شتاب‌بخشی به روند افزایش تولید نفت خام در شرکت ملی نفت ایران

مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران از برنامه افزایش تولید حداکثری نفت خام این شرکت خبر داد و آن را اولویتی راهبردی و خدشه ناپذیر خواند.

هرمز قلاوند مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز و عضو اصلی هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی NIOC، اظهار کرد: برنامه افزایش تولید نفت خام با دستور اکید وزیر نفت و همچنین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، از ابتدای تابستان ۱۴۰۲ با عنوان افزایش ضربتی تولید نفت خام در برنامه کاری مدیریت نظارت بر تولید نفت و گاز و شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

وی افزود: به منظور تحقق این مهم، بازدیدهای میدانی و جلسات فنی و کارشناسی هر هفته با حضور مدیران میانی و کارشناسان مدیریت نظارت بر تولید ‌و شرکت‌های تابعه نفت در مناطق مختلف عملیاتی در حوزه خشکی و دریا به صورت حضوری و ویدیوکنفرانسی برگزار می شود.

* بررسی مسایل و ابلاغ راه حل ها

قلاوند افزود: در این راستا چالش های موجود موشکافانه مورد بحث ‌‌و بررسی قرار گرفته و در نهایت مشکلات و موانع موجود در فرآیند افزایش تولید نفت خام، پس از جمع‌بندی و اولویت‌بندی، در جلسات مدیریتی در حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، ارائه شده و دستورات لازم جهت رفع چالش‌ها از سوی مدیرعامل به شرکت ها و مدیریت های ستادی ابلاغ می‌شود.

عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران افزود: خوشبختانه در مدت زمان مورد اشاره، با انجام فعالیت های جهادی، بسیج کلیه عوامل صف و ستاد و همچنین استفاده از ظرفیت های موجود، مجموعه اقدامات بسیار متنوعی در راستای افزایش تولید نفت خام صورت پذیرفته که این امر باعث جهش قابل توجه تولید نفت خام و افزایش قابل ملاحظه صادرات نفت خام شده است.

* اقدام هایی برای افزایش تولید نفت

قلاوند تصریح کرد: آماده‌سازی و بازگشایی چاه های بسته شده به دلیل کاهش تکلیفی در گذشته، تعمیر و ترمیم چاه های دارای اشکال و بازگشت به تولید آنها، انجام تعمیرات اساسی تجهیزات و ‌‌تاسیسات سطح‌الارضی همانند کارخانه‌های بهره‌برداری، نمکزدایی، تقویت فشار، کارخانه های گاز و گازمایع و تعمیر و ترمیم برخی خطوط لوله خارج از سرویس به دلیل وجود تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی، تعمیر و تعویض برخی نقاط کریدور صادراتی و همچنین تعمیر و آماده‌سازی تلمبه‌خانه‌های انتقال نفت خام، برخی از اقدام های انجام شده در مسیر افزایش تولید است.

وی افزود: تعمیر برخی تجهیزات دوار همچون توربو کمپرسورهای ایستگاه های تقویت فشار جهت جلوگیری از گازسوزی، تعمیر کارخانه های نمکزدایی به ویژه مبدل های حرارتی صفحه‌ای به منظور ارتقا و کنترل کیفیت نفت خام تولیدی و آماده‌سازی تجهیزات و تاسیسات خارج از سرویس و راه‌اندازی آنها از دیگر اقدام های انجام شده است.

* رشد ۸ درصدی از مسیر افزایش تولید نفت می گذرد

قلاوند تصریح کرد: با عنایت به برنامه‌ریزی کلان صورت گرفته در خصوص رشد اقتصادی کشور در محدوده ۸ درصد به صورت سالیانه، مهم‌ترین مولفه نائل شدن به این مهم، تحقق افزایش تولید نفت خام به میزان قبل از تحریم‌های ظالمانه بین المللی است که به حول و قوه الهی و فعالیت جهادی و مجدانه تمامی کارکنان شرکت ملی نفت ایران از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، تولید نفت خام در حدود 60 درصد افزایش یافته که در نوع خود رکوردی مثال‌زدنی محسوب می‌شود و مهمتر اینکه این روند تا پایان سال جاری و علی‌الخصوص سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.

مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: متاسفانه در دولت گذشته به دلیل حرکت در سایه کاهش تکلیفی و تحریم ها، کمتر به توسعه توجه شده است و به تبع آن اقدام های موثری در توسعه و تولید محقق نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support