EN

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش:

ایران در حوزه کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی به مرز دانش فنی رسیده است

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: امروز در حوزه کیفی‌سازی فرآورده به مرزهای دانش فنی رسیدیم و علاوه بر خودکفایی در این حوزه، می‌توانیم در حوزه صدور خدمات فنی مهندسی و دانش فنی نیز ورود کنیم.

به گزارش خبرنگار شانا، جلیل سالاری ظهر روز (سه‌شنبه، هفتم شهریورماه) در آیین رونمایی از مدارک طراحی بنیادی طرح کیفی‌سازی نفت کوره و تولید کک سوزن، کیفی‌سازی نفت کوره را از چالش‌های اصلی در صنایع پالایشگاهی خواند و افزود: به‌منظور دستیابی به دانش فنی فرآیند کیفی‌سازی، تصمیم به بومی‌سازی دانش واحد کک‌سازی با حمایت پژوهشگاه صنعت نفت گرفتیم که خوشبختانه با همکاری پالایشگاه نفت شازند و پژوهشگاه صنعت نفت، به دانش فنی کک‌سازی دست یافتیم و زنجیره ارزش در این حوزه تکمیل شد.

وی تأکید کرد: نفت خام کشورمان به سمت سنگین شدن در حرکت است و ‌این موضوع ضرورت اجرای طرح‌های کیفی‌سازی در پالایشگاه‌ها را دوچندان می‌کند.

معاون وزیر نفت در امور پالایش تصریح کرد: خوشبختانه با تلاش متخصصان داخلی امروز کک در دو گرید اسفنجی و سوزنی در داخل کشور تولید می‌شود.

سالاری بیان کرد: امیدواریم عملیات اجرایی طرح کیفی‌سازی نفت کوره نیز به‌زودی اجرایی شود و بتوانیم بخشی از زنجیره نیاز کشور را تأمین کنیم.

وی تأکید کرد: طراحی پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند مبتنی بر تولید ۸ تا ۱۲ درصد نفت کوره است که این عدد با اجرایی شدن این پروژه به صفر نزدیک خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تأکید بر اینکه فرآیندهای کاتالیستی نیز نیازمند کیفی‌سازی در کشور است، افزود: در حال پیگیری آن هستیم تا بخش کیفی‌سازی برش‌های سنگین را به‌معنای کامل بومی‌سازی کنیم.

سالاری بیان کرد: لازم است در حوزه استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان و مجموعه‌های تحت لیسانس، به‌منظور صدور خدمات فنی مهندسی اعتمادسازی لازم در داخل و خارج از کشور انجام شود.

وی تصریح کرد: این اتفاق قابل تحقق است و پایلوت‌های جدید نیز به‌زودی رونمایی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: با توجه به شرایط ناترازی گاز و کمک حوزه سوخت مایع به نیروگاه‌ها و صنایع لازم است که به قوانین هوای پاک نیز توجه و این قانون به‌صورت کامل اجرایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support