EN

کشف چشمه عظیم هیدروژن گامی مهم به سوی انرژی پاک

محققان چشمه عظیمی از هیدروژن طبیعی را در معدنی در آلبانی کشف کردند که می‌تواند نویدبخش دوره‌ای نو در حوزه انرژی جهانی باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و  فناوری آنا، به نقل از ساینس، محققان چشمه عظیمی از هیدروژن طبیعی را در معدن عمیقی در آلبانی کشف کرده‌اند. این کشف می‌تواند علاقه به هیدروژن طبیعی به عنوان منبعی پاک و جایگزین برای سوخت‌های فسیلی را افزایش دهد. این ایده که زمین خود می‌تواند منبعی از سوخت پاک باشد، می‌تواند پویایی انرژی جهانی را به طور کامل دگرگون کند.

این کشف که در مجله «ساینس» (Science) منتشر شده است، مفروضات قبلی را به چالش می‌کشد و نشان می‌دهد که هیدروژن ممکن است فراگیرتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد باشد.

«مایکل وبر» (Michael Webber)، محقق سیستم‌های انرژی در دانشگاه تگزاس، می‌گوید: اگر به دنبال هیدروژن بگردید، آن را پیدا خواهید کرد. این موضوع می‌تواند ژئوپلیتیک را به طور قابل توجهی تغییر دهد، و از جهات مختلف مفید خواهد بود، زیرا هیدروژن در مناطقی یافت می‌شود که نفت و گاز وجود ندارد.

دولت‌ها در سراسر جهان سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در تولید «هیدروژن سبز» با استفاده از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر انجام می‌دهند. با این حال، در صورت وجود ذخایر قابل توجه، استخراج هیدروژن از منابع طبیعی زیرزمینی می‌تواند به عنوان جایگزینی مقرون به صرفه‌تر مطرح باشد.

با وجود تردیدهای دیرینه کارشناسان، این کشف شواهد متقاعد کننده‌ای از وجود گسترده هیدروژن ارائه می‌دهد. «لوران تروش» (Laurent Truche)، ژئوشیمیدان در دانشگاه «گرنوبل آلپ» (Grenoble Alps University)، و تیمش به اعماق معدن رفتند و حوضچه‌ای از آب پر از هیدروژن را در عمق حدود یک کیلومتری زیر زمین کشف کردند.

اهمیت این یافته فراتر از حجم هیدروژن است. «فریدر کلاین» (Frieder Klein)، ژئوشیمی‌دان «موسسه اقیانوس‌شناسی وودز هول» (Woods Hole Oceanographic Institution)، می‌گوید: با توجه به وجود رخنمون‌های متعدد از چنین سنگ‌هایی در سراسر جهان، باید تک تک این ذخایر را بررسی کنیم و ببینیم که آیا گاز هیدروژنی مشابهی در آنها وجود دارد یا خیر. این احتمال وجود دارد که این منابع به طور گسترده در دسترس باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *