EN

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

اولین طرح پایلوت فناورانه ازدیاد برداشت توسط شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و پژوهشگاه صنعت نفت اجرایی می‌شود

دکتر محسن خجسته مهر، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه مراسم امضاء تفاهم نامه همکاری میان پژوهشگاه صنعت نفت و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران به موضوع ازدیاد برداشت اشاره کرد و گفت: مسئله ازدیاد برداشت یکی از موضوعات مهم در صنعت نفت است و در حال حاضر ضریب بازیافت میادین نفتی در کشور به طور متوسط حدود 25 درصد است.

وی با بیان این که روش های مختلفی برای ازدیاد برداشت وجود دارد، گفت: روش های حرارتی، شیمیایی، تزریق با گاز از جمله تزریق امتزاجی و همچنین تزریق آب به روش جارویی از مهم ترین روش هایی است که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در همین راستا تصریح کرد: هم اکنون توسعه پایلوت های فناورانه ازدیاد برداشت به عنوان یکی از راهبردهای صنعت نفت و مسائل فناورانه شرکت ملی نفت در دستور کار قرارگرفته است.

ایشان در همین زمینه اظهار داشت: خوشبختانه در دولت سیزدهم قرارداد اولین طرح پایلوت فناورانه ازدیاد برداشت از طریق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و پژوهشگاه صنعت نفت به امضا رسیده است و هم اکنون مراحل مطالعاتی و آزمایشگاهی آن در حال انجام است.

وی با بیان اینکه تا پایان سال جاری قرارداد اجرایی این طرح رسما منعقد خواهد شد افزود: افزایش تولید بلند مدت نفت جمهوری اسلامی از طریق اجرای روش های ازدیاد برداشت قابل انجام است و همچنین حجم قابل توجهی از نفت قابل استحصال کشور و یا درجای میادین نفتی باید از طریق اجرای روش های ازدیاد برداشت تولید شود که تمام این فرایند ها نیازمند روش های فناورانه و فعالیت های گسترده آزمایشگاهی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *