در دیدار مدیران پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت حفاری شمال؛

توسعه دانش فنی در حوزه‌‌های سیالات حفاری، خوردگی، تحول دیجیتال و تصفیه پساب‌ در دستور کار قرار گرفت

مدیران پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت حفاری شمال با هدف بررسی زمینه‌ همکاری‌های مشترک و توسعه دانش در حوزه‌های سیالات حفاری، خوردگی، محیط زیست، تصفیه پساب‌های صنعتی، خدمات آزمایشگاهی و تحول دیجیتال با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

دکتر عظیم کلانتری اصل، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، در این نشست به اقدامات و دستاوردهای این مرکز تحقیقاتی اشاره کرد و گفت: انجام بسیاری از فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه وزارت نفت جزو اولویت‌های کاری پژوهشگاه قرار دارد و این مجموعه همواره تلاش دارد اهداف خود را با نیاز‌های کشور تطبیق دهد و از این رو اجرای برنامه‌های آموزشیِ کاربردی، ارائه خدمات فناورانه آزمایشگاهی و همچنین توسعه دانش فنی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که در حال انجام است.

دکتر کلانتری اصل نگاه آینده نگرانه در حوزه بالادست را بسیار حائز اهمیت برشمرد و گفت:  پژوهشگاه صنعت نفت در سال‌های اخیر همواره تلاش کرده است تا در زمینه اکتشاف، زمین‌شناسی، مطالعه در زمینه شیل‌های نفتی و گازی، هیدرات‌ها، سیالات حفاری، ارائه خدمات ژئوشیمی و استفاده از روش‌های نوین ازدیاد برداشت گام‌های موثری را در جهت اهداف وزارت نفت و کشور بردارد که خوشبختانه نتایج این اقدامات تاکنون مثبت بوده است.

ایشان همچنین تصریح کرد: توسعه دانش فنی در زمینه خوردگی فلزات، حفاظت صنعتی، محیط زیست، سنسور‌های تشخیص آلاینده‌های زیست محیطی و بهینه‌سازی مصرف انرژی نیز از مهم‌ترین اقدامات پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه است.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت به عملکرد پژوهشگاه در حوزه پایین دست نیز اشاره کرد و گفت: شیرین‌سازی میعانات گازی، راه‌اندازی واحد تولید ادورانت، طراحی واحد‌های کک اسفنجی و سوزنی، تولید انواع کاتالیست‌ها و مواد شیمیایی بخشی از اقداماتی است که با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت تکمیل شده و در بسیاری از بخش‌های صنعت از آن استفاده می‌شود.

وی به همکاری پژوهشگاه و شرکت حفاری شمال در زمینه توسعه دانش فنی تاکید کرد و افزود: این مرکز تحقیقاتی در زمینه سیالات حفاری و همچنین انواع افزودنی‌های مورد نیاز صنعت نفت از دانش فنی قابل قبولی برخوردار است که می‌تواند در این حوزه‌ها و سایر بخش‌ها با شرکت حفاری شمال همکاری نماید.

پژوهشگاه صنعت نفت امین وزارت نفت است

در ادامه این نشست، علیرضا سلمان زاده، مدیرعامل شرکت حفاری شمال ضمن معرفی دستاوردهای این شرکت، به همکاری دو مجموعه اشاره کرد و گفت: همواره صنعت نفت، پژوهشگاه را سازمانی امین و مرجع می‌داند و این نگاه نسبت به پژوهشگاه در طول سال‌های فعالیت نهادینه شده است.

وی ادامه داد: پژوهشگاه صنعت نفت می‌تواند در بسیاری از حوزه‌های بالادست به عنوان شریک و همراه شرکت حفاری شمال در نظر گرفته شود و این دو مجموعه در زمینه‌های متعددی نظیر اکتشاف و تولید، طراحی سیالات و افزایه‌ها، تحول دیجیتال و حوزه‌های مختلف حفاری نظیر مانیتورینگ، سیالات حفاری، بهینه‌سازی، رنگ و پوشش، ساخت داخل و مطالعات میادین با یکدیگر همکاری داشته باشند.

در پایان از پایلوت‌ها و آزمایشگاه‌های پردیس بالادستی و انرژی و محیط زیست توسط علیرضا سلمان‌زاده و مدیران شرکت حفاری شمال بازدید به عمل آمد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support