EN

مردم کلان شهرها 90 روز هوای سمی تنفس کرده اند

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست :

مردم کلان شهرها 90 روز هوای سمی تنفس کرده اند

دکتر عيسي کلانتری، رييس سازمان محيط زيست در افتتاحیه دهمین همایش بین المللی موتور­های درون سوز و نفت که روز سه شنبه 24 بهمن ماه در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد به وضعیت کنونی محیط زیست اشاره کرد و گفت: متاسفانه به دلیل تغییر اقلیم، خشکسالی و مشکلات به وجود آمده، وضعیت محیط زیست کشور مناسب نبوده از این رو در این حوزه نمی توان آینده مناسبی را برای کشور پیش‌بینی کرد .

وی در همین راستا تصریح کرد: مردم کلان شهر­های کشور از آغاز سال تاکنون 90روز با هوای سمی مواجه بوده اند و مدارس کشور 13 روز تعطیل بوده است که عامل همه این اتفاقات ناخوشایند، موتور‌هاي غیر استاندارد خودور هاست.

کلانتری به مصرف بنزین در کشور اشاره کرد و گفت: سالیانه 7 میلیارد دلار بنزین اضافه در مقایسه با موتور­های موجود در داخل کشور مصرف می­شود و این میزان، منهای خسارت­هایی است که از نظر اجتماعی، بهداشتی و روانی مردم جامعه تحمل می کنند.

رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه با ده‌ها میلیارد دلار خسارت جانی خودروهای غیر استاندارد داخلی مواجه هستیم، خاطر نشان کرد: در سال 69 وزیر صنایع سنگین وقت، لایحه‌ای را مصوب کرد که بر اساس آن ظرف 5 سال خودروهای داخلی اصلاح شوند و سپس این قانون لغو شود، ولی متاسفانه این قانون بعد از گذشت 27 سال هنوز حاکم است.

وی بیان اینکه با چنین سیستمی محیط زیست نمی‌تواند دوام بیاورد، گفت:‌ محیط زیست شکننده است و دوام چنین فشاری را ندارد و از سوی دیگر شاهدیم قادر به توسعه فضای سبز به دلیل کمبود آب نخواهیم بود.

ايشان با اشاره به وضعیت ذرات آلوده‌کننده در کلان شهرها، اظهار کرد:‌ بررسی‌ها نشان داد که تهران در یک ماه گذشته آلوده‌ترین شهر کشور نبوده، بلکه کلان‌شهرهایی مانند تبریز،‌ ارومیه، سنندج و اهواز در صدر جدول بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support