EN

حمایت بنیاد ملی نخبگان از جذب دانش‌آموختگان‌ برتر در نهادهای فناورانه

بنیاد ملی نخبگان در راستای ایجاد شرایط کسب مهارت‌های لازم و دستیابی به اشتغال پایدار از جذب دانش‌آموختگان برتر در نهادهای فناورانه حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، بنیاد ملی نخبگان با هدف ایجاد شرایطی برای جذب دانش‌آموختگان برتر در نهادهای فناورانه و کمک به ایشان در جهت کسب مهارت‌های لازم برای دستیابی به اشتغالی پایدار، «طرح شهید تهرانی‌مقدم» را طراحی کرده است. راهبردهای اصلی بنیاد در طراحی این تسهیل، «پشتیبانی از اشتغال پایدار دانش‌آموختگان برتر»، «کمک به نهادهای فناورانه برای جذب نیروهای مستعد» و «ایجاد فرصت کسب تجربه و مهارت‌اندوزی برای دانش‌آموختگان برتر» بوده است.

برگزیدگان این طرح می‌توانند در نهادهای فناورانه (از قبیل «شرکت‌های مستقر در مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و شتاب‌دهنده‌ها»، «شرکت‌های دانشگاهی یا زایشی دانشگاه‌ها»، «شرکت‌های دانش‌بنیان»، «شرکت‌های خلاق» و «بنگاه‌های اقتصادی صنعتی» که بنا بر تعاریف ارائه‌شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت صنعت، معدن و تجارت، فعالیت‌های آن‌ها با محوریت دانش و فناوری صورت می‌پذیرد) مشغول به کار شوند و بنیاد تسهیلاتی را به آنان اعطا می‌کند.

شناسایی مشمولان این تسهیل بر اساس آخرین مدرک تحصیلی، امتیاز حاصل از فعالیت‌های نخبگانی و تأیید کارگروه تخصصی انجام می‌شود. متقاضیان در صورت کسب حداقل امتیاز لازم (بر اساس آخرین مدرک تحصیلی) و احراز سایر شرایط، از مزایای این تسهیل بهره‌مند می‌شوند.

دانشجویان و دانش‌آموختگان هر دوره تحصیلی، برای بهره‌مندی از این تسهیلات، نمی‌توانند از شرایط دوره‌های تحصیلی قبلی استفاده کنند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، جزئیات هر یک از فعالیت‌های نخبگانی و امتیاز متناظر آن، در شیوه‌نامه طرح شهید تهرانی‌مقدم قابل مشاهده است.

برای اجرای این طرح، گام‌های ذیل طی می‌شود:

کارگزاران پس از عقد قرارداد با بنیاد ملی نخبگان یا بنیادهای استانی و بر اساس مفاد قرارداد، می‌توانند در یک یا چند زمینه‌ با بنیاد ملی نخبگان همکاری داشته باشند.

در صورت جذب برگزیده در نهاد فناورانه و عقد قرارداد با وی، پس از پایان دوره به‌کارگیری آزمایشی، کارگزار در انتهای سال اول، گزارشی از عملکرد فرد برگزیده به بنیاد ارائه می‌دهد.

برگزیدگان می‌توانند از هر یک از تسهیلات زیر که بر اساس نظر کارگروه، مجاز به بهره‌مندی از آن شناخته شده باشند، بهره‌مند شوند.

بنیاد ملی نخبگان با توجه به مأموریت‌های خود ذیل «سند راهبردی کشور در امور نخبگان»، ایستگاه‌های مسیر نخبگی را شناسایی و با کمک نهادهای مرتبط برای پشتیبانی از مشمولان هر ایستگاه برنامه‌ریزی کرده است.

رویکرد بنیاد ملی نخبگان شناسایی «اجتماعات نخبگانی» از طریق رصد رفتار و فعالیت‌های نخبگانی آنان در تمامی حوزه‌ها شامل علم، فناوری، فرهنگ، نوآوری، قرآن، هنر، ادب و… و همچنین توسعه فعالیت‌های نخبگانی آنان با همکاری همه دستگاه‌های ذی‌ربط برای اثرگذاری مناسب آنان در جامعه تخصصی خود است.

گواهی‌نامه بهره‌مندی فرد برگزیده از این تسهیل، در صورت استعلام دستگاه یا هر مجموعه دیگری در کشور درباره وی، به اطلاع آن دستگاه یا مجموعه می‌رسد؛ لذا گواهی یا معرفی‌نامه به برگزیدگان اعطا نمی‌شود و برگزیدگان صرفاً از تسهیلات مربوط به هر شیوه‌نامه بهره­‌مند خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *