EN

هزینه‌های اجتماعی آلودگی‌ها در سال 95 ، یازده هزار میلیارد تومان است

هزینه‌های اجتماعی آلودگی‌ها در سال 95 ، یازده هزار میلیارد تومان است

مهندس میرسلیم در دهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز:

هزینه‌های اجتماعی آلودگی‌ها در سال 95 ، یازده هزار میلیارد تومان است

مهندس سید مصطفی میر‌سلیم، رییس دهمین همایش بین‌المللی موتور‌های درون‌سوز و نفت در افتاحیه این همایش با بیان این‌که یک قرن و نیم از اختراع موتور‌های درون‌سوز و استفاده از فرآورده‌های نفتی به جای سوخت می‌گذرد، گفت: استفاده از موتور‌های بسیارکوچک چند واتی تا موتور‌های سنگین 100 مگاواتی، رونق بسیاری به زندگی بشری در شهر و روستا، خشکی و دریا و در صنعت و کشاورزی بخشیده است.

میر سلیم با بیان این‌که شهر‌سازی نوین به جای انسان محور بودن بر مدار خودرو می‌چرخد، اظهار کرد: اولویت‌هایی نظیر احداث بزرگ‌راه، پل‌های چند طبقه، مسیر‌های ویژه زیرزمینی و تدوین تسهیلات ترابری و ارایه نرم‌افزار‌های مسیر‌یاب که در توسعه شهری در نظر گرفته می‌شوند همگی نشان از اصالت بخشی به خودرو است.

وی با تاکید بر این‌که امنیت جسمی و جانی افرادی که در معرض استفاده از خودرو هستند کاهش یافته است، گفت: بروز این‌گونه خسارت‌ها در جامعه عادی شده و دیگر هراسی در دل‌ها از این موضوع وجود ندارد برای نمونه از سال 1380 تا 1390، 360 هزار نفر بر اثر تصادف خودرو‌ها در کشور جان خود را از دست داده‌اند که این میزان بیش از تلفات جانی در 8 سال جنگ تحمیلی می‌باشد.

میرسلیم به آلودگی‌ هوا در شرایط وارونگی نیز اشاره کرد و افزود: الودگی هوا در این شرایط گاهی تا 80 درصد به خودرو‌ها بر می‌گردد که موجب بیماری‌ها، حساسیت‌ها و مرگ و میر غیر عادی ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی تا چند هزار مورد در سال در کشور می‌شود و علاوه بر این موارد می‌بایست هزینه‌های اجتماعی سالیانه این آلودگی‌ها نیز توجه کرد؛ هزینه این آلودگی ها در سال 95 به 11 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

میرسلیم ادامه داد: برای چاره‌جویی مصیبت‌ها و آلودگی‌ها که به نوعی جنبه فنی یا شبه فنی دارد تلاش‌های فناورانه و تحقیقات علمی گسترده‌ای صورت گرفته است که این همایش نیز نمونه‌ای از آن‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support