EN

با حضور رئيس پژوهشگاه صنعت نفت؛

مراسم جشن عيد غدير در پژوهشگاه برگزار شد

کلانتری، پژوهشگاه، عید غدیر

با حضور رئيس پژوهشگاه صنعت نفت؛

مراسم جشن عيد غدير در پژوهشگاه برگزار شد

روز شنبه 25 تير‌ماه جشن ولايت، به مناسبت عيد غدير با حضور مديران و جمعي از كاركنان پژوهشگاه صنعت نفت در مركز همايش‌هاي بين‌المللي اين مجموعه برگزار شد.

دكتر عظيم كلانتري اصل،‌ رئيس پژوهشگاه صنعت نفت در مراسمي كه به مناسبت جشن ولايت در پژوهشگاه صنعت برگزار شد، ضمن تبريك اعياد قربان و غدير گفت: اميدوارم بتوانيم از اين ايام بهره كافي ببريم و انرژي حاصل از اين اعياد بركتي شود تا بتوانيم فعاليت‌هاي علمي خود را به نحو شايسته‌اي براي كشورمان انجام دهيم.

وي با بيان اين‌كه در كشور ما همواره مراسم مذهبي را عيد مي‌ناميم، تصريح كرد: جشن و شادي براي افراد حامل انرژي است و مي‌تواند تاثير بسزايي بر زندگي افراد و جامعه داشته باشد؛ از اين رو عيد غدير نيز موضوع بسيار حايز اهميتي است چرا كه نگاهي به يك امتحان اجتماعي دارد و آن امتحان اجتماعي بحثي است تحت عنوان  ولايت.

رئيس پژوهشگاه به فضائل امام علي (ع) نيز اشاره كرد و افزود: در ميان ائمه، علي ابن ابي طالب علي (ع) از طيفي از شرايط خاص بهره‌مند بوده‌اند كه شامل مسائل شخصي، قضاوت، حكومت و موضوعات اجتماعي مي‌شود، از اين رو ايشان را همواره بايد انساني كامل برشمرد.

وي ادامه داد: عملكرد و رويكرد مولا علي (ع) متناسب با زمان و ظرف جامعه بوده است و به گفته مهندسان امروزي مي‌توان رفتار ايشان را ماتريسي ارزيابي كرد و همواره مي‌توان رفتار و كردار ايشان را دنباله‌رو روش و سيره پيامبر اسلام دانست.

كلانتري با تاكيد بر اين‌كه آنچه از سوي حضرت علي (ع) همواره مطرح مي‌شود در واقع ترسيم يك جامعه آرماني است، بيان كرد: همواره در طول اعصار مشاهده شده است افرادي از آيين و مذاهب ديگر نيز به توصيف ويژگي‌هاي ايشان پرداخته‌اند و اين امر تاييدي بر جايگاه با اهميت مولايمان علي (ع) دارد.

وي با تاكيد بر اين‌كه حاكمان و دولتمردان امروزي نيز بايد شيوه و سبك ايشان را سرلوحه فعاليت‌هاي خود قرار دهند، تصريح كرد: همواره افرادي كه مسئوليتي را بر عهده مي‌گيرند بايد نسبت بدان پاسخگو باشند؛ چرا كه اين امر يكي از ويژگي‌هاي بارز امير مومنان بوده است.

كلانتري در ادامه به نصايح اميرالمومنين به يكي از ياران وفادار ايشان، مالك اشتر، اشاره كرد و گفت: اميرالمومنين همواره تاكيد داشته‌اند كه آنچه را كه عطا مي‌كني با خوش‌رويي عطا كن و اگر از كمك كردن نيز معذور مي‌باشي اين فرايند را با مهرباني و عذر‌خواهي انجام دهيد.

وي ادامه داد: اميرالمومنين افراد را همواره دو دسته مي‌دانند انسان‌ها يا برادر ايماني ما هستند و يا نظير ما در آفرينش. از اين رو ممكن است از آن‌ها لغزشي و يا خطايي صورت گيرد، بر همين اساس ايشان توصيه مي‌كنند همانگونه كه انتظار مي‌رود خداوند ما را مورد بخشش خود قرار دهد، بهتر است ما نيز به عنوان بنده او گناهان و خطاي ديگران را ناديده بگيريم و بر گناهان آن‌ها چشم‌پوشي كنيم.

ايشان به گزيده‌اي ديگر از سخنان اميرالمومنين اشاره كرد و گفت: ايشان تاكيد داشته‌اند كه بر نفس خود در آنچه براي تو حلال نيست همواره بخل بورز و به طور حتم اين ويژگي مي‌تواند يكي از شاه‌كليد‌هاي مسئوليت دولتمردان محسوب شود و چنانچه حاكمان بتوانند به اين موضوع جامه عمل بپوشانند شرايط جامعه به نحو مناسبي اداره خواهد شد.

رئيس پژوهشگاه به جمله معروف حضرت علي (ع) مبني بر آنچه براي خود مي‌پسندي براي ديگران هم بپسند اشاره كرد و افزود: اين عبارت را مي‌توان منشور زندگي اجتماعي، منشور تعالي و بزرگ شدن اجتماع دانست، از اين رو همواره بايد به سخنان ايشان در زندگي شخصي و كاري خود توجه كرد.

گفتني است اين مراسم با حضور روساي پرديس‌ها، مديران و جمعي از كاركنان پژوهشگاه صنعت نفت با برگزاري مراسم مختلف نظير، سخنراني، اجراي موسيقي مذهبي و چندين كليپ در مركز همايش‌هاي بين‌المللي پژوهشگاه صنعت نفت در روز شنبه 25 تيرماه برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *