مهار تورم و رشد تولید

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

اولین طرح پایلوت فناورانه ازدیاد برداشت توسط شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و پژوهشگاه صنعت نفت اجرایی می‌شود

دکتر محسن خجسته مهر، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه مراسم امضاء تفاهم نامه همکاری میان پژوهشگاه صنعت نفت و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران به موضوع ازدیاد برداشت اشاره کرد و گفت: مسئله ازدیاد برداشت یکی از موضوعات مهم در صنعت نفت است و در حال حاضر ضریب بازیافت میادین نفتی در کشور به طور متوسط حدود 25 درصد است.

وی با بیان این که روش های مختلفی برای ازدیاد برداشت وجود دارد، گفت: روش های حرارتی، شیمیایی، تزریق با گاز از جمله تزریق امتزاجی و همچنین تزریق آب به روش جارویی از مهم ترین روش هایی است که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در همین راستا تصریح کرد: هم اکنون توسعه پایلوت های فناورانه ازدیاد برداشت به عنوان یکی از راهبردهای صنعت نفت و مسائل فناورانه شرکت ملی نفت در دستور کار قرارگرفته است.

ایشان در همین زمینه اظهار داشت: خوشبختانه در دولت سیزدهم قرارداد اولین طرح پایلوت فناورانه ازدیاد برداشت از طریق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و پژوهشگاه صنعت نفت به امضا رسیده است و هم اکنون مراحل مطالعاتی و آزمایشگاهی آن در حال انجام است.

وی با بیان اینکه تا پایان سال جاری قرارداد اجرایی این طرح رسما منعقد خواهد شد افزود: افزایش تولید بلند مدت نفت جمهوری اسلامی از طریق اجرای روش های ازدیاد برداشت قابل انجام است و همچنین حجم قابل توجهی از نفت قابل استحصال کشور و یا درجای میادین نفتی باید از طریق اجرای روش های ازدیاد برداشت تولید شود که تمام این فرایند ها نیازمند روش های فناورانه و فعالیت های گسترده آزمایشگاهی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support