مهار تورم و رشد تولید

ثبت 130 اختراع از سوی محققان پژوهشگاه صنعت نفت

دکتر منصور بزمی در نشست خبری امروز که در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، این مجموعه را یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی خاورمیانه دانست و گفت: این پژوهشگاه در سال‌های بسیاری به عنوان مرکز پژوهشی برتر کشور شناخته شده است و یکی از ملاک‌های این انتخاب ثبت 130 اختراع و پتنت در کشورهای اروپایی و آمریکا است.

وی با تاکید بر این‌که ثبت پتنت به خودی خود ارزش زیادی ندارد، افزود: زمانی اختراعات دارای ارزش می‌شوند که نتایج آن‌ها در قالب لیسانس و یا خدمات فناورانه و کاربردی به دیگر کشورها صادر شوند و از آن‌جایی که ثبت پتنت‌ها هزینه‌های بسیاری به دنبال دارد ثبت این اختراعات، تنها آمار اختراعات کشور را افزایش می‌دهند.

آمادگی این پژوهشگاه برای همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی

وی با تاکید بر این‌که تمام پروژه‌های اجرا شده در این پژوهشگاه به صورت پروژه محور است، گفت: همواره پژوهشگاه تعاملات گسترده‌ای با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در طول‌ سال‌ها فعالیت خود داشته است، به گونه‌ای که تعداد زیادی از دانشجویان دوره دکتری و فوق لیسانس در این پژوهشگاه مشغول گذارندن پایان‌نامه‌های خود هستند و هیچ گاه این مجموعه خود را رقیب دانشگاه‌ها و مراکر علمی نمی‌داند.

بزمی ادامه داد: معمولا فعالیت‌های آکادمیک و آزمایشگاهی و مقیاس بنچ در دانشگاه‌ها انجام می‌شود و فعالیت‌های مربوط به پایلوت و تجاری‌سازی در مراکز پژوهشی دنبال می‌شود؛ از این رو هیچ‌گاه نمی‌توان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی را رقیب یکدیگر دانست بلکه این دو مجموعه در طول هم قرار دارند و اعلام می‌کنیم که پژوهشگاه به منظور توسعه همکاری‌های خود آمادگی همکاری با تمام دانشگاه‌های کشور را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support