مهار تورم و رشد تولید

مهار تورم و رشد تولید

رئیس پردیس پایین دستی،از تولید روغن های پایه 2 و 3 با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت خبر داد

دکتر زمانیان،ایرانول،پژوهشگاه صنعت نفت

دکتر زمانیان، رئیس پردیس پایین دستی:

از تولید روغن های پایه 2 و 3 با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت خبر داد

با هدف توسعه همکاری‌های مشترک نشستی میان مدیران و محققان پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت نفت ایرانول برگزار شد.

دکتر اکبر زمانیان ، رئیس پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت در این نشست دو جانبه به فعالیت های پردیس پایین دستی اشاره کرد و گفت: توسعه دانش فنی فرآیندی که مورد نیاز صنعت پالایش نفت، گاز و پتروشیمی است یکی از مهمترین وظایف این پردیس است.

وی توسعه دانش و ارائه آن به صنعت را جزو فعالیت‌های این پردیس برشمرد و گفت: دانش فنی از یک سو باعث می‌شود که بتوانیم واحدهای متفاوتی را طراحی کنیم و به نگهداشت آن واحد کمک نماییم و از سوی دیگر نیاز کشور به شرکت‌های خارجی برای تامین دانش فنی را به حداقل می‌رساند.

وی با بیان اینکه ساخت و تولید مواد شیمایی یکی از ملزومات مهم صنعت نفت به حساب می‌آید تصریح کرد: با توجه به منع ورود برخی از مواد شیمیایی در دوران تحریم و نیاز صنعت به این مواد، تولید موادی نظیر نانو، کاتالیست‌ها، جاذب‌ها، روغن‌ها و گریس‌ها در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت.

زمانیان ارائه خدمات فناورانه به صنعت را سومین وظیفه پردیس پایین دستی خواند و گفت: بسیاری از مجموعه‌های صنعت نفت و حتی بخش های خصوصی، پژوهشگاه صنعت نفت را به عنوان مرجع و تایید کننده محصولات به حساب می‌آورند به طور نمونه پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه کاتالیست، ارزیابی نفت خام، روغن و گریس‌ها به عنوان مرجع در صنعت شناخته شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون روغن پایه 1 در شرکت نفت ایرانول تولید می شود تصریح کرد: استفاده از روغن‌های گروه 2 و 3 در کشور بسیار زیاد است اما متاسفانه تولیدی در این زمینه وجود ندارد، برهمین اساس چناچه تولید این روغن ها در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گیرد می‌تواند ارزش افزوده چشمگیری را برای کشور به همراه داشته باشد.

زمانیان با بیان اینکه پژوهشگاه در زمینه تولید روغن‌های پایه 2 و 3 اعلام آمادگی می‌نماید، افزود: تولید این گروه از روغن‌ها در سه مرحله نمونه‌گیری، طراحی فرآیندها و تست پایلوتی قابل انجام است و در نهایت می‌توان بر اساس روغن موجود در شرکت نفت ایرانول و ایجاد تغییرات لازم بر روی آن، روغن‌های گروه 2 و 3 را تولید کرد.

 رئیس پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر اینکه طرح توسعه چندین پالایشگاه در کشور توسط این مجموعه انجام شده است، گفت: در شرکت پالایش نفت بندرعباس تولید کک اسفنجی با دانش فنی پژوهشگاه صورت گرفته است و در این پالایشگاه 14 واحد فرآیندی جدید طراحی شده است که از این میان 7 واحد تحت لایسنس پژوهشگاه صنعت نفت بوده است.

وی ادامه داد: هم اکنون پردیس پایین دستی پروژه جاری با شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند در دست اجرا دارد که قرار است در این همکاری با دانش فنی پژوهشگاه کک سوزنی که یکی از پیچیده ترین محصولات پالایشگاهی است تولید شود.

ایشان با بیان اینکه 4 واحد این پالایشگاه تحت لایسنس پژوهشگاه است گفت: متاسفانه در زمان تحریم واردات کک سوزنی در کشور دچار مشکل شده است ولی با دانش فنی پژوهشگاه می‌توان بر این مشکل فائق آمد و خوشبختانه هم اکنون شاهد پیشرفت 40 درصدی این پروژه می باشیم.

زمانیان با تاکید بر اینکه طرح توسعه شرکت پالایش نفت کرمانشاه نیز از چندی پیش در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفته است، بیان داشت: با توجه به بررسی‌های انجام شده توانستیم ظرفیت این پالایشگاه را از 20 هزار بشکه در روز به 40 هزار برسانیم و از 12 واحد طراحی شده در این پالایشگاه 9 واحد تحت لایسنس پژوهشگاه صنعت نفت است.

وی در خاتمه تصریح کرد در سال های اخیر پژوهشگاه صنعت نفت 44 لایسنس و 15 کاتالیست و جاذب را به صنعت ارائه کرده است و توانسته دانش فنی خود را در زمینه‌ی گریس‌ها و روغن‌های صنعتی به بخش خصوصی برای توسعه و تجاری‌سازی واگذار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support