مهار تورم و رشد تولید

در نشست عظیم کلانتری اصل و سخاوت اسدی:

توسعه دانش فنی و تولید محصولات فناورانه در منطقه ویژه اقتصادی پارس در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت

با هدف بررسی ظرفیت‌ها و توسعه همکاری‌ها، نشست مشترکی میان مدیران پژوهشگاه صنعت نفت و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برگزار شد.

در این جلسه، دکتر عظیم کلانتری اصل، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، به جایگاه این مرکز تحقیقاتی اشاره کرد و در این‌باره گفت: با توجه به ظرفیت و رسالت حاکمیتی پژوهشگاه صنعت نفت، این مرکز قادر است واسط مناسبی میان نهاد‌های توسعه دهنده دانش و بسیاری از گروه‌های دانشی باشد و برای تکمیل زنجیره فناوری می‌تواند در شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور به ویژه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی موثر باشد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت اظهار داشت: از آنجا که پژوهشگاه از توانمندی فنی و امکانات تخصصی بالایی برخوردار است، می‌تواند حضور پر رنگی در مناطق عملیاتی نظیر منطقه عسلویه داشته باشد؛ از این رو امیدواریم بتوانیم با همکاری منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، تعاملات خود را تقویت و مسائل و مشکلات زیست محیطی و فناورانه این منطقه را به نحو شایسته‌ای برطرف سازیم.

دکتر کلانتری اصل، تصریح کرد: امیدواریم بستر مناسبی جهت همکاری این دو مجموعه در قالب خدمات آموزشی، حضور در پروژه‌ها و توسعه مشترک دانش انجام شود.

ایشان همچنین به اقدامات پژوهشگاه در حوزه دیجیتال اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سیستم حکم‌رانی در جهان به سمت‌ و سوی فناوری‌های دیجیتال در حال توسعه است؛ از این رو راه‌اندازی و توسعه مرکز تحول دیجیتال با هدف تسریع فعالیت‌ها از چندی پیش در برنامه‌های این سازمان قرار گرفته و خوشبختانه همکاری خوبی با منطقه عسلویه در این حوزه داشته‌ایم.

حضور موثر پژوهشگاه صنعت نفت در منطقه پارس جنوبی

در ادامه این نشست، مهندس سخاوت اسدی، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس حضور موثر پژوهشگاه صنعت نفت را در منطقه عسلویه امری ضروری برشمرد و گفت: هم‌اکنون با توجه به شرایط‌ میدان گازی پارس جنوبی و برنامه‌های توسعه این میدان، پژوهشگاه صنعت نفت می‌تواند در موضوعات مختلفی نظیر نگهداشت مخزن پارس جنوبی، افزایش فشار مخزن و جلوگیری از افت فشار که از موضوعات بسیار حائز اهمیت است کمک نماید.

وی ادامه داد: طبق آمار، 48 درصد ظرفیت پتروشیمی کشور در عسلویه قرار دارد و از سوی دیگر این منطقه قطب فعالیت‌های مرتبط با نفت و گاز محسوب می‌شود؛  از این رو پژوهشگاه صنعت نفت می‌تواند در حوزه‌های مختلف صنایع پایین‌دستی و بالادستی ایفای نقش کند.

ایشان به حمایت منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از فعالیت‌ها و اقدامات پژوهشگاه صنعت نفت اشاره کرد و افزود: امیدواریم شاهد حضور جدی نمایندگان پژوهشگاه در عسلویه باشیم و می‌توانیم شرایط قرارداد‌‌ها و تفاهم‌نامه‌های سه‌جانبه میان پژوهشگاه و بخش‌های خصوصی و دانش‌بنیان را به منظور ساخت تجهیزات، توسعه دانش فنی و تولید محصول را به نحو شایسته‌ای فراهم کنیم.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ، اظهار داشت: پژوهشگاه صنعت نفت همچنین می‌تواند در زمینه ممیزی محیط زیست، رفع آلودگی‌ها و حوزه دیجیتال با این مجموعه همکاری نماید.

گفتنی است، در پایان این نشست مدیران منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از امکانات آزمایشگاهی و پایلوت‌های انرژی و محیط زیست، پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت بازدید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support