EN

ثبت 130 اختراع از سوي محققان پژوهشگاه صنعت نفت

ثبت 130 اختراع از سوي محققان پژوهشگاه صنعت نفت

دكتر منصور بزمی در نشست خبری امروز كه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، اين مجموعه را یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی خاورمیانه دانست و گفت: این پژوهشگاه در سال‌های بسياري به عنوان مرکز پژوهشی برتر کشور شناخته شده است و یکی از ملاک‌های اين انتخاب ثبت 130 اختراع و پتنت در کشورهای اروپایی و آمریکا است.

وی با تاکید بر این‌که ثبت پتنت به خودی خود ارزش زیادی ندارد، افزود: زمانی اختراعات دارای ارزش می‌شوند که نتایج آن‌ها در قالب لیسانس و یا خدمات فناورانه و کاربردی به ديگر كشورها صادر شوند و از آن‌جايي كه ثبت پتنت‌ها هزينه‌هاي بسياري به دنبال دارد ثبت این اختراعات، تنها آمار اختراعات کشور را افزایش می‌دهند.

آمادگی این پژوهشگاه برای همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی

وی با تاکید بر این‌که تمام پروژه‌های اجرا شده در این پژوهشگاه به صورت پروژه محور است، گفت: همواره پژوهشگاه تعاملات گسترده‌اي با مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي در طول‌ سال‌ها فعاليت خود داشته است، به گونه‌ای که تعداد زیادی از دانشجویان دوره دکتری و فوق لیسانس در این پژوهشگاه مشغول گذارندن پایان‌نامه‌های خود هستند و هيچ گاه اين مجموعه خود را رقيب دانشگاه‌ها و مراكر علمي نمي‌داند.

بزمي ادامه داد: معمولا فعاليت‌هاي آكادميك و آزمايشگاهي و مقياس بنچ در دانشگاه‌ها انجام مي‌شود و فعاليت‌هاي مربوط به پايلوت و تجاري‌سازي در مراكز پژوهشي دنبال مي‌شود؛ از اين رو هيچ‌گاه نمي‌توان دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي را رقيب يكديگر دانست بلكه اين دو مجموعه در طول هم قرار دارند و اعلام مي‌كنيم كه پژوهشگاه به منظور توسعه همكاري‌هاي خود آمادگي همكاري با تمام دانشگاه‌هاي كشور را دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support