EN

منشأ یابی آلودگی‌های هیدروکربنی در سواحل بوشهر و گناوه با استفاده از اثر انگشت نگاری نفت

سواحل بوشهر و گناوه، خط لوله های فروزان،ابوذر

پروژه ” تعیین منشأ آلودگی‌های نفتی سواحل بوشهر و گناوه با استفاده از تکنیک اثر انگشت‌نگاری نفت ”  که متقاضی آن شرکت نفت فلات قاره ایران است، روز سه شنبه 21 تیرماه در جلسه شورای پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، از مهمترین اهداف این پروژه می‌توان به بررسی منشاء آلودگی‌های نفتی سواحل بوشهر و گناوه (Tarballs)  با استفاده از آنالیزهای دقیق ژئوشیمیایی اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، علم ژئوشیمی حقوقی (Forensic Geochemistry) یا ژئوشیمی زیست محیطی یکی از شاخه‌های علم ژئوشیمی آلی است که عمدتا به مباحث زیست محیطی و به طبع آن مسائل حقوقی ناشی از آن می‌پردازد. از این رو در این مطالعه نیز قرار است که پس از نمونه برداری سیستماتیک از نفت آلوده کننده سواحل ( طبق پروتکل زیست محیطی 2016 اروپا) و همچنین نمونه گیری از خط لوله‌های فروزان، دورود و ابوذر به عنوان منشأ احتمالی برای این آلودگی‌ها، با استفاده از تکنیک اثر انگشت نگاری نفت نتیجه ارتباط یا عدم ارتباط آلودگی‌ها با نفت خط لوله‌های مذکور مورد بررسی دقیق ژئوشیمیایی قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، در این مطالعه از یک سو با استفاده از روش‌های دقیق  GC ،CCMS و  FTIR آزمایشات مورد نیاز انجام گرفته است و با استفاده از نرم افزار +PIGI، نتایج و پارامترهای به دست آمده مورد بررسی، تعبیر و تفسیر قرار خواهند گرفت و در نهایت با ترسیم نمودارهای دو بعدی، سه بعدی و مطالعات آماری نتیجه نهایی در اختیار کارفرما قرار خواهد گرفت.

گفتنی است این مطالعه می‎تواند به عنوان الگوی مناسبی جهت موارد مشابهی باشد که در حال حاضر در حال انجام بوده و یا در آینده قرار است عملیاتی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support