EN

ارتقای رتبه علمی ایران به پانزدهم جهان/ زبان فارسی در رتبه ۱۱ پایگاه‌های علمی بین‌المللی

تهران- ایرنا- معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از صعود رتبه علمی ایران طی ۲ دهه اخیر از جایگاه ۵۴ به ۱۵ خبر داد و گفت: ایران در پایگاه استنادی راهنمای مجلات دسترسی آزاد (دوآج) از نظر تعداد مجله رتبه هفتم است و زبان فارسی نیز رتبه یازدهم را دارد.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، پیمان صالحی روز (سه‌شنبه) در نشست پدافند غیرعامل در محل وزارت علوم اظهار داشت: در حوزه پدافند غیرعامل اقدامات پیشینی و اقدامات پسینی داریم که اگر در اقدامات پشینی موفق باشیم اقدامات پسینی لازم نیست و مبنای اقدامات پسینی، پژوهش و فناوری است.

وی با مرور دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و فناوری گفت: با مرور این دستاوردها می خواهیم بدانیم چطور از این دستاوردها در حوزه پدافند غیرعامل می توان استفاده کرد.

صالحی در مورد رتبه و تعداد اسناد علمی ایران در پایگاه استنادی اسکوپوس توضیح داد: رتبه علمی ایران در دو دهه گذشته از رتبه ۵۴ به رتبه ۱۵ در این پایگاه رسیده است و رتبه استنادی ما با رتبه علمی متناسب است؛ یعنی تولیدات علمی ما دیده شده و به آنها ارجاع می‌شود. همچنین بالای ۳۵ درصد مشارکت های علمی جهانی داریم که باوجود تحریم ها به انزوای علمی نرفته ایم.

وی درباره حوزه تحقیقات پژوهشگران ایرانی در سال ۲۰۲۲ گفت: به ترتیب پزشکی، مهندسی، علوم مواد، شیمی و ژنتیک برخی از حوزه های مهم و پرشمار در تحقیقات پژوهشگران ایرانی بوده اند. بحث بعدی در اقدامات پیشینی، گسترش زبان فارسی در حوزه تحقیقات علمی است که دستور مقام معظم رهبری هم هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *