EN

ایرانی‌ها بزرگ‌ترین پالایشگاه تولید بنزین یورو چهار را ساخته‌اند

بندرعباس – ایرنا – استاندار هرمزگان گفت: ستاره خلیج‌فارس بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی و بزرگترین تولیدکننده‌ بنزین یورو چهار در جهان است که توسط ایرانی‌ها ساخته شده است.

به گزارش ایرنا، مهدی دوستی شامگاه پنجشنبه در جمع دانشجویان شرکت کننده در اردوی راهیان پیشرفت که با حضور علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس برگزار شد، اظهار کرد: بعد از شروع تحریم‌ها، همه کشورهای خارجی پروژه‌ پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس را رها کردند اما مسئولان کشورمان به جوانان ایرانی اعتماد کردند و برای تکمیل این پروژه سه شرکت بزرگ تشکیل شد که کار مهندسیِ پالایشگاه را برعهده گرفت.

زمانی که سال ۱۳۹۰ پروژه پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس را تحویل گرفتیم، اینجا فقط چند مخزن پوسیده و تقریبا همه خاک بود اما با تکیه بر توان مهندسان کشورمان که متوسط سن‌ شان حدود ۳۱ سال بود توانستیم این مجموعه را تکمیل و تحویل مردم ایران کنیم.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان با بیان اینکه ۱۲ هزار نفر نیرو در احداث پروژه نفت ستاره خلیج فارس مشارکت داشته‌اند، اظهار کرد: در این پالت نزدیک به ۶.۵ میلیون اینچ جوشکاری لوله انجام شده که معادل ۶ مرحله پارس جنوبی است و ۱۵ هزار کیلومتر کابل‌کشی شده که معادل کابل‌کشی دور تا دور مرزهای ایران می‌شود.

دوستی با بیان اینکه، بیش از ۸۵ درصد پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس توسط مهندسان ایرانی ساخته شده است، گفت: مدیریت این پروژه به واقع کار دشواری بود، چرا که در روزهای اجرای این پروژه فقط روزانه ۶۰ هزار نان توزیع می‌شد و یا اینکه میزان توزیع آب در روز ۲ هزار مترمکعب بود.

وی ابراز کرد: خوشبختانه امروز همراه با گازی که از میادین گازی استخراج می‌کنیم، میعانات گازی نیز به دست می‌آوریم، در صورتی که در گذشته مشکل دشمن میعانات گازی را از ما نمی‌خرید و از سویی دیگر بنزین که مورد نیاز کشور بود هم به ما نمی‌فروختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support