EN

پژوهشگاه، سرمایه تاثیر گذار در صنعت نفت

دکتر جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت، این مجموعه را به دلیل برخورداری از سرمایه‌های انسانی و دانش و تجربه‌ای که در این مجموعه اندوخته شده است، سرمایه‌ای عظیم برای صنعت نفت دانست و ابراز امیدواری کرد که پژوهشگاه صنعت نفت با اتکا به این سرمایه بتواند در خلق ارزش افزوده برای صنعت نفت موثر باشد.

دکتر جعفر توفیقی روز یکشنبه 30 مهر‌ماه در مراسم معارفه که در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به فعالیت‌های خود در دولت هفتم و هشتم به عنوان معاون آموزشی وزیر علوم گفت: از اعتماد وزیر نفت برای انتصاب بنده به عنوان رییس پژوهشگاه صنعت نفت قدردانی می‌کنم و از گذشته با دیدگاه‌ها و نظرات ایشان آشنا هستم. بیش از 7 دانشکده مهندسی نفت در دانشگاه­های کشور در دولت قبل با همت ، تدبیر و درایت وزیر نفت تاسیس شد و همچنین بر اساس اعلام نیاز وزارت نفت در وزارت علوم چندین رشته در حوزه بالادست ایجاد شد و تمامی این دانشکده‌ها با اعتبارات وزارت نفت تجهیز شدند، از این رو همکاری بسیار نزدیکی میان این دو وزارت‌خانه در گذشته تا کنون وجود داشته است.

وی با تاکید بر این‌که وزیر نفت، وزیری مقتدر و دارای دیدگاه‌های خوبی در حوزه اجرا، دانشگاه‌ها و پژوهش و فناوری است، تصریح کرد: در این دوره نیز بیش از 10 قرارداد در حوزه ازدیاد برداشت و به دنبال آن قرارداد‌هایی در حوزه‌ پایین‌دست با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی منعقد شده است و این امر تاکیدی بر اعتماد ایشان بر توانمندی‌ دانشگاه‌ها بوده و نیز نشان از اعتقاد جدی وزیر نفت به تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه می‌باشد.

توفیقی با اشاره به این‌که از گذشته با پژوهشگاه صنعت نفت و نوع فعالیت‌هایی که در این مجموعه انجام می‌شود آشنا هستم، تصریح کرد: پژوهشگاه صنعت نفت به دلیل وجود سرمایه‌های انسانی و دانش و تجربه‌ای که در این مجموعه اندوخته شده است سرمایه‌ای عظیم برای صنعت نفت به حساب می‌آید و متخصصان بزرگی در این مجموعه پرورش یافته‌اند و سرمایه‌ای که پژوهشگاه در گذشته و در فراز و نشیب‌های مختلف بدست آورده است باید مورد استفاده همگان قرار گیرد.

این مقام مسئول به تجهیزات و سرمایه‌های فیزیکی موجود در پژوهشگاه نیز اشاره کرد و افزود: آزمایشگاه‌ها و تجهیزاتی که در این مرکز موجود است در سطح خاورمیانه بی‌نظیر بوده و امیدوارم با استفاده بهینه از این تجهیزات در آینده قدم‌های بلند‌تری به منظور توسعه فعالیت‌ها برداشته شود تا بتوانیم در بازار فناوری نفت و گاز جهان نیز مطرح شویم.

توفیقی به اساس‌نامه جدید پژوهشگاه که مهم‌ترین سند این مجموعه است نیز اشاره کرد و گفت: در این اساس‌نامه تاکید بسیاری بر ماموریت‌گرایی شده است و این ماموریت ارتقاء ظرفیت‌های دانش فنی و فناوری در صنعت نفت و تبدیل این صنعت به صنعتی دانش بنیان می‌باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: صنعت نفت همچنان بزرگترین تکیهگاه اقتصادی کشور است و این ماموریتی که برای پژوهشگاه تعریف شده، بسیار حائز اهمیت است و در دولت قبل هم به عنوان دبیر ستاد نفت و گاز در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت می‌کردم، تمام تلاش بر این بود که به این رویکرد کمک کنم.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر این‌که تقاضا برای سازمانی که ماموریتگراست، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: از آنجا که تقاضای اصلی باید از بدنه صنعت باشد، از مدیران بخشهای مختلف این صنعت باید خواست که تعامل نزدیکتری با پژوهشگاه داشته باشند و توانمندیهای این مجموعه را بیش از پیش باور کنند.

توفیقی با بیان این‌که پیام من در بدو ورود به پژوهشگاه صنعت نفت، پیام همدلی، مشارکت و همراهی است؛، افزود: پیشرفت در دنیای امروز، رویدادی جمعی است و با مشارکت جمعی حاصل می‏شود از این رو همدلی و مشارکت از ارکان مهم فعالیت در این مجموعه به حساب می‌آید.

این مقام مسئول از زحمات دکتر کاتوزیان در در مدت تصدی ایشان به عنوان رییس پژوهشگاه نیز قدردانی کرد و گفت: از این‌که همگان از ایشان به نیکی یاد می‌کنند خسته نباشید میگویم و از ایشان میخواهم با توجه به مسئولیتی که به عنوان مشاور وزیر نفت دارند، وقت خود را بیشتر به پژوهشگاه اختصاص دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support