EN

مصرف آب در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها کاهش می‌یابد

دکتر جابر نشاطی:

مصرف آب در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها کاهش می‌یابد

 

رییس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت، درگفتگوی اختصاصی با واحد خبر روابط عمومی، به حضور این پردیس در بیست و سومین نمایشگاه نفت تهران اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه درصدد هستیم تا پروژه‌های صنعتی و تجاری‌سازی شده خود را ارایه دهیم و میزان اثر بخشی هر یک از طرح‌ها و پروژه ها در صنعت را در معرض بازدید قرار دهیم.

نشاطی با تاکید بر اینکه در حوزه محیط‌ زیست فعالیت‌های گسترده‌ای در حال انجام است، تصریح کرد: با توجه به این‌که آلودگی خاک منجر به آلودگی‌ آب‌های زیرزمینی و نهایتا منابع گیاهی، حیوانی و انسانی می‌شود از این رو پژوهشگاه صنعت نفت در زمینه پاک‌سازی خاک‌های آلوده بیش از 4 سال به صورت میدانی تحقیقات انجام داده و امسال نیز پروژه های بزرگی را در این زمینه کلید زده است.

وی در ادامه افزود: پاک‌سازی آب‌های آلوده از دیگر پروژه‌های اثر بخش پردیس انرژی و محیط زیست است که ماکت این طرح در ایام نمایشگاه گویای ابعاد مختلف و اهمیت این پروژه خواهد بود .

نشاطی به ساخت دستگاه‌های پرتابل اندازه‌گیری آلاینده‌های زیست محیطی در این پردیس نیز اشاره کرد و گفت: این سنسور‌ها قادر به اندازه‌گیری آلاینده‌های آب، خاک و هوا هستند و هم‌اکنون بهره‌برداران نهایی(end – user) این پروژه رضایت و تایید خود را از این دستگاه‌ها ابزار کرده‌اند.

ایشان کاهش مصرف آب در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها را از دیگر برنامه های پردیس انرژی و محیط زیست خواند و گفت: استفاده ازفناوری‌های جدید و پیشنهاد آن‌ها به واحد‌های آب، برق و بخار پالایشگاه‌ها با هدف کاهش میزان مصرف آب در دستور کار این پردیس قرار گرفته است و امیدواریم با توجه به بحران آب در این مناطق این پروژه‌ها اجرایی شود.

وی در همین راستا تصریح کرد: یکی از راهکار‌های پیشنهادی از سوی پژوهشگاه صنعت نفت به منظور کاهش میزان مصرف آب استفاده از خنک‌کننده‌های هیبریدی در کنار سیستم‌های خنک‌کننده باز است که در خیلی از مناطق عملیاتی قابل اجرا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support