EN

با حمايت شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند انجام شد؛ بارگذاري كاتاليست بومي واحد RCD با دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت

کاتالیست بومي واحد RCD شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند كه با استفاده از دانش فني پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت و توسط يك شركت دانش بنيان توليد شده است، با حضور معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران رونمایی شد.

مهندس جليل سالاري، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در آیین رونمایی از کاتالیست ساخت ایران واحد RCD  در شرکت پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند، با اشاره به اینکه تولید کاتالیست واحد RCD یک اقدام بسیار ارزنده و قابل توجه است، اظهار داشت: این طرح در پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند شکل گرفت که می‌توان از آن به عنوان یک دستاورد بزرگ در کشور یاد کرد و این موفقیت به واسطه تعامل و هم افزایی در زيست ‌بوم پژوهشي و‌ دانش بنیاني كشور کسب شده است.

مهندس سالاري تاکید کرد: در این حوزه نه تنها بومی سازی انجام شده بلکه صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز در حال انجام است و باید اذعان داشت که اين شركت دانش بنيان رقیب شرکت‌های بزرگ در کشور است به طوری که هم اکنون از کاتالیست ایرانی استفاده می‌کنند و بنزینی که در این کشورها با کاتالیست ایرانی تولید می‌شود، در باک خودروهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 دكتر عظيم كلانتري اصل، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در ادامه اين مراسم به نقش موثر شركت‌هاي دانش بنيان در توليد اين كاتاليست اشاره كرد و گفت: تولید کاتالیست واحد RCD با همکاری زنجیره تکمیل فناوری از جمله توسعه دهنده دانش و شرکت دانش‌بنیان شکل گرفته است و قرارداد 10 ساله این کاتالیست سبب می‌شود به صورت بلند مدت این مجموعه‌ها در کنار هم قرار گیرند‌ و فعالیت‌های بیشتری داشته باشند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: مدلی که پژوهشگاه صنعت نفت برای تعداد بسیاری از کاتالیست‌‌ها در نظر گرفته مدل بسیار موفقی بوده و قرار است این مدل در واحدهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

مهندس مجيد رجبي، مدیرعامل شرکت پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند گفت: یکی از گلوگاه های اصلی واحد  RCD تامین کاتالیست آن بوده است که اعمال تحریم های ظالمانه کشور ،همواره استمرار و حفظ تولید را با چالش‌ها و موانع جدی مواجه می‌کرد که از این رو مدیریت شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره)شازند با هدف گره گشایی از این مهم و در راستای حفظ استقلال کشور در خصوص تولید این نوع کاتالیست ،برنامه ای جدی را ترسیم و با اعتماد به شرکت های دانش بنیان داخلی،موفق به بومی سازی این محصول ارزشمند و استراتژیک شد و برگ زرین دیگری را بر کارنامه افتخارات صنعت عظیم نفت کشور افزود و تحریم ها را خنثی کرد.

محسن محمدي، رییس خدمات فنی و مهندسی پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند نيز با اشاره به بارگیری کاتالیست داخلی همراه با کاتالیست مازاد در انبار واحد RCD گفت: این شرکت در گام نخست حدود ۵۰۰ تن کاتالیست را وارد پالایشگاه کرد و برای تامین باقیمانده کاتالیست مورد نیاز ( حدود۲۰۰ تن) باید اقدامات و تمهیدات لازم اندیشیده می‌شد.

وی با بیان اینکه ادامه واحد  RCD، واحد RFCC است، افزود: چنانچه کاتالیست باقی مانده تامین نمی‌شد علاوه بر تاثیر بر عملکرد واحد RFCC روزانه ۲ میلیون  دلار به سیستم خسارت وارد می شد اما به همت مهندسین و کارشناسان پالایشگاه، در خصوص تامین باقی مانده کاتالیست اقدامات ارزنده و قابل توجهی انجام شد.

خاطر نشان مي‌شود توسعه اين كاتاليست در قالب قرارداد مشاركت در بومي‌سازي، توسعه، تكميل دانش و افزايش مقياس براي توليد صنعتي كاتاليست‌هاي هيدروكراكينگ و تصفيه هيدروژني برش‌هاي سنگين نفتي (RCD) در سال 1397  با حمايت شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران ميان پژوهشگاه صنعت نفت، يك شركت دانش بنيان داخلي و شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند منعقد شد.

گفتني است، در فاز اول اين قرارداد، توليد يك تن كاتاليست مورد نظر با دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت و مشاوره و نظارت اين مركز توسط شركت دانش بنيان ساخته شد كه پس از اتمام فاز آزمايشگاهي و پايلوت صنعتي، اولين قرارداد فاز صنعتي ميان اين سه مجموعه منعقد و اولين محصول بومي‌شده در بهمن ماه سال 1401 در واحد RCD پالايشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند بارگذاري شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support