EN

با همت واحد اطلاعات علمی و مدیریت دانش:

سی و دومین ژورنال کلاب در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد

سی و دومین ژورنال کلاب با عنوان “مدیریت کربن و مدل‌سازی کاهش میزان انتشار گاز‎های گلخانه ­ای در صنایع پتروشیمی کشور، با حضور متخصصان این حوزه در پژوهشگاه صنعت نفت در بهمن ماه 1402 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، در این ژورنال کلاب که با سخنرانی  اسماعیل قاسمی کفرودی، رئیس گروه پژوهش سوخت و احتراق پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، به موضوعات مختلفی نظیر برآورد موجودی انتشار گازهای گلخانه ای در صنعت پتروشیمی، پیش بینی انتشار گازهای گلخانه ‎ای در سال‎ های آتی و راهکارهای عملیاتی کاهش انتشار اشاره شد.

بر پایه این گزارش، راهکارهای کاهش انتشار برای هر کدام از مجتمع­ های پتروشیمی­ در مدل “موجودی انتشار” (توسعه داده شده در نرم افزار LEAP)، اثر محیط زیستی و اقتصادی برای هر راهکار بررسی و تحلیل شد و در ادامه نشست اثرات گرمایش زمین بر صنعت پتروشیمی مورد بحث قرار گرفت و اقدامات مقابله ای ارایه شد.

این گزارش می افزاید که محدویت‏های بین المللی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ‏ای  از جمله مالیات کربن بر فروش محصولات پتروشیمی در بازارهای بین­ المللی از سال 2026 به عنوان یک چالش جدی مطرح می گردد که صنعت پتروشیمی نیازمند اقدامات جدی کاهش انتشار و محاسبه ردپای کربن محصولات است.

شایان ذکر است که در این نشست تخصصی جدیدترین روش های کاهش انتشار گازهای گلخانه ‎ای در سطح جهانی و آخرین پیشرفت‏ های علمی و فنی برای تولید محصولات سبز ارایه و در پایان جلسه به اقدامات عملیاتی پژوهشگاه صنعت نفت جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در صنایع پتروشیمی اشاره شد.

گفتنی است این نشست تخصصی به همت واحد اطلاعات علمی و مدیریت دانش پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *