مهار تورم و رشد تولید

مهار تورم و رشد تولید

پتروشیمی شهیدتندگویان عضو باشگاه تولیدکنندگان کاتالیست «پالادیوم» جهان شد

مدیرعامل پتروشیمی شهید تندگویان اعلام کرد: برای نخستین‌ بار در تاریخ صنعت پتروشیمی ایران، ایرانی‌سازی کاتالیست «پالادیوم» که انحصار آن در اختیار شرکت‌های آمریکایی، اروپایی و ژاپنی بود با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی انجام شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سیدرضا قاسمی‌شهری با اشاره به سیاست‌های ابلاغی عبدالعلی علی‌عسکری، مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس مبنی بر ایرانی‌سازی تجهیزات، کالاها و کاتالیست‌های راهبردی، کلیدی و پرمصرف شرکت‌های تابعه گفت: بر این اساس، با قبول ریسک و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، نخستین محموله کاتالیست «پالادیوم» که انحصار آن در اختیار شرکت‌های ژاپنی، اروپایی و آمریکایی بود، ایرانی‌سازی و روانه پتروشیمی شهید تندگویان شد.

وی با بیان اینکه محموله کاتالیست ایرانی‌سازی‌شده «پالادیوم» از سوی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی به میزان ۳.۵ تن خشک و معادل ۵.۸ تن مرطوب از اردبیل به مقصد ماهشهر بارگیری شد، تصریح کرد: کل کاتالیست سفارش‌گذاری‌شده این شرکت حدود ۱۴ تن کاتالیست خشک بوده که نخستین محموله تحویل شده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان افزود: کل مصرف پتروشیمی شهید تندگویان در قالب دو فاز بر مبنای کاتالیست خشک ۳۷ تن (معادل ۶۲ تن کاتالیست مرطوب) است که ارزش واردات این کاتالیست حدود ۱۵ میلیون دلار برای هر دو فاز پتروشیمی تندگویان برآورد می‌شود.

قاسمی‌شهری با تأکید بر اینکه در کنار صرفه‌جویی ارزی ۱۵ میلیون دلاری با ایرانی‌سازی کاتالیست پالادیوم، خطر کاهش یا توقف تولید در پتروشیمی شهید تندگویان ناشی از عدم فروش این کاتالیست از سوی شرکت‌های خاجی به صفر رسیده است، یادآور شد: ایرانی‌سازی کاتالیست منجر به افزایش پایداری تولید در این زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support