EN

رونمایی از استانداردهای تخصصی صنعت نفت با عنوان «افزایه‌های سیالات حفاری»

مجموعه استانداردهای تخصصی صنعت نفت با عنوان «‌افزایه‌های سیالات حفاری» در آخرین روز از بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار شانا، پرویز سنگین، مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌ها در آیین رونمایی از مجموعه استانداردهای تخصصی صنعت نفت با عنوان «‌افزایه‌های سیالات حفاری» که با حضور دست‌اندرکاران این اقدام و نمایندگان پژوهشگاه صنعت نفت در حاشیه آخرین روز نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران برگزار شد، گفت: حرکت این اداره به سمت تدوین استانداردها، مورد نیاز و ضروری است و از این پس موارد بیشتری از این دست را در این مجموعه شاهد خواهیم بود.

کارگروه تدوین استانداردهای تخصص صنعت نفت با عنوان «‌افزایه‌های سیالات حفاری» از مهر ماه ۱۳۹۹ آغاز به‌کار کرد و تا پایان سال ۱۴۰۱ با برگزاری بیش از ۴۰ نشست تخصصی فنی از مشارکت تمام ذی‌نفعان از جمله شرکت‌های تابع ملی نفت و شرکت‌های خصوصی و … استفاده کرده است که حاصل آن تدوین ۲۳ استاندارد صنعت نفت در بخش بالادستی با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و دیگر بخش‌های خصوصی بوده است. این کارگروه به‌ریاست محمدرضا بحرانی‌پور و دبیری کمیته علیرضا نصیری و همکاری و تعامل نزدیک با سازمان استاندارد این مجموعه استانداردها را به ثمر رسانده است.

محمدرضا بحرانی‌پور، رئیس کمیته تدوین استانداردهای تخصص صنعت نفت با عنوان «‌افزایه‌های سیالات حفاری» در بیان اهمیت و ضرورت تدوین این استانداردها به کافی نبودن معیارهای ارزیابی استانداردهای بین‌المللی موجود با نیازهای عملیاتی کشور، نبود استانداردهای ارزیابی یکسان در کشور و ایجاد مشکلات خاص برای تمامی ذی‌نفعان، مشکلات تولید به‌دلیل تنوع زیاد در روش‌های ارزیابی و نیاز به تدوین استاندارد در محصولات نو اشاره کرد.

وی همچنین مزایای این استانداردها را یکسان‌سازی استانداردهای ارزیابی افزایه‌های سیالات حفاری در سطح کشور، صرفه‌جویی در هزینه، افزایش رضایت ذی‌نفعان، بهبود کیفیت محصولات تولیدی با توجه روزآمد کردن استانداردهای ارزیابی افزایه‌ها، امکان تعریف پروژه‌های تازه در کمیته متناظر بین‌المللی برشمرد.

علیرضا نصیری، دبیر کمیته تدوین استانداردهای تخصص صنعت نفت با عنوان «‌افزایه‌های سیالات حفاری» نیز این نکته را مورد اشاره قرار داد که صنعت حفاری با پیشینه بیش از ۱۰۰ سال سابقه خط‌کشی در کنترل کیفی افزایه‌های پرکاربرد این رشته را نداشته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support