مصرف آب در پالايشگاه‌ها و پتروشيمي‌ها كاهش مي‌يابد

دكتر جابر نشاطي:

مصرف آب در پالايشگاه‌ها و پتروشيمي‌ها كاهش مي‌يابد

 

رييس پرديس انرژي و محيط زيست پژوهشگاه صنعت نفت، درگفتگوي اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي، به حضور اين پرديس در بيست و سومين نمايشگاه نفت تهران اشاره كرد و گفت: در اين نمايشگاه درصدد هستيم تا پروژه‌هاي صنعتي و تجاري‌سازي شده خود را ارايه دهيم و ميزان اثر بخشي هر يك از طرح‌ها و پروژه ها در صنعت را در معرض بازدید قرار دهيم.

نشاطي با تاكيد بر اينكه در حوزه محيط‌ زيست فعاليت‌هاي گسترده‌اي در حال انجام است، تصريح كرد: با توجه به اين‌كه آلودگي خاك منجر به آلودگي‌ آب‌هاي زيرزميني و نهايتا منابع گياهي، حيواني و انساني مي‌شود از اين رو پژوهشگاه صنعت نفت در زمينه پاك‌سازي خاك‌هاي آلوده بيش از 4 سال به صورت ميداني تحقيقات انجام داده و امسال نيز پروژه هاي بزرگي را در اين زمينه كليد زده است.

وي در ادامه افزود: پاك‌سازي آب‌هاي آلوده از ديگر پروژه‌هاي اثر بخش پرديس انرژي و محيط زيست است كه ماکت اين طرح در ايام نمايشگاه گویای ابعاد مختلف و اهمیت این پروژه خواهد بود .

نشاطي به ساخت دستگاه‌هاي پرتابل اندازه‌گيري آلاينده‌هاي زيست محيطي در اين پرديس نيز اشاره كرد و گفت: اين سنسور‌ها قادر به اندازه‌گيري آلاينده‌هاي آب، خاك و هوا هستند و هم‌اكنون بهره‌برداران نهايي(end – user) اين پروژه رضايت و تاييد خود را از اين دستگاه‌ها ابزار كرده‌اند.

ايشان كاهش مصرف آب در پالايشگاه‌ها و پتروشيمي‌ها را از ديگر برنامه هاي پرديس انرژي و محيط زيست خواند و گفت: استفاده ازفناوري‌هاي جديد و پيشنهاد آن‌ها به واحد‌هاي آب، برق و بخار پالايشگاه‌ها با هدف كاهش ميزان مصرف آب در دستور كار اين پرديس قرار گرفته است و اميدواريم با توجه به بحران آب در اين مناطق اين پروژه‌ها اجرايي شود.

وي در همين راستا تصريح كرد: يكي از راهكار‌هاي پيشنهادي از سوي پژوهشگاه صنعت نفت به منظور كاهش ميزان مصرف آب استفاده از خنك‌كننده‌هاي هيبريدي در كنار سيستم‌هاي خنك‌كننده باز است كه در خيلي از مناطق عملياتي قابل اجرا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین پست ها:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support