EN

برنامه‌های صندوق نوآوری برای توسعه تامین مالی زیست‌بوم فناوری کشور

مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی، حمایت از صندوق‌های جسورانه و پژوهش و فناوری برای تقویت زیست بوم نوآوری کشور را از رویکردهای تامین مالی این نهاد دانست و گفت: بر این اساس تاکنون تعداد ۷۰ صندوق پژوهش و فناوری راه اندازی شده، به گونه‌ای که در هر استان، در کنار هر دانشگاه مادر و در حوزه‌های تخصصی همچون نانو، بیو، کشاورزی و معدن یک صندوق پژوهش و فناوری راه‌اندازی شده است.

به گزارش ایسنا، مصطفی بغدادی در چهل و سومین رویداد دوشنبه‌های استارت‌آپی ویژه استارت‌آپ‌های استان لرستان که صبح امروز به صورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، این صندوق را بال اصلی تامین مالی زیست بوم نوآوری و فناوری کشور توصیف کرد و گفت: تشکیل این صندوق مربوط به ماده ۵ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود که در آن بر حمایت مالی از تجاری‌سازی ایده‌های فناورانه و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان تاکید شده است و بر این اساس ایجاد این صندوق پیشنهاد شده است.

وی آغاز فعالیت این صندوق را در سال ۱۳۹۰ با تصویب اساسنامه قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تامین سرمایه اولیه صندوق دانست و ادامه داد: هیات عاملی دوره سوم این صندوق از سال ۹۷ بوده و اکنون هیات علمی دوره چهارم است.

بغدادی مخاطب اصلی خدمات این صندوق را شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و ادامه داد: بعد از گذشت ۱۰ سال از بلوغ زیست بوم نوآوری کشور، اکنون بخش‌های دیگری چون استارت‌آپ‌ها، هسته‌های فناور مستقر در پارک‌های فناوری و مراکز شد، شتابدهنده‌ها و غیره به این زیست بوم اضافه شده؛ از این رو نیاز است تا رسالت صندوق نوآوری را تعمیق بخشیم.

مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی، اضافه کرد: از سوی دیگر خیلی‌ها انتظار داشتند که این صندوق به بازار سرمایه خطرپذیر برای حمایت از کسب و کارهای استارت‌آپ‌ها وارد شود و این صندوق باید سیاستگذاری مناسبی در این زمینه داشته باشد تا بتواند زیست بوم فناوری کشور را تقویت کند.

وی افزود: در این راستا ما تلاش کردیم تا با وارد شدن به زیست بوم استارت‌آپی و بازار سرمایه، تعادل بازار به هم نریزد، ضمن آنکه ژن دولتی در نهاد بازیگران این حوزه کاشته نشود.

بغدادی، جلوگیری از بزرگ شدن دولت، تقویت بخش خصوصی، جذاب شدن فعالیت برای بخش خصوصی و فراهم کردن منابع مالی مورد نیاز زیست بوم را از رویکردهای این نهاد برای وارد شدن زیست بوم استارت‌آپی نام برد و خاطر نشان کرد: سیاست تامین مالی برای استارت‌آپ‌ها در دستور کار ما قرار گرفت، ولی از سوی دیگر شاهد هستیم که رشد استارت‌آپ‌ها دارای مراحل مختلفی از دریافت حمایت است؛ چرا که در ابتدا این شرکت‌های نوپا باید به شتابدهنده‌ها مراجعه کنند و بعد از گذر از دره مرگ نیازمند منابع مالی بزرگتری هستند.

مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی از حمایت ۹۱ میلیارد تومانی این صندوق به شتابدهنده‌ها خبر داد و گفت: این حمایت برای مشارکت در اجرای ۹۳ طرح بوده که از سوی ۲۷ شتابدهنده‌ اجرایی شده است.

به گفته وی، حمایت ۵۰۰ میلیون تومانی قرض‌الحسنه برای تامین سرمایه بذری شرکت‌های نوپا، اعطای تسهیلات تا ۳ میلیارد تومان برای ودیعه رهن، تسهیلات قرض‌الحسنه برای سرمایه در گردش تا ۳ میلیارد تومان،‌ حمایت بلاعوض تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان برای توانمندسازی و هم‌سرمایه‌گذاری با شتابنده‌ها برای تامین سرمایه بذری را از حمایت‌های صندوق به شتابنده‌ها عنوان کرد.

بغدادی، حمایت و تقویت صندوق‌های پژوهش و فناوری را گام دیگر صندوق نوآوری برای تامین سرمایه زیست بوم نوآوری کشور دانست و در این باره توضیح داد: عمر صندوق‌های پژوهش و فناوری از عمر صندوق نوآوری و شکوفایی بیشتر است، ولی تا قبل از تاسیس صندوق نوآوری، سرمایه این صندوق‌ها به اندازه کافی نبود؛ اما با حمایت صندوق نوآوری امروزه تعداد صندوق‌های پژوهش و فناوری به ۷۰ صندوق رسیده است، به گونه‌ای که در هر استان، در کنار هر دانشگاه مادر و در حوزه‌های تخصصی چون نانو، بیو، کشاورزی و معدن یک صندوق پژوهش و فناوری راه‌اندازی شده است.

وی، تقویت صندوق‌های جسورانه را از دیگر زمینه‌های فعالیت این صندوق نام برد و اظهار کرد: ما تا کنون ۶۲۳ میلیارد تومان در ۱۷ صندوق جسورانه سرمایه‌گذاری کردیم.

بغدادی با اشاره به رویکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در فرآیند ایده تا بازار، گفت: برگزاری رویدادهای پیوند و دوشنبه‌های استارت‌آپی از رویکردهای ما در این حوزه است و در این راستا تاکنون ۴۲ رویداد دوشنبه‌های استارت‌آپی و ۱۷ رویداد پیوند برگزار شده است.

به گفته وی، در این رویدادها ۵۰۰ استارت‌آپ به زیست بوم فناوری کشور معرفی شده است، ضمن آنکه ۲۲۰ سرمایه‌گذار و شتابدهنده در این رویدادها حضور داشتند که ۵۵۰ میلیارد تومان سرمایه جذب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *