EN

برگزاری نشست ارکان داخلی زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت

نخستین نشست ارکان داخلی زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت با حضور معاون وزیر نفت در امور پژوهش، فناوری و مهندسی و مدیران پژوهش و فناوری چهار شرکت اصلی، پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت، پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه صنعت نفت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شانا، وحیدرضا زیدی‌فرد، معاون وزیر نفت در امور پژوهش، فناوری و مهندسی عصر روز (چهارشنبه، ۱۳ دی‌ماه) در نخستین نشست ارکان داخلی زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت با بیان اینکه این نشت پیرو ابلاغیه وزیر نفت برگزار شده است، اظهار کرد: زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت به‌عنوان پیشروترین زیست‌بوم کشور دچار ناهماهنگی قابل توجهی است و نیاز به یکپارچگی بیشتر و منسجم‌تر دارد.

وی افزود: برگزاری این نشست‌ها به هم‌گرایی بین ارکان زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت منجر می‌شود و از هزینه‌های اضافی و موازی‌کاری جلوگیری‌ می‌کند.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش، فناوری و مهندسی تصریح کرد: دانشگاه صنعت نفت باید اولویت شرکت‌ها برای سپردن پروژه‌های پژوهشی و فناورانه باشد.

مهدیا مطهری، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران نیز برگزاری چنین نشست‌هایی را مطلوب دانست و افزود: شرح کار و وظیفه این ارکان باید مشخض شود و مهم‌ترین چالش برای کالاهای ساخت بار اول نبود آزمایشگاه‌های مرجع است.

وی اظهار کرد: وظیفه معاونت پژوهش، مهندسی و فناوری وزارت نفت ایجاد زمین بازی برای ارکان زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت است.

در ادامه این نشست، محسن مظلوم فارسی‌باف، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه این شرکت ارتباط مطلوبی با شرکت‌های فناور و نوآور دارد، گفت: مسائلی که به هم‌افزایی منجر می‌شود، در همین ابلاغیه‌ها وجود دارد.

وی افزود: نقشه جامع مسیر حرکت در چهار شرکت اصلی باید به سمتی باشد تا به نتیجه برسد.

رضا کاظم‌نژاد، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز در ادامه مهم‌ترین بخش حوزه فناوری و نوآوری را نیروی انسانی کارآمد، باتجربه و علاقه‌مند دانست و اظهار کرد: باید برای کارکنان بخش فناوری و نوآوری امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفت تا از ورود به این حوزه استقبال کنند.

وی با اشاره به اینکه نگاه سازمانی به حوزه پژوهش و فناوری در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی شایسته نیست، تصریح کرد: برگشت پول و سرمایه در حوزه پژوهش و فناوری خیلی بالاتر از مقداری است که سرمایه‌گذاری می‌شود.

در ادامه این نشست مجید دفتری، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با بیان اینکه ابلاغیه وزیر نفت درباره ارکان داخلی زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت ابلاغیه قوی و مؤثری است، تصریح کرد: دیدگاه پتروشیمی در خصوص پژوهش و فناوری عالی و مطلوب است و دیگر ارکان باید به حوزه فناوری و نوآوری توجه کنند.

محمداسماعیل کفایتی، رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت نیز گفت: در چارچوب ابلاغیه وزیر نفت و دانش‌بنیان شدن صنعت نفت، دانش زیست‌بوم فناوری، پژوهش و نوآوری باید بازتعریف شود.

وی افزود: پژوهش، فناوری و نوآوری آینده صنعت نفت را رقم می‌زند و به این منظور باید زیرساخت‌های لازم در این حوزه فراهم شود.

عظیم کلانتری‌اصل، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت هم با بیان اینکه چشم جوانان صنعت نفت به تحقیق و توسعه در این صنعت است، اظهار کرد: در صنعت نفت به حوزه پژوهش و فناوری توجه بیشتری نسبت به هر قسمت دیگر شود.

وی با اشاره به اینکه بخش تحقیق و توسعه برای آینده است، افزود: در این بخش باید هم‌افزایی و نقش اجزای آن با دقت و منصفانه مشخص شود.

غلامرضا خوانساری، مدیرکل نظام تأمین و تجاری‌سازی فناوری معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت با بیان اینکه موتور محرک دانش‌بنیانی صنعت نفت ارکان زیست‌بوم فناوری و نوآوری است، گفت: به‌دلیل نبود زیرساخت‌های لازم انسجام بین این ارکان شکل نگرفته است.

در پایان این نشست هاجر فرشیدی، مدیرکل پژوهش و فناوری وزارت نفت با اشاره به اینکه باید از محیط بیرونی و داخلی صنعت نفت شناخت کامل داشته باشیم، تصریح کرد: برای توسعه فناور و نوآوری در این صنعت باید بین محیط بیرونی و درونی ارتباط کامل برقرار شود.

وی اظهار کرد: منابع لازم (مالی، نیروی انسانی) یکی از لازمه‌های توسعه زیست‌بوم پژوهش و فناوری صنعت نفت است و از تکالیف قانونی موجود باید برای رفع نیازها استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support