EN

افتتاح طرح ارتقاء کیفیت فرآورده‌های سنگین پالایشگاه نفت بندرعباس با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت

پژوهشگاه صنعت نفت،پالایشگاه نفت بندرعباس،جواد اوجی،کک‌اسفنجی،

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت‌، جواد اوجی روز شنبه 15 بهمن ماه پس از بهره‌برداری از کارخانه تولید و ذخیره‌سازی قیر نفت‌جی و آغاز عملیات اجرایی ارتقای کیفیت فرآورده‌های سنگین پالایشگاه نفت بندرعباس در جمع خبرنگاران با تبریک میلاد با سعادت امیرالمؤمنین و ایام ماه مبارک رجب اظهار کرد: هم‌اکنون بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های مختلف بالغ بر 3 میلیارد دلار در استان هرمزگان انجام خواهد شد.

اوجی به ظرفیت ۳۵۰ هزار بشکه‌ای تولید فرآورده پالایشگاه نفت بندرعباس اشاره کرد که از این مقدار ۱۳۰ هزار بشکه نفت‌کوره تولید می‌شود و در ادامه تصریح کرد: پژوهشگاه صنعت نفت به دانش‌فنی تولید کک‌اسفنجی دست یافت و ایران هم‌اکنون جزو ۶ کشور دارای صاحب این دانش در دنیا شده است.

وی با بیان اینکه طرح ارتقای کیفیت فرآورده‌های سنگین پالایشگاه نفت بندرعباس با ۲.۲ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری به عنوان نخستین واحد کک‌اسفنجی در کشور با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت اجرا می‌شود، افزود: با اجرای این طرح، نفت‌کوره که ارزش پایینی دارد به محصول با ارزش افزوده بالاتر تبدیل و یکی از نیازهای وارداتی کشور تأمین می‌شود و اشتغال‌زایی مناسبی را نیز برای منطقه خواهد داشت که تنها در اجرای این واحد کک‌اسفنجی نزدیک به ۸ هزار نفر مشغول به کار خواهند شد.

گفتنی است طرح توسعه پالایشگاه بندرعباس شامل 14 واحد فرآیندی است که از این میان، 8 واحد آن تحت لایسنس پژوهشگاه صنعت نفت بوده است که لایسنس دو مورد از آن برای نخستین بار توسط پژوهشگاه ارائه شده است.

خاطر نشان می‌شود مدارک مهندسی پروژه طرح ملی و استراتژیک ” ارتقاء کیفیت محصولات سنگین با محوریت واحد کک تاخیری شرکت پالایش نفت بندرعباس” در اسفندماه سال 1400 با حضور وزیر نفت از سوی پژوهشگاه صنعت نفت به کارفرما تحویل داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *