EN

مردم کلان شهرها 90 روز هوای سمی تنفس کرده اند

مردم کلان شهرها 90 روز هوای سمی تنفس کرده اند

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست :

مردم کلان شهرها 90 روز هوای سمی تنفس کرده اند

دکتر عيسي کلانتری، رييس سازمان محيط زيست در افتتاحیه دهمین همایش بین المللی موتور­های درون سوز و نفت که روز سه شنبه 24 بهمن ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد به وضعیت کنونی محیط زیست اشاره کرد و گفت: متاسفانه به دلیل تغییر اقلیم، خشکسالی و مشکلات به وجود آمده، وضعیت محیط زیست کشور مناسب نبوده از این رو در این حوزه نمی توان آینده مناسبی را برای کشور پیش‌بینی کرد .

وی در همین راستا تصریح کرد: مردم کلان شهر­های کشور از آغاز سال تاکنون 90روز با هوای سمی مواجه بوده اند و مدارس کشور 13 روز تعطیل بوده است که عامل همه این اتفاقات ناخوشایند، موتور‌هاي غیر استاندارد خودور هاست.

کلانتری به مصرف بنزین در کشور اشاره کرد و گفت: سالیانه 7 میلیارد دلار بنزین اضافه در مقایسه با موتور­های موجود در داخل کشور مصرف می­شود و این میزان، منهای خسارت­هایی است که از نظر اجتماعی، بهداشتی و روانی مردم جامعه تحمل می کنند.

رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه با ده‌ها میلیارد دلار خسارت جانی خودروهای غیر استاندارد داخلی مواجه هستیم، خاطر نشان کرد: در سال 69 وزیر صنایع سنگین وقت، لایحه‌ای را مصوب کرد که بر اساس آن ظرف 5 سال خودروهای داخلی اصلاح شوند و سپس این قانون لغو شود، ولی متاسفانه این قانون بعد از گذشت 27 سال هنوز حاکم است.

وی بیان اینکه با چنین سیستمی محیط زیست نمی‌تواند دوام بیاورد، گفت:‌ محیط زیست شکننده است و دوام چنین فشاری را ندارد و از سوی دیگر شاهدیم قادر به توسعه فضای سبز به دلیل کمبود آب نخواهیم بود.

ايشان با اشاره به وضعیت ذرات آلوده‌کننده در کلان شهرها، اظهار کرد:‌ بررسی‌ها نشان داد که تهران در یک ماه گذشته آلوده‌ترین شهر کشور نبوده، بلکه کلان‌شهرهایی مانند تبریز،‌ ارومیه، سنندج و اهواز در صدر جدول بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *