا مورد آنالیز و ارزیابی قرار دادیم.

کمالی همکاری و مشارکت شرکت ها و دانشگاه‌های داخلی و خارجی را از مهمترین عوامل پیشرفت در این پروژه دانست وگفت : هدف از انجام این پروژه، شناسایی سیستم های نفتی وپتانسیل های شناسایی نشده، اعم از نفت و گاز در پهنه خلیج فارس به ویژه١۶ میادین مشترک است.

علی کاردر ضمن استقبال از پیشرفت های انجام شده در طرح بزرگ مروارید خلیج فارس نسبت به بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت و دریافت گزارشی از روند این طرح ابراز علاقه و امیدواری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support