مهار تورم و رشد تولید

ارزیابی جامع نفت خام های تولیدی و توزیعی واحدهای بهره‌برداری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در دستور کار محققان پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت

پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب

با همکاری محققان پژوهشگاه صنعت نفت؛

ارزیابی جامع نفت خام های تولیدی و توزیعی واحدهای بهره‌برداری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در دستور کار قرار گرفت

اجرای پروژه پژوهشی “پایش مقایسه‌ای کیفیت نفت‌های خام و سنتزی واحدهای تولیدی مناطق نفت‌خیز جنوب” که متقاضی آن شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است از مردادماه سال جاری در دستور کار محققان گروه ارزیابی نفت خام پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، هدف از انجام این پروژه پژوهشی، ارزیابی جامع و اندازه‌گیری کیفی ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی نفت خام‌های تولیدی و توزیعی واحدهای بهره‌برداری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ارسالی به پالایشگاه‌های داخل کشور و همچنین پایانه‌های صادراتی نفت با هدف پایش مقایسه‌ای کیفیت آنها است.

این گزارش می‌افزاید ایجاد بانک اطلاعاتی جامع نفت خام‌های واحدهای مختلف بهره‌برداری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت خام در کشور که جهت مصارف داخلی و صادراتی مورد استفاده قرار می‎گیرد را می‌توان از نتایج حاصل از این پروژه برشمرد. همچنین نتایج حاصله می‌تواند به تصمیم‌گیری در خصوص استفاده از نفت خام‌های ایجاد کننده هر یک از نفت خام‌های واحدهای بهره‌برداری در طی سالیان متعدد و اثر آنها بر روی مشخصات نفت خام برآیند، کمک نماید.

بر اساس این گزارش در این پروژه از تکنیک‌های متعدد شامل نمونه‌گیری از نفت خام‌های واحدهای مختلف بهره‌برداری مناطق نفت‌خیز جنوب بر اساس روش‌های استاندارد در فصول گرم و سرد سال، اندازه گیری دمای تشکیل واکس مطابق روش میکروسکوپی با فیلترهای پلاریزه و همچنین تکنیک‌های آنالیز دستگاهی بمنظور آنالیز کیفی و کمی ترکیبات گوگردی، نیتروژن دار و کلردار در نفت‌های خام اشاره کرد.

گفتنی است تکنیک‌های ارزیابی و تعیین مشخصات فیزیکی و شیمیایی فرآورده‌ها مطابق با روش‌های استاندارد بین‌المللی مانند ASTM، IP و UOP در این پروژه صورت می‌پذیرد.

One Response

  1. با سلام و عرض ادب، بسیار پروژه ارزشمند و راه بردی برای تصمیم گیری در مدیریت های تولید، امور بین الملل و همچنین امور انرژی مجلس شورای اسلامی می باشد. برای دست اندرکاران این پروژه آرزوی موفقیت می نمایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support