EN

مسئول پروژه طرح هیدرات گازی در پنجمین جلسه کمیته راهبردی از پیشرفت 62درصدی این طرح خبرداد

دکتر ناصر کشاورز،هیدرات گازی،پژوهشگاه صنعت نفت

مسئول پروژه طرح هیدرات گازی در پنجمین جلسه کمیته راهبری؛

از پیشرفت 62 درصدی این طرح ملی خبر داد

پنجمین جلسه کمیته راهبری طرح هیدرات گازی با هدف بررسی پیشرفت این طرح، با حضور مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و رئیس پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

در حاشیه این نشست که در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، دکتر ناصر کشاورز، مسئول این طرح با بیان این‌که این پروژه در قالب 48 ماه تعریف شده است، تصریح کرد: هم‌اکنون 39 ماه از اجرایی شدن این پروژه می‌گذرد و خوشبختانه شاهد پیشرفت 62 درصدی آن می‌باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر 7 فاز فنی طرح هیدرات گازی فعال است و 2 فاز فنی نیز خاتمه یافته است که گزارش فعالیت‌ها‌ی مربوطه به کارفرمای طرح ( مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران) ارسال شده و مورد تایید قرار گرفته است و تکمیل مابقی فعالیت‌های فنی تا پایان پروژه ادامه خواهد داشت.

کشاورز به تایید روند اجرایی این طرح از سوی کارفرما نیز اشاره کرد و گفت: گزارش‌ها و داده‌های متعددی از سوی پژوهشگاه صنعت نفت به کارفرمای این طرح که ناظر حرفه ای فعالیت‌های فنی نیز محسوب می‌شود ارسال شده است و تایید نتایج حاکی از آن است که این فعالیت‌ها با کیفیت بالایی انجام شده است.

مسئول این طرح در ادامه به نتایج حاصل از آن اشاره کرد و گفت: در طول اجرایی شدن طرح هیدرات گازی چندین فعالیت عمده صورت پذیرفته است که بازپردازش داده‌های لرزه‌ای یکی از آن‌ها است. با توجه به وجود داده‌های لرزه نگاری در سرتاسر گستره بخش ایرانی دریای عمان و بهبود کیفیت داده های پردازش شده در قالب این طرح، نتایج علاوه بر استفاده در مطالعات لرزه‎ای این طرح، در آتی به مقاصد متنوع قابل استفاده خواهد بود.

وی تامین تجهیزات مولتی بیم اکوساندر که منجر به کسب دارایی‌های ملی شده است را از دیگر نتایج حاصل از این طرح برشمرد و افزود: با توجه به پیچیدگی‌های زمین‌شناسی منطقه توانستیم یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین مدل‌های ساختمانی لرزه‌ای ایران را در قالب این طرح تهیه کنیم. در نهایت، بهبود فناوری متداول ساخت چاه های مجازی لرزه‎ای مبتنی بر الگوریتم های بهینه‌سازی عددی را می‎توان از دیگر دستاوردهای عظیم این طرح برشمرد.

ایشان به همکاری سه‌جانبه پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت مدیریت اکتشاف و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت در پیشبرد این طرح ملی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تعامل مناسبی میان مجری، کارفرما و پیمانکار از جمله پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در حال حاضر در طرح هیدرات وجود دارد که تاثیر اصلی این تعامل را علاوه بر نیل به اهداف طرح هیدرات گازی، می‌توان پس از پایان این طرح مشاهده کرد چراکه با وجود پتانسیل های متعددی که در قالب این همکاری ها ایجاد می‎شود، در آینده می‌توان همکاری های متنوع بسیاری را با توانمندی این مجموعه‌ها به انجام رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support